enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Sanayi Sicil Belgesi olanlar e- belge uygulamasına geçti

Sanayi Sicil Belgesi olanlar e- belge uygulamasına geçti

 Muğla Sanayi Ve Teknoloji İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada “6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği sanayi işletmelerimizin kayıtlarının tutulduğu Sanayi Sicil Bilgi Sisteminde yapılan güncelleme neticesinde elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) uygulamasına geçildi.” Denildi.

Bodrum Gündem Haber

Yeni uygulama ile bu kapsamda sisteme kayıtlı sanayicilerin İl Müdürlüğüne elden müracaata gerek kalmaksızın sanayi siciline ilişkin ilk kayıt, belgelendirme, vize, değişiklik, vb. tüm işlemlerini e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girerek yapabilecekler, sistemden Sanayi Sicil Belgelerini (e-belge) pdf formatında indirebilecek ve çıktı alarak kullanabilecekler.

6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunun 5. maddesi gereğince; İşletmeler bir yıllık faaliyetlerini gösteren Yıllık İşletme Cetvelini –Sansic (B) her yıl Nisan ayı sonuna kadar Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine vermek zorunda.

Sanayi sicil kaydı bulunan işletmeler 2021 yılı yıllık işletme cetvellerini 30 Nisan 2022 tarihi sonuna kadar (Söz konusu tarihin bu yıl resmi tatile denk gelmesi nedeniyle 5 Mayıs 2022 tarihi sonuna kadar) https://sanayisicil.sanayi.gov.tr web adresinden firma yetkilisinin e-devlet şifresi ile sisteme girmeleri gerekmekte. Yıllık İşletme Cetveli bilgilerini eksiksiz olarak girmeleri, herhangi bir sorunla karşılaşıldığında Coronavirüs (COVID-19) salgını dolayısıyla İl Müdürlüğümüze gelmeden 444 61 00 no.lu telefondan (Taşra teşkilatı için 2 ardından Muğla için 48 tuşlanarak) ulaşmaları gerekmekte.

Süresi içerisinde Yıllık İşletme Cetvelini vermeyen firmalar hakkında 6948 sayılı Kanunun 9′ uncu Maddesi uyarınca 2022 yılı için 2.356,00 TL İdari Para Cezası uygulanması zorunluluğu bulunmakta.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.