Bodrum Gündem

Sadece Milas Hazırlıklı Olacak

Sadece Milas Hazırlıklı Olacak

Milas Belediyesi pandemi kuralları çerçevesinde Milas Deprem Master Planı Çalışma ve Sunum Toplantısını gerçekleştirdi . Toplantıda Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat, “Çalışmasına başladığımız Milas Deprem Master Planı(MİLDEMAP) Milas’a yapılmış en vicdanlı hizmettir.” diye konuştu

Bodrum Gündem Haber

Geniş katılımla yapılması planlanan fakat pandemi şartları nedeniyle, katılımın kısıtlı tutulduğu toplantıya, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları ve Yöneticileri ile Büyükşehir ve Milas Belediyesi’nden teknik ekipler katıldı. Ayrıca toplantı Belediye sosyal medya kanalları üzerinden canlı olarak vatandaşlarla paylaşıldı.

YK-Enerji-14062024
YK-Enerji-14062024
previous arrow
next arrow

9 Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir’in koordinasyonunda hayata geçirilecek Deprem Master Planı Türkiye’de ilçeler düzeyinde bir ilk niteliği taşıyor.

“İlçede Bir Fay Varsa Mutlaka Bir Master Plan Yapılmalı”

Gerçekleştirilen programda bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Milas’ın Deprem Master Planı demek her binayı her daireyi her dairenin içindeki odayı dahi kendi içinde barındıran bir mekanizma demektir. Deprem sırasında binanın içindeki odaya kadar ayrıntıyı içinde bulunduran ve bu anlamda çözüm bulmaya çalışan bir mekanizma. Bu mekanizma Türkiye’de gerçek anlamda sadece İstanbul’da yapılabilmiş İl düzeyinde. Orada denizdeki bir fay kırıldığında 7.4, 7.6 büyüklüğünde deprem olduğunda İstanbul’da ne olur, onu önceden bilme temeline dayalı bir senaryo üzerine oluşturulmuş yaklaşık 10 tane arka arkaya deprem senaryosu yapıldı. Sadece İstanbul için diğer illerimizin hiçbirinde doğru dürüst deprem master planı yok. İlçe düzeyinde ilçede bir fay varsa mutlaka yapılması gerekiyor. Depreme hazır olmamız için mutlaka Deprem Master Planı’na sahip olmalıyız, bunun uygulama aşamasında da yer almalıyız.

“Bir Tek Milas Hazırlıklı Olacak”

Şuan Türkiye’de bütün mekanizmalar bu eylem stratejisindeki eylemleri 2023’e kadar yerine getirmeye çalışıyor. Çünkü 2023 Cumhuriyetimizin 100. yılı.; Cumhuriyetimizin 100. yılında depreme hazır bir ülke konumuna geçelim diye bir eylem planı yayınlanmış durumda. Bu eylemin en can alıcı kısmı Deprem Master Planı’dır. Bunun için de 3 yılımız kaldı. Deprem Master Planı’nın yapımı 3 yıl sürüyor. Şuanda Milas’a yaptık. Türkiye’de geri kalan hiçbir ilde yok. Bir tek Milas buna hazırlıklı olmuş olacak.

“Deprem Master Planı’nın 10 tane hedefi var. Bunu Muğla ili Milas ilçesi kapsamında düzenledim. Bu 10 tane hedefi yerine getirmemiz gerekiyor. Bunlar bizim ulaşmamız gereken hedefler. Bunları yaparsak nereyi kentsel dönüşüme sokacağımızı, nereyi nasıl yapacağım sorusunun cevabı bu hedefin içindedir.” diyen 9 Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Profesör Dr. Hasan Sözbilir, MİLDEMAP hedefleri kapsamında belirlediği 10 hedef  hakkında açıklamalarda bulundu.

MİLDEMAP Kapsamındaki 10 Maddelik Hedefler;

1.Tanımlanan sismik kaynaklara göre imar haritaları ölçeğinde (1/1000) ölçekli diri fayları segment haritaları yapmak.

2.Olası bir depremde sismik kaynak yerinde doğacak yapısal hasar boyutlarını öncden tahmin etmek bu bölgeleri yüzey faylanması tehlike kuşağı ve fay sakınım bandı içinde kalabilecek yapı/bina stoğunu ortaya çıkarmak.

3.Olası bir depremde kuvvetli yer ivmesi sırasında sıvılaşacak zeminleri ve bu zemin üzerinde hasar görecek bina-yapı stoğunu önceden tahmin etmek.

4.Olası bir depremde harekete geçecek kitle hareketlerinin boyutlarını ve bu hareketin sonucunda hasar görebilecek binaları önceden tahmin etmek.

5.Muğla il sınırları içindeki bulunan ve 10 adet havzayı sınırlayan diri fayların her birine göre deprem senaryosu üretmek.

6.Bu deprem senaryolarına göre afete acil müdahale planları oluşturmak.

7.Sürdürülebilir bir anlayışla deprem öncesinde/sırasında ve sonrasında toplumu sürekli bilgilendirmek, eğitmek, afet yönetim bilinci oluşturmak. Afet yönetimi kapsamında kısa orta uzun vadede alınacak tedbir karar ve uygulamaları belirlemek.

8.Yoğun nüfusun oturduğu  binaların ve önemli yapıların deprem güvenliklerini incelemek. Yeterli güvenliğe sahip olmayan bina, yapılar için güçlendirme önlemlerini belirlemek.

9.Milas için Deprem Erken Uyarı sistemi (DEUSİS) sensörlerini geliştirmek ve kurmak.

  1. Muğla ili ölçeğinde Ege Akdeniz Denizi altındaki diri faylardan kaynaklanacak bir depremden sonra oluşacak tsunaminin deprem sonrası nereyi ve ne zaman/nasıl vuracağını önceden tahmin etmek. olarak belirlendi.

“Bu İlçeye Yapabileceğimiz En Vicdanlı Hizmet Bu Olacak”

Program sonunda bir konuşma gerçekleştiren Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat, “ Çok yararlı bir başlangıç olduğu kanaatindeyim. Hocamızın bu konudaki yetkinliği ve güvenirliği konusunda sizlerde az çok bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Geniş kapsamlı uzun bir çalışma olacak. Ama bu kadar akademisyen bu kadar üniversiteyle ilişki gerekliliği bizim mutlaka bir deprem araştırma merkeziyle çalışma zorunluluğumuzu doğuruyor. Hocamızın şu anda bir deprem araştırma merkezinin müdürü olması itibariyle de bu ilişkileri kurma hatta Tübitak ile bağlantıları oluşturma gücü var. Biz kendi aramızdaki birlikteliği ve dayanışmamızı sağladığımız ölçüde bu iş rayında ve zamanında gidecek.  1. derece deprem bölgesi içinde yaşayan bir ilçenin yerel yöneticisi olarak, belki de bu ilçeye yapabileceğimiz en vicdanlı hizmet bu olacak. İzleyen seyircilerimize, katılımcılarımıza yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat program sonunda 9 Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir’e gerçekleştirmiş olduğu sunumdan dolayı teşekkür ederek, çiçek ve plaket takdim etti.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.