Bodrum Gündem

Büyük İskender Bodrum’da; Bodrum’da aşk sergisi Arth Gallery’de

Arth Gallery’de düzenlenen “Büyük İskender Bodrum’da; Bodrum’da Aşk” temalı sergi, 21 Ağustos ile 5 Eylül 2022 tarihleri arasında 60 sanatçıya ev sahipliği yapacak.

Bodrum Gündem Haber

Galerinin amacı, Türkiye’nin birçok ilinden sanatçıyı bir araya getirerek bir sanatçı dayanışması oluşturmak. Yalıkavak-Bodrum karayolu üzerinde doğayla iç içe geniş bir açık galeriye 2 kapalı galeriye sahip alanda aynı zamanda büyük bir heykel atölyesi bulunmakta.

Serginin ortaya çıkış sürecini galeri yöneticisi Dilek Kutluhan ”Bu sergiyle amacımız sanatçıları bir araya getirerek, yeni projelere kapı aralamak. Bu serginin konusunu belirlerken yaşadığımız bölge olan Bodrum’u ele aldık. Bodrum’un tarihinde gezintiye çıkarken Büyük İskender’in izine rastladık. Dünyaya hükmetmiş bu büyük kral Bodrum’a geldiğinde kentin dış surlarını yıkmış, iç surlarına hükmedememiştir. Karia Prensesi Ada’yla aralarında bir uzlaşıyla şehri Ada’ya teslim etmiştir. Bu barışı sağlayan şey bize göre aralarında yaşanan bir aşktı. Buradan hareketle biz de Bodrum’un tarih boyunca aşk konusunda özel bir coğrafya olduğunun farkındalığıyla sanatçılar olarak renklerimiz ve formlarımızla Bodrum’da aşkı anlatmaya çalıştık. Tıpkı Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın “Başkasının çizdiği çizgiden gitmek, özgürlüğüme dokunuyor.” sözüyle aktardığı gibi özgürce ve özgünce…

21 Ağustos günü 19:30’da açılış kokteyli ile başlayacak olan sergide Tuncay Korkmaz ve arkadaşlarından oluşan müzik dinletisi, Duygu Bostancı ve Çiçek Kocatüfek’in performans gösterisi Emel Niğdeli’nin masal anlatısı da yer alacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.