Bodrum Gündem

Dostların Masası Neden Yuvarlak Olur?  – Dr.Metin Aycıl Bodrum Gündem yazıları

 Lider masanın başköşesine oturmaz,

Liderin oturduğu yer masanın başköşesidir.

John C. MAXWELL

Kırk yılı aşan dostluğumuzun anısına…

Yukarıda paylaştığım söylemi, Liderlik eğitimlerinde çok sık kullanırdım; hoşuma da giderdi. Aynı şekilde “dominant” sözcüğünün anlamını da, örneklerle anlatmaya çalışırdım. Yeri gelmişken burada da dominant sözcüğünü kısaca açıklamaya gayret edeyim:

Dominant sözcüğü anlam itibarıyla; hâkimiyet ve baskın kavramlarını içermekte ve liderlik özelliği olarak da belirmektedir.

Her insanda liderlik özellikleri ve hâkimiyet duygusu olduğunu düşünürüm. Bunlar bastırılmış olabilir veya henüz kullanım alanı ve zamanı bulamamış olabilir ya da belirli alanlarda kısmen kullanılıyor olabilir. Liderlik, aynı zamanda öğrenilebilen ve geliştirilebilen bir olgudur.

Bu kavramların ya da özelliklerin kullanılması maharet; daha doğrusu erdem gerektirir. Lider bir anlamıyla; kişilere hedef gösterip, onları, birlikte bu hedefe yürümeye inandıran kimsedir. Erdemden yoksun bir kimse ‘Liderlik’ iddiasında bulunursa, bunun yıkıcı ve kırıcı etkileri olabilir; diğer bir ifadeyle, “Ben liderim”, “Ben dominantım” diyerek bu işler olmaz, olamaz. Başlangıçtaki söylemden esinlenerek ifade etmek gerekirse:

Masanın başköşesine oturmakla lider olunmaz, dominant da olunmaz.

Liderlik ve hâkimiyet özelliklerinin erdemden yoksun kullanılışının ve iyi yönetilemeyişinin –arzu edilmese de- dostlukları zedelediğine tanık oldum. Oysa dostluklarımız, bizi güçlü ve mutlu kılan en temel varlıklarımızın başında gelir.

İnsanın yaşadığını anlamasını, mutlu bir hayat geçirmesini ve kendini her zaman genç hissetmesini sağlayan en temel koşulların başında iyi bir aile ve köklü dostluklar gelmektedir. Bu açıdan bakıldığında, kendimi Allah’ın sevgili kulları arasında sayarım.

Kırk yılı aşan süredir, kopmamacasına sürdürdüğümüz dostluğumuz bizleri çok mutlu etmektedir. Bu dostluğun temeli, yurt dışındaki yıllarımızda, öğrenci yurdunda atılmış, yurtta kalmayan arkadaşlarımızın katılımıyla zenginleşmiş ve bugün de büyük bir zenginlikle devam etmektedir. Sanal ortamdaki iletişimin gelişmesi de bizlere destek olmuştur. Bu sayede her gün, birlikte aynı güne uyanmanın keyfini ve heyecanını yaşamaktayız.

Öğrencilik yıllarımız geride kaldı, çoğumuz ülkeye döndük, çok şükür güzel günler geçirdik ve işlerimizden emekli olduk. Ancak hiçbirimiz köşemize çekilmedik ve çalışmalarımızı, kısmen farklı alanlarda sürdürüyoruz. Bazılarımız zaten kendi firmalarının başındalar, bazılarımız eğitimcilik ve akademisyenlik yapıyor, bazılarımız ise profesyonel yöneticilik yapmayı sürdürüyorlar; hayat bütün canlılığı ve heyecanıyla devam ediyor.

Salgın hastalık nedeniyle her ay muntazaman yaptığımız akşam yemeklerimizi maalesef yapamıyoruz; ancak münferit olarak buluşabilme fırsatlarımız oluyor. Buluşmalarımız bizleri öğrencilik yıllarımıza götürüyor. Hepimiz o günlerin heyecanını yeniden yaşıyoruz ve kendimizi o yaşlarda hissediyoruz. İnsanın ilerleyen yaşlarında sahip olabileceği en değerli hazinenin dostluk olduğunu, her buluşmamız bize anlatıyor.

Artık masada hiçbirimiz öğrenci değiliz, farklı işleri ve meslekleri olan kimseleriz; ancak bu ne aklımıza geliyor ne de bunun konusu oluyor. Konuşacak o kadar çok anımız var ki, kırk yılı aştık hâlâ bitiremedik. Asında, öğrenciliğimiz devam ediyor; çok şükür.

Dost masasında insan kendisinin yaşsız olduğunu ve ezelden ebede bir yolculuk yaptığını hissediyor; diğer bir ifadeyle, dostluk insanı ölümsüz kılıyor.

Anlattıklarımın, yazımın başlığında sorduğum; “Dostların Masası Neden Yuvarlak Olur?” sorusuna cevap olduğunu düşünüyorum; ancak daha derli toplu söylemek gerekirse:

Dost masamızın başköşesi yoktur. Yukarıda da belirttiğim gibi, masada kimse lider, dominant, öğretmen, akademisyen, firma sahibi veya yönetici değildir; herkes öğrencidir.

Her birimiz, diğerlerini, gönlümüzdeki başköşeye zaten oturtmuşuzdur. Dostların masasının yuvarlak oluşu bundandır.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

 1. Fevziye AKÖZ dedi ki:

  Masanız hep yuvarlak olsun Metin Hocam…..

  1. Metin Aycıl dedi ki:

   Fevziye Hocam, sizinle birlikteyken bu hissiyata sahibim.
   Sevgi ve özlemle.