Bodrum Gündem

Türkiye’de 133 işletme ile ikinci sıradalar

Türkiye’de 133 işletme ile ikinci sıradalar
21.03.2022
0
A+
A-

Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının desteklediği Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Hastalıktan Arilik Projesinin değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda projede çalışan ilgili personele başarı belgeleri İl Müdürü Barış Saylak tarafından verildi.  

Bodrum Gündem Haber

Hastalıktan Arilik Projesi kapsamında 133 işletmeye ulaşarak Türkiye sıralamasında ikinciyiz…

İl Müdürü Barış Saylak konuşmasında “Proje başlamadan önce il genelinde 9 adet hastalıktan ari işletme ve bu iletmelerde 120 baş büyükbaş hayvan var iken projenin uygulanması ile projenin ilk yılı 87 adet işletmede 7224 başa ulaştık. Türkiye sıralamasında 9. Sıradan ilk yıl 5.  İkinci yılımızda Hastalıktan Arilik Projesi kapsamında 133 işletmeye ulaşarak Türkiye sıralamasında 2. olma başarısını gösterdik. Hedefimiz 2023 yılında hedef 3 yılda 300 işletme 30.000 hayvan olarak belirledik.” dedi.  Tarım ve Orman Bakanlığının Ari İşletmelere olana desteklemelerin artığını ifade etti.

Hastalıktan Arilik Projesini destekleyen Buzağı Kalkanı Projesi hayata geçirdik…

İl Müdürü Saylak projenin ikinci aşaması olan Buzağı Kakanı projesini hayata geçirdiklerini ifade ederek “ Hastalıktan Arilik Projesini destekleyen Buzağı Kalkanı Projesi yine Muğla Valiliği  YİKOB tarafından 2.350.000 TL tutar ile desteklendi. İlk etapta ari işletmelerde bulunan gebe ineklere 3 yıl boyunca aşı uygulaması yapılarak, proje sonunda 22.000 gebe sığırın Rota-Korona-E.Coli etkenlerine karşı aşılanması hedefliyoruz.  Yine tüm işletmelere buzağı biberonu dağıtımı ile doğru besleme eğitimleri ve göbek dezenfektanı dağıtımı ile de doğum sonrası dezenfeksiyon ve diğer hastalık etmenlerine karşı korunma eğitimleri vereceğiz. Bu iki çalışma kapsamında siz değerli meslektaşlarıma çok iş düşüyor. Şimdiden teşekkür ediyor, göstermiş olduğumuz başarıdan dolayı hepinizi tebrik ediyorum” dedi.

İl Müdürü Barış Saylak, personele başarı belgelerini törenle verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.