Bodrum Gündem

Anadolu’da tarım bitmiş durumda

Anadolu’da tarım bitmiş durumda
16.09.2022
0
A+
A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 19 Eylül’de Malatya’ya yapacağı ziyaret öncesi, CHP Genel Merkezi tarafından görevlendirilen Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Malatya pazarında çiftçileri dinledi. Çiftçileri, Kılıçdaroğlu’nun kentte yapacağı etkinliklere davet eden Alban, çiftçiye bir dokundu bin ah işitti.

Bodrum Gündem Haber

Toprak Mahsülleri Ofisi’nin, kayısı hasadının bitmesine rağmen hala fiyat açıklaması ve alım yapmaması, Malatyalı kayısı üreticisini isyan ettirdi.

Çiftçiler, “Sezonda fiyat açıklaması yapılmıyor, sezon bittikten sonra açıklama yapılıyor” diyen kayısı üreticisi, “geçen sene köylü 25 TL’den malını satıp bitirdikten sonra, TMO kayısı fiyatını 50 TL olarak açıkladı. Köylüyü bizzat TMO çarptı” diye konuştu.

Ülkenin Her Tarafında Yoksulluk Arttı

Ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine yoksulluğun aşırı şekilde arttığını belirten Alban, “Muğla, Aydın, İzmir ya da Malatya…Hiç fark yok. Üretici perişan bir halde. Çiftçi hiç bu kadar zor durumda kalmamıştı. Yoksulluk giderek derinleşiyor” dedi.

Kayısı üreticisi çiftçiler, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin kayısı taban fiyatını hala açıklamamasına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen çiftçi, “Sayın Cumhurbaşkanım senin bu TMO’nun fiyat açıklama saati, günü ne zaman? Köylünün elinde malı bittikten sonra mı TMO fiyat açıklayacak?” dedi.

300 Dönüm Yerim Var Ekemiyorum

“Devlet tarafından çarpılıyoruz. Dünyada böyle bir sistem var mı?” diye soran kayısı üreticisi, mazot fiyatlarının aşırı derecede artmasından dolayı ekim yapamadığından dert yandı.

Mazot almak için benzin istasyonuna gittiğinde “canavar sanki beni yutuyor” diyen çiftçi, “hırsızların vergi vermediği, garip gurebadan vergi alınan bir ülke istemiyoruz, hakça adaletçe bir düzen istiyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.