Bodrum Gündem

El İnsaf Biraz Vicdan – Zübeyda Fellahoğlu Bodrum Gündem yazıları

Yöneticilik yalnızca emir talimat vermekle olmuyor, olmaz da.

Sadece bürokrasi yönetimi için değil bahsettiğim yöneticilik. Küçük nüans farkları olsa da siyasette, STK’larda yöneticiyseniz, hizmet üretmek istiyorsanız siz şucusunuz, bucusunuz sorularından, ithamlarından önce bu işi yapmak için liyakat sahibi misiniz sorularına cevap aramalısınız.

Elbette bir siyasi parti kendi insanları ile çalışmak isteyebilir.

Ancak, kendi insanları içindeki liyakat sahibi bireyleri aramak zorunda. Özellikle de yönetici görevlendirmelerinde, bazı kriterleri (uluslararası) aramak durumundasınız. Gelişmiş güçlü ülkeler bunu yapar.

YK-Enerji-14062024
YK-Enerji-14062024
previous arrow
next arrow

Yönetici konumuna getireceğiniz insan kişilik olarak başka canlılara şiddet uygulamasına fırsat vermez göz yummaz, çalışanlarına mobing uygulamaz, çalışanlarına eşit mesafede olur, adil davranır.

Ancak görüyoruz ki alabileceği en üst eğitimi almış bürokratlar ve akademisyenler bile mobing uygulayabiliyorlar.

Bir ara Muğla’da eski devlet hastanesinde bir duruma şahit oldum.

Poliklinik hizmeti veren 1. Kat dâhiliye uzmanlarının olduğu bölümde hava sirkülasyonunun olmadığı, kötü kokuların sabahın erken saatinde bile salonda etkili olduğu sırada beleyenleri rahatsız edici boyutta olduğu gözlenmekte.

2.kata çıkıyorsunuz, bir poliklinik sekreteri yok, 08.30 itibarıyla 50. Hasta sırası verilmiş, buda demektir ki akşam mesai saati bitimine kadar hasta sayısı 80-90 civarında olacaktır.

Bu hastaların tamamının muayenesinin tam yapılabilmesi, reçeteleri sağlık bakanlığı portalına girmesi layıkıyla yapılamayacaktır.

Doktorun sekreter talep etmesi durumunda, yönetici asistanı olduğunu tahmin ettiğim kişinin cevabı “idaremiz öyle uygun gördü” şeklinde.

Bu ne demektir? Ben nasıl uygun görürsem sen onu uygulayacaksın mantığıdır. Şimdi inşallah düzelmiştir.

Bırakın artık.

Senin annen, baban, kayın validen şu partili bu partili demeyi.

En iyi iş üreteni, en iyi yöneticilik yapanı tercih edin. Mobing bir insanlık suçudur bunu her kim uyguluyorsa engel olun.

“El İnsaf, Biraz Vicdan”

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar