enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

EGE Anıtı Denizine ve Günbatımına Hasret

EGE Anıtı Denizine ve Günbatımına Hasret

Turgutreis’te bir gurup vatandaş 2 sene önce tamir edilmek üzere kaldırılan ve eski yerine bir türlü yerleştirilmeyen Ege Denizi’nin dostluk denizi olmasını simgeleyen Ege anıtının tekrar aynı yere konulması için kampanya başlattı.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Heykeltraş Yavuz Tanyeli, geçen sene vefat eden seramik ustası eşi Bedia Dipso ve asistanları Orhan İlyas’ın 2000 yılında bir senede tamamladığı heykel, Turgutreis’e Türk-Yunan dostluğunun pekişmesine katkı ve Ege Denizi’nin dostluk denizi olmasını simgelemesi amacıyla Turgutreis balıkçı barınağı mendireğinin Kos Adası’na bakan ucuna, Kos adasına bakar vaziyette yerleştirilmişti.

5.5 metre boyunda ve 500 kilo ağırlığındaki heykel; kil, alçı ve fiber malzeme kullanılıp üzeri özel üretilmiş mozaiklerle kaplanmıştı. Kullanılan mozaikler Fransadan ithal edilmişti.

En Azından Deniz Kenarına Konulsun

Turgutreis’te günbatımı fotoğraflarının olmazsa olmazı haline geldiği ifa edilen heykelin, Bodrum belediyesi tarafından yeniden düzenlenen meydanda denizden uzak bir alana konulmasını kabul etmeyen vatandaşlar konu ile ilgili kaygılarını şöyle dile getiriyor “Turgutreise gelenler senelerdir Ege Denizi’nin dostluk denizi olmasını simgeleyen Ege anıtının fotoğrafını çekiyorlardı. Anıt 2 sene evvel yerinden kaldırıldı. Bodrum Belediyesi Anıtı Turgutreiste düzenlediği (belki de denizi görmeyen) yeni meydanda büyük bir süs havuzunun ortasında bulunan kaideye konulmasını öneriyor. Artık o anıtın fotoğraflarında günbatımı, deniz olmayacak. Turgutreisliler bunu kabul etmiyor. Turgutreis’in gün batımı meşhurdur. Turgutreisin gelenler senelerdir Ege Denizi’nin dostluk denizi olmasını simgeleyen ‘‘Ege’’ anıtının fotoğrafını çekiyorlardı. Ancak anıt 2 sene önce kaldırıldı. 6 ay gibi kısa sürede tamir edilen heykel “konulacak meydan aranıyor“ diye bir bahaneyle bir buçuk senedir Yavuz Tanyelinin atölyesinde bekletiliyor.

Bodrum Belediyesi Anıtı Turgutreiste düzenlediği (denizi görmeyen) yeni meydana konulmasını öneriyor. 8 senedir deniz kenarında olan Anıt büyük bir süs havuzunun ortasında bulunan kaideye konulacak. Artık o anıtın fotoğraflarında günbatımı, deniz olmayacak. Meydanın arka tarafının görüntüsü olacak.”

Turgutreisliler Ege denizini simgeleyen, Turgutreisin sembolü olan barış ve dostluk anıtı Ege / Aegean’ı Turgutreis Atatürk Meydanı’ndaki balıkçı barınağı mendireğinin Kos Adası’na bakan ucuna, tekrar aynı yerine konulmasını istiyor.

Yorumlar

  1. Metin Cansız dedi ki:

    Konulmasını istiyorum