enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Meral Polat Trio Gümüşlük Sahilinde konser verecek

Meral Polat Trio Gümüşlük Sahilinde konser verecek

18.Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 1 Ağustos Pazar akşamı Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde “Suda” konserleri kapsamında Meral Polat Trio’nun vereceği caz konseriyle devam edecek.

Bodrum Gündem Haber

Yaşamını aktris, şarkıcı ve tiyatro yapımcısı olarak Hollanda’da sürdüren Meral Polat, Amsterdam Sanat Üniversitesi, Drama ve Çağdaş Müzik Tiyatrosu’ndan mezun oldu. Polat’ın sanatsal disiplinleri arasında, tiyatro, sinema ve müzik prodüksiyonlarını saymak mümkün. Sanatçı, Chris Doyle ve Frank Rosaly ile meydana getirdiği trio’yu, şarkı söylemek, yeni ve eklektik müzik yaratmak için sanatsal ve içsel arayışının bir sonraki adımı olarak değerlendiriyor.

Benzersiz bir müzik deneyimi sunuyorlar

Meral Polat Trio, Anadolu halk müziğinden çöl blues’unu protesto etmek için doğudan batıya ve geriye doğru bir yolculuğa çıkıyor. Kendi metinlerini ve Meral’in babasının şiirlerini kullanan Trio, şarkılarını ilgi çekici ve etkileyici soundlarla ortaya çıkarıyor. Yoğun hüznün ve hasretin güzelliğine yer verilen Kürtçe, Türkçe, Farsça ve Yunanca şarkılar, aşkı, özgürlüğü ve yaşamı ateşli bir ilhamla kutlayan yüksek tempolu şarkılar olarak icra buluyor.

Trio’nun dinleyicisine sunduğu müzik, tüm geleneklerin parçalandığı ve günlük yaşamın artık bir seçenek olmadığı bir dönemde ortaya çıkan, kimlik ve disiplinlerin bir birleşimi olarak karşımıza çıkıyor. Doğru enstrüman, doğru müzikal renk ve birden çok çağın gücü eksenindeki ekip, coğrafi manzara ve kültürün, zengin etkisini de birleştirerek benzersiz bir müzik deneyimine yelken açmış. Samimi bir ortamda bizi biz yapan şeyi sorguluyor yaptıkları müzik. Ekip, basit ve büyüleyici bir sonuç ile dinleyiciyi de tamamen yanına almayı başarıyor.

Trio’nun verdiği mesaj ise basit ama güçlü; “Hareketsiz durmak aynı zamanda içinde bir melodinin ortaya çıkabileceği bir harekettir, kalıcı bir anda yaratılmış bir akordur. Nefes alma anı. Her şeyin başlangıcı….. destpêka her tiştî”

GFA’da piyano masterclassı başlıyor

Gümüşlük Festival Akademisi bünyesinde gerçekleşecek piyano masterclassı bu yıl, 1 – 12 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek. Piyano masterclassına Gülsin Onay, Pablo Galdo ve Valerian Shiukashvili eğitmen olarak katılacak. 1 Ağustos Pazar günü start alacak ustalık sınıfına bu yıl yine çok değerli genç piyanistler katılıyor. Gümüşlük Festival Akademisi Piyano Masterclassına katılacak öğrenciler, 12 Ağustos akşamı Gümüşlük Toprak Ev’de verecekleri konserin ardından sertifikalarını eğitmenlerinin elinden alacaklar.

“Festivalin 18 yılı” fotoğraf sergisi Gümüşlük Sahilinde

18.Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilecek sergilerin ilki, 2 Ağustos Pazartesi akşamı saat 19.30’da Gümüşlük Sahilindeki festival merkezinde yer alan Toprak Ev’de izleyici ile buluşacak. Yiğit Uygur’un, Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali konserleri sırasında çeşitli zamanlarda çektiği fotoğraflardan derlenen “Festivalin 18 yılı” başlıklı sergi, 18 Ağustos’a kadar görülebilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.