Bodrum Gündem

Dünya Gazetesi 18 Temmuz 2022 TÜRKİYE EKONOMİ GÜNDEM

Dünya Gazetesi 18 Temmuz 2022 TÜRKİYE EKONOMİ GÜNDEM

Türkiye’nin en saygın, en güvenilir ekonomi gazetesi olan Dünya Gazetesi‘nin 18 Temmuz 2022 gündem özeti…

Sahne başrol oyuncularının: Para politikalarına ilişkin kararlar ve ileriye yönelik mesajlar, piyasaların yönünde belirleyici rol üstlenmeye devam ederken, gözler bir kez daha merkez bankalarına çevriliyor. Bu hafta TCMB’nin yanı sıra Avrupa Merkez Bankası (ECB), Japonya Merkez Bankası (BoJ), Çin Merkez Bankası (PBOC) ve Rusya Merkez Bankası (CBR) faiz kararlarını açıklayacak. Perşembe günü TCMB’nin hemen ardından faiz kararını açıklayacak olan ECB, haftaya damga vurmaya aday. Yanı sıra ABD’den gelmeye devam edecek şirket bilançoları ile öncü PMI verileri de önemli sinyaller sunacak.

Tahran’da kritik buluşma:  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kritik İran ziyareti bugün başlıyor. Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı, salı günü yapılacak. Erdoğan aynı gün Rusya Devlet Başkanı Putin’in de katılımıyla İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ev sahipliğinde Astana formatında Üçlü Zirve’de bir araya gelecek. Tahran’da masada Suriye konusu da önemli bir yer tutacak.

Bu kez borçlu öğrencilerin gözü kabinede: Seslerini sosyal medyadan yükselten öğrenim kredi borçlusu gençlerin gözü kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamada olacak. Erdoğan “Gençlerimizi faize kurban etmeyiz” sözleriyle düzenlemeye ilişkin mesaj vermişti. 5 milyondan fazla gencin KYK borçlusu olduğu, bir kısmının da belirlenen sürece geri ödeme yapmadığı için icralık duruma geldiği ifade ediliyor. Toplam borç ise 5,5 milyar lira olarak hesaplanıyor.

Bütçede Haziran karnesi: Bugün yurt içinde merkezi yönetim bütçe dengesi takip edilecek. Bütçe Mayıs’ta enflasyonun da etkisine bağlı olarak vergi gelirlerindeki yüksek oranlı artışla, 144 milyar lira fazla vermişti. Bununla birlikte, geçen hafta açıklanan ve 7.2 milyar TL açık veren Hazine bütçesinin, merkezi bütçe için öncü niteliğinde olduğunu hatırlatalım.

Bir siyasi kriz de İtalya’da: İngiltere’nin ardından siyasi krizden çıkış yolu aramaya başlayan bir diğer ülke İtalya oldu. Başbakan Draghi, liderlik ettiği koalisyonun ulusal birlik yapısının bozulduğu gerekçesiyle Perşembe günü görevden ayrılma kararı aldı. Cumhurbaşkanı Mattarella istifa talebini reddetse de Draghi görevi bırakmaya kararlı. Draghi’ye istifa kararından vazgeçmesi telkinleri gelirken ülke de erken seçim ihtimali gittikçe daha sık dillendiriliyor.

İngiltere’deki yarışta Sunak önde: Johnson’ın Muhafazakar Parti liderliğinden ve başbakanlık görevinden istifası sonrası, yeni parti liderinin ve başbakanın seçilmesi için süreç devam ediyor. Son oylamada aday sayısı 8’den 6’ya düşerken, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, Parlamentoda Muhafazakar Partili milletvekillerinin katıldığı oylamada en fazla desteklenen aday. Sunak’ı Mordaunt ve Liz Truss takip ediyor. Son kalan iki aday, Muhafazakar Parti’nin yaklaşık 160 bin üyesinin oyuna sunulacak.

Avrupa’da kırmızı alarm: Avrupa’yı kasıp kavuran sıcak hava dalgası 360 can alırken, bazı ülkeler ‘kırmızı alarm’ seviyesine geçti. İngiltere’de ilk defa kırmızı alarm verildi ve ulusal acil durum ilan edildi. Fransa’da, 15 bölgede kırmızı, 51 bölgede ise turuncu alarma geçildi. Belçika ve Almanya’da da rekor sıcaklıklar bekleniyor. Tahminlere göre, Türkiye’de gelecek hafta sonuna doğru sıcaklıklar 5 ila 10 derece artacak. Marmara’da sıcaklıkların 35, Ege’de ise bazı illerde 45 dereceye kadar çıkması bekleniyor.

PİYASALARDA BUGÜN

Fed’in şahin üyelerinin 100 baz puanlık faiz artışı yerine 75 baz puanlık artışın uygun olduğunu belirtmeleri sonrası 100 baz puan faiz artışı ihtimali gerilerken, artan risk iştahıyla küresel piyasalar kayıplarını haftanın son işlem gününde sınırlı da olsa telafi etti.

Fed’in para politikasında ne kadar daha şahinleşebileceğine ilişkin tahminler piyasaların yönü üzerinde etkili olmaya devam edecek.

Japonya’da piyasaların kapalı olduğu günde, öne çıkan bir veri bulunmuyor. İtalya ve İspanya dış ticaret rakamları sakin günde takip edilecek veriler.

ABD cuma günü kayıpları azaltırken, Asya borsaları da haftayı pozitif karşılıyor.

Altının onsu 1.715 dolarla cuma kapanışının hemen üzerinde.

Brent petrol bu sabah 101 dolardan işlem görüyor.

Euro/Dolar paritesinde 1’in üzerindeki seyir devam ediyor.

Yurt içi piyasaların kapalı olduğu Cuma günü, dolar/TL’de dalgalı seyir dikkat çekti. Sabah 17.55 seviyesini test eden kur, öğleden sonra 17.25 seviyelerine kadar indi. Kur yeni haftaya 17.38 seviyelerinde başlıyor.

Euro/TL de 17.55 seviyelerinde.

DÜNYA’nın bugünkü manşeti

İhracatçı şimdi de parite kıskacında

Dolar ve Euro’nun 20 yıl sonra ilk kez eşitlenmesi, gelirinin önemli bir kısmı Euro, maliyeti ise dolardan oluşan ihracatçıları zor durumda bıraktı. Birçok sektörde kayıp, toplam gelirin yüzde 15’ine ulaştı. Sektör temsilcileri, çözüm için pazar çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalarını hızlandırdı.

Kaynak: https://www.dunya.com/ekonomi/ihracatci-simdi-de-parite-kiskacinda-haberi-663808

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.