enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Necdet Tezcan Kitapları

Ses Bayrağımız Türkçe…”

Fazıl Hüsnü Dağlarca

Edirne’de görev yaptığım yıllarda uğraştaşım Necdet Tezcan ve öğretmen eşi Suzan hanımla tanışma ve görüşme olanağımız oldu. Bir telefon görüşmemizde adresimi istedi ve bir hafta sonra kitapları elime ulaştı. Gıcır gıcır iki güzel yapıt: Kırık Karanfiller (Şiir) ile Ihlamur Kokulu Sakin Kent Vize (Anılar-Anlatılar) Kitapla yakınlığı olanlar için mutluluk, demektir. Mutlu oldum!

Kitaplar, Arslan Bayır’ın düzenlemesiyle Baygenç Yayıncılıktan çıkmıştır. Şimdi bu yapıtlara kısa kısa değinelim:

Kırık Karanfiller: Renkli ve özgün kapak içinde 64 sayfa içerikli Necdet Tezcan’ın imgelerle donanımlı kendine özgü anlatımıyla nakış nakış sayfalaşmış olduğunu gördüm. Şu tümcelerle adıma imzalamış: “Necdet Tezcan’dan Sn Eskimeyen Dost Muhsin Durucan meslektaşıma içtenlikle… 03.05.2022 İmza

Özgeçmiş ve önsözü okuyup sonra şiirlerle göz göze geldim. Arka kapak fotoğrafının altında :“Solgun bir güle dokunmaksa niyetim/Haberi olmalı Necatigil’in/Duvara dörtlük yazmaksa beklentin/Hatay Lokantasında Cemal Süreya”  dizeleri birkaç kez okudum. Dilerseniz bir ilmek de atalım.   

İlmek

Noktasız virgülsüz bir bakıştı
Umudun yüz yıllık kölesine son kare
Tunca’ya danışırken uçtuğu yerleri
Şiirdin Istıranca esinli sele

Aklından geçenleri saklar çobanlar
Yine de her gün bir boynuz eksilir sürü
Zamanı boşa kürek çeken boşluk
Vitrin güzellerine ilmek atanlar
N.T

Ihlamur Kokulu Sakin Kent Vize: Renkli ve özgün kapak içinde 172 sayfa içerikli Necdet Tezcan’ın kendine özgü anlatımıyla doğum yerini irdeleyerek anlatmış ve bir bakıma ilçesine olan borcunu ödemiş, denebilir. Kapak görüntüsü Vize’deki Ayasofya… Diğer yapıtı da aynı yayınevinin ürünü…

Bu yapıtta da yaşam öyküsü, önsüz ve katkı sunanlara Tezcan teşekkürü, okunmaktadır. Sayfaları çevirince ara başlıklarla anlatımlı yer yer şiirler ve metinler okunabilir. Anlatılmaz okunur, demek daha uygun olur, düşüncesindeyim.

Edirne’de geçmişte sanat ortamlarında görüştüğümüz, karşılıklı sevgi ve saygı beslediğimiz ve şimdilerde dünyamızda olmayan Uluğ Turanlıoğlu’nu da bu yapıtta yer alan bir şiiriyle analım.

Vize

Yalçın kayalar üzerinde ovaya doğru
Sarkan bir billur avizedir
Ve yemyeşil dallar arasından
Bir çift mavi göz misali
Gönlüme akan yeşil Vize’dir.

………

Denizler ötesinde de güzel güzelmiş vatan,
Bilmem ki, Vize ‘yi nasıl anlatsam;
Çanakkale yosun, Edirne, gül kokar
Vize’de deste deste karanfildir akşamlar,
Bu yeşil diyarı bilmem nasıl anlatsam

Uluğ Turanlıoğlu ( Sayfa: 11 )

Yazar Tezcan, Vize’yi ayrıntılı tanıtmış, Kırklareli’nin ilçesi Vize… Burada doğup büyümüş ve etkilenmiştir: “Yalçın kayalar üzerinden ovaya doğru/ Sarkan bir billur avizedir/ Ve yemyeşil dallar arasından/ Bir çift mavi göz misali/ Gönlüme akan yeşil Vize”…Dediğinden de belli değil mi!

Necdet Tezcan’ı kutluyor esenlikler diliyorum.

İletişim: NT: 0539 440 89 72

*

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.