enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

D-8’in 25. Kuruluş yıldönümü Çırağan Sarayı’nda kutlanacak

D-8’in 25. Kuruluş yıldönümü Çırağan Sarayı’nda kutlanacak
14.06.2022
0
A+
A-

D-8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın 25. Kuruluş yıldönümü, İstanbul Çırağan Sarayı’nda düzenlenecek programla kutlanacak.

Bodrum Gündem Haber

Çırağan Sarayı’nda 15 Haziran 1997 tarihinde 54. Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın öncülüğünde Türkiye, Nijerya, Mısır, İran, Pakistan, Endonezya, Malezya ve Bangladeş’in devlet ve hükümet başkanlarının bir araya geldiği zirvede ‘İstanbul Deklarasyonu’ ile kurulan D-8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın 25. Kuruluş yıldönümü, aynı gün ve mekânda D-8 Genel Sekreterliği ile Erbakan Vakfı işbirliğinde düzenlenecek program ile kutlanacak.

Erbakan Vakfı ve D-8 Genel Sekreterliği programın evsahibi…

D-8 Teşkilatı Genel Sekreteri Büyükelçi Isiaka Abdulqadir Imam ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Fatih Erbakan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 25. Kuruluş yıldönümü programına, Cumhurbaşkanlığı Makamı temsilcisi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu temsilen Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Yavuz Selim Kıran, D-8 Dönem Başkanı Bangladeş’i temsilen Büyükelçi Mosud Mannan ve D-8 ülkelerini temsilen büyükelçiler ile çok sayıda ülkenin bakanları, büyükelçiler, misyon şefleri, sivil toplum örgütleri başkanları, diplomat ve akademisyenlerin katılması bekleniyor.

D-8, Barışın teminatı olacaktır…

Erbakan Vakfı Genel Sekreteri Doğan Bekin, programa ilişkin, “Özellikle son yıllarda yaşanan siyasi kırılmalar, iç savaşlar ve küresel tehditler D-8’in kuruluş ilkelerini gün geçtikçe daha da önemli kılmaktadır. Bütün gayemiz, ülkemizin, tüm İslam âleminin ve dünyanın huzur ve barış içerisinde yaşayabilecekleri, D-8 şemsiyesi altında geleceğe güvenle bakabilecekleri ‘Yeni bir Dünya’nın kuruluşuna ön ayak olabilmektir. Bu cümleden olarak, D-8 Teşkilatının 25. kuruluş yıldönümünün ana başlığı; D-8, “Barışın Teminatı” şeklinde olacaktır.” İfadelerini kullandı.

Uluslararası Prof. Dr. Necmettin Erbakan Ödülü verilecek…

Geçen yıl ilki Malezya’nın eski Başbakanı Mahathir Muhammed’e verilen Uluslararası Prof. Dr. Necmettin Erbakan ödülünün ikincisi, D-8 Teşkilatı’nın 25. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle D-8 Teşkilatı’nı oluşturan kurucu ülkelere verilmesi öngörülüyor.

Programı yerli ve yabancı çok sayıda basın mensubu takip edecek

Çırağan Sarayı Mabeyn Salonunda 15 Haziran 2022 tarihinde düzenlenecek ve saat 10.30’da başlayacak olan programa, çok sayıda yerli ve yabancı medya mensubu tarafından da takip edilmesi bekleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.