enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Flörtün aylık maliyeti 1500 TL

Flörtün aylık maliyeti 1500 TL

Erkeğin damatlık, kadının gelinlik giymesine kadar uzanan ortalama 2 yıllık flört ve nişanlılık dönemlerinde 36.000 TL harcanıyor.

Bodrum Gündem Haber

Türkiye’de evlilikle sonuçlanan flört ve nişanlılığın aylık asgari maliyetinin 1.500 TL olduğu belirlendi. Rastgele seçilen 27-35 yaş arasındaki 1000 evli üyesine, flört ve nişanlılık dönemindeki harcamalarını sordu. Araştırmaya göre çiftler, ortalama 2 yıl süren flört ve nişanlılık dönemlerinde toplamda 36.000 TL harcıyor.

Bütçeler İlk Yıl Zorlanıyor

Flört çiftlerin bütçesi, en fazla ilişkinin başlangıç günlerinde zorlanıyor. İlişkinin ilk 12 ayında haftada en az bir buluşma için yaklaşık 20.000 TL harcanıyor. Her buluşmanın ortalama maliyeti ilk ay 500 TL, diğer aylar 350 TL oluyor. Sevgililer günü, doğum günleri, tanışma günü ve yılbaşı gibi özel günlerde de karşılıklı alınan hediyelere harcanan para 3.000 TL’yi buluyor.

İkinci yıl ise ilişkinin oturmaya başlaması neticesinde maliyet belirgin bir şekilde 4.000 TL kadar düşerek 16.000 TL seviyelerine geriliyor. İkinci yıldaki haftalık her buluşma 250 TL’ye mal oluyor. İkinci yıl hediyelere 2.500 TL harcanıyor. Bu dönemde gerçekleşen evlilik teklifi ritüelinin gideri ise ortalama 1.500 TL oluyor.

İlk Ay Erkekler, Diğer Aylar Ortaklaşa

Araştırmaya göre, flört ve nişanlılık döneminde ilk ay harcamaları ağırlıklı olarak erkekler yapıyor, diğer aylar kadınlar da harcamalara katılıyor.

Araştırmaya katılanların yarısı ilk ay dışında da buluşmalarda hesabı erkeklerin ödediğini, yüzde 45’i ise ödemelerin “Alman usulü” yapıldığını bildirdi. Kadınların hesabı tek başına üstlenme oranı ise yüzde 5’te kaldı.

Harcama Buluşmalarla Sınırlı Kalmıyor

Flört ve nişanlılık dönemlerinde harcamaların buluşmalarla sınırlı kalmadığına dikkati çeken araştımacılar şunları söyledi:

“Erkek ve kadınlar, bu dönemlerde partnerine güzel görünmek için giyime, cilt bakımına, kuaföre, berbere ve spora ciddi paralar harcıyor. Ancak kadın da erkek de bu dönemde harcanan parayı sokağa atılmış olarak kabul etmiyor, kendilerine yaptıkları bir yatırım olarak görüyorlar.

Bu günleri daha düşük faturalarla geçirmek isteyenler genelde online alışverişi tercih ediyor. Gençler, alışverişleri daha da ucuzlatacak püf noktalarını kaçırmıyor. Buluşmalarda fırsat sitelerinin avantajlı fiyatlarından yararlanmak, kupon kodu kullanmak alışverişte harcanan paranın bir bölümünü iade eden siteler üzerinden alışveriş yapmak bunların başında geliyor.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.