Bodrum Gündem

TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu görev bölümü yaptı

TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu görev bölümü yaptı
31.05.2022
0
A+
A-

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin  Kadın Gazeteciler Komisyonu yeni dönemin ilk toplantısını 30 Mayıs 2022 Pazartesi günü gerçekleştirdi.

Bodrum Gündem Haber

TGC Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Göksu’nun koordinatörlüğünü yaptığı Kadın Gazeteciler Komisyonu’nda 2022-2025 yılları arasında, Ayşegül Aydoğan Atakan, Ayten Serin İnsel, Çiğdem Yılmaz, Emine Munyar, İrem Barutçu, Mesude Erşan, Semra Kardeşoğlu Kanar ve Şükran Pakkan görev yapacak.

Toplantıda TGC Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreteri Sibel Güneş, Genel Sekreter Yardımcısı Nuray Karagöz, Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Aktaş da bulundu. Başkanlığını Ayşegül Aydoğan’ın yapacağı komisyonun sekreterliğini Çiğdem Yılmaz üstlenecek.  Komisyon ilk toplantısında Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu’nun güncellenmesi ve yeni bilgilendirme toplantılarının düzenlenmesi konusunda fikir birliğine vardı.

TGC Kadın Komisyonu Bugüne Kadar Neler Yaptı?

Turgay Olcayto’nun başkanlığını yaptığı TGC Yönetim Kurulu’nun kararıyla 2013-2016 döneminde  oluşturulan Kadın Gazeteciler Komisyonu, kadın gazetecilerin yaşadığı sorunları ortaya koymak ve medyada kullanılan eril dilin değişimine katkıda bulunmak için kuruldu.  Komisyon ilk olarak  Kadın  ve Medya /Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu’nu  hazırladı. Hazırlanan kılavuz 2 bin adet bastırılarak medya kuruluşlarına ve TGC üyelerine ulaştırıldı. Kadın Gazeteciler Komisyonu, Dünya Kadınlar Günü’nde her yıl TGC üyeleriyle toplantılar yaptı, Kadınlar  Günü yürüyüşlerine katıldı. Medya kuruluşlarında ve İletişim Fakültelerinde gazeteci adaylarına yönelik medyada cinsiyet eşitlikçi dil eğitimleri verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.