Bodrum Gündem

Piyanist Gülsin Onay, Bitez’de klasik müzikseverlerle buluştu

Piyanist Gülsin Onay, Bitez’de klasik müzikseverlerle buluştu

18.Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay’ın Bitez’deki Zefirya Kültür Merkezinde verdiği konserle devam etti.

Bodrum Gündem Haber

Bitez Aktur A.Ş. işbirliğiyle, Zefirya Kültür Merkezinde izleyici karşısına çıkan dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay, klasik müzikseverleri baroktan, romantik müziğe uzanan unutulmaz bir yolculuğa çıkardı.

Bitez’de yıldızların altında gerçekleşen konserde Piyanist Gülsin Onay, Bach, Beethoven, Mendelssohn, Chopin ve Saygun’un eserlerinden derlediği bir seçkiyle klasik müzikseverlerin karşısında idi. Gülsin Onay, her zamanki samimiliği ve piyano başındaki üstün performansıyla ayakta alkışlandı.

Gülsin Onay yine büyüledi

Devlet Sanatçımız Gülsin Onay, Zefirya Kültür Merkezinin sahnesindeki konserine Alman Barok müziğinin temsilcisi Johann Sebastian Bach ile başladı. Piyano süitlerinin teknik olarak en zorlayıcı, en uzun ve en karmaşık olanı olarak değerlendirilen Bach’ın Partitalarından, “Partita si bemol majör BWV 825” adlı eserini seslendiren piyanistimiz, izleyiciden büyük alkış aldı. Bu eser, “Praeludium”, “Allemande”, “Courante”, “Sarabande”, “Menuett I”, “Menuett II” ve “Gigue” başlıklarından oluşuyordu. Sanatçı, bu eserin ardından Ludwig van Beethoven’ın en popüler bestelerinden biri olan ve 1801 yılında tamamladığı, “Ayışığı” Sonatı do diyez minör, op.27 no.2 adlı eseriyle izleyici karşısına çıktı. Bu eser, “Adagio sostenuto”, “Allegretto” ve “Presto agitato” isimli bölümlerden oluşuyordu. Konserin ilk yarısını, Felix Mendelssohn-Bartholdy’nin bir eseri ile sonlandıran Gülsin Onay, bestecinin solo piyano için yazdığı, 17 varyasyondan oluşan ve virtüöz tekniği gerektiren “Variations sérieuses op.54” başlıklı eserini yorumladı.

Programın ikinci yarısına Frédéric Chopin’in dört baladından üçüncüsü olan ve 1840-41 yılarında yazılmış; “Ballad no.3 la bemol majör op.47” adlı yapıtla başlayan Piyanist Gülsin Onay, bu eserden sonra Ahmed Adnan Saygun’un, “Aksak tartılar üzerine op. 45 Prelüdler’den No. IV ve XII” başlıklı eserini seslendirdi. Sanatçı, programına Frédéric Chopin’in ömrünün son yıllarında bestelediği eserlerden biri olan, “Andante spianato et Grande Polonaise brillante, mi bemol majör Op.22” isimli yapıtla son vermesine karşın, seyirci alkışlarla Gülsin Onay’ı sahneye tekrar davet etti. Piyanistimiz, bu defa bis yaparak geceyi sonlandırdı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.