enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Lions Akdeniz Konferansı Başkanı Metin Taşkentin Konuşması..

Lions Akdeniz Konferansı Hedefi, Akdenizi bir Barış Gölü Haline Dönüştürmek olduğunu ifade eden Konferans Başkanı Metin Taşkentin konuşmasının tam metni.

Lions Akdeniz Konferansı Başkanı Metin Taşkentin Konuşması..
26.03.2010
0
A+
A-

“Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği bugün beş kıtaya yayılmış 205 ülkede kurulu ve 1,3 milyon üyesi bulunan 45 bin Lions Kulübünün oluşturduğu birliktir.  Hudutların anlamını ve önemini kaybetmeye başladığı dünyamızda hizmetleriyle her geçen gün daha fazla insana ulaşmayı başaran Uluslararası Lions için Akdeniz  havzası  dünya barışına ne denli katkıda bulunabileceğini ortaya koyabileceği  bir laboratuardan farksız.. Bu uğurda biz Lionların kişisel ve kolektif yeteneklerimizi ortaya koyabileceğimiz en uygun hizmet sahası Akdeniz Havzası. Akdeniz Havzasında hizmet etmenin gerekliliğine gönülden inanan Avrupalı Lionlar ilk adımları 1985 yılında attılar ve Lions Akdeniz Konferansını toplamayı başardılar. 1995 yılına kadar her iki yılda bir Sicilya′da Taormina′da bir araya gelmeyi sürdürdüler. Oldukça üst düzeyde, bilimsel ve kültürel tartışmaların yapıldığı bu toplantılara ülkelerden diplomatik temsilciler de katılıyordu. Ve tartışılan konular genelde Akdeniz′in her türlü kirliliğe karşı korunmasında odaklanıyordu.


1995 Konvansiyonu özellikle Lionların yönlendirmesiyle, Akdeniz′deki çevre kirliliğinin yanında, ekonomik ve dengeli gelişme problemleri ile sosyal ve demografik konuların da ele alınması gereğini benimsedi. Zira gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik seviye farklılığı ve hızla artan nüfus baskısı karşısında kaçınılmaz hale gelen insan göçü Akdeniz Havzasının  en önemli gelişmelerinden birini oluşturmaya başlamıştı. Bu gelişmeler karşısında hareket etme ihtiyacını duyan Lionlar önemi gittikçe artan konuları görüşmek üzere her yıl bir araya gelmeye başladılar. Hedef artık belliydi. ” Akdeniz′i bir Barış Gölü haline dönüştürmek. “


Akdeniz′e kıyısı bulunan tüm ülkelere mensup Lionların, sayıları her seferinde biraz daha artarak bir araya geldikleri Beyrut (1997), Tunus (1998) ve Malta (1999) toplantılarında bu problemlerin karmaşıklığı karşısında yapılan çalışmalarda devamlılığın şart olduğu kesinlikle ortaya konuldu ve bu doğrultuda çalışmak üzere “Akdeniz Dayanışması Gözlem Grubu”  oluşturulması kararlaştırıldı. Bu grubun hedef ve amaçlarını bilmemiz Uluslararası Lions Akdeniz Konferanslarının önemini anlamamıza yardımcı olacaktır.  • Değişik kültürleri tanıtmak ve yaygınlaştırmak,

  • buy doxycycline Çevrenin korunmasına yönelik girişimleri desteklemek,

  • Üye ülkeler arasında kendi yönetim çevrelerindeki aktivite ve girişimlerle ilgili bilgi akışını teşvik etmek

  • Akdeniz′in her kıyısındaki kulüpler arasında ikizleşme programlarını yaygınlaştırmak

  • Lisans ve lisans üstü eğitim gören gençler için eğitim bursu ve staj imkanları yaratabilmeyi teşvik etmek amacıyla, Akdeniz üniversiteleri ve diğer kuruluşlarıyla işbirliği tesis etmek.

Akdeniz Dayanışması Gözlem Grubu değişik girişimleri takip etmek ve planlamak, üye ülkelerden gelebilecek muhtemel teklifleri kabul etmek ve değerlendirmeye almak sorumluluğunu üstlenmiş bulunan Yönetim Kurulu tarafından yönetiliyor. Kurul her üye ülkeden bir tane olmak üzere, iki yıllığına görevlendirilen temsilcilerden oluşuyor. Temsilciler kendi içlerinden bir kişiyi “Koordinatör” seçiyor. Şu anda bu görevi 01 Temmuz  2009 tarihinde Lübnanlı Geçmiş Uluslar arası Direktör Salim Moussan′dan devralan Tunuslu PDG  Mohamed Ben  Jemaa yürütüyor.


 


Perpignan ( 2000 ), Taormina ( 2001 ), Tanca ( 2002 ), Dubrovnik (2003), Oran ( 2005 ), Lecce ( 2006 ) ve Aix-En-Provence ( 2007 ), Tunus ( 2009 ) şehirlerinde toplantılarını sürdüren  Lions Akdeniz Konferansına Türkiye ilk kez 2004 yılında Mersin′de   başarılı bir ev sahipliği yaptığı açıklandı.


 


Metin Taşkent konuşmasında devamla şunları anlattı :” 2010 Lions Akdeniz Konferansı ev sahipliği için Türkiye olarak yeniden koyduğumuz adaylığımız Tunus′da yapılan oylamada 2010 Lions Akdeniz Konferansının Bodrum / Türkiye” olarak oy birliği ile destek bulmuştur. fluconazole without prescription

sildenafil

Ve neticesinde Uluslararası Lions Akdeniz Konferansı′nın 13 üncüsü, davetli bulunan Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Malta, Slovenya, Hırvatistan, Yunanistan, Kıbrıs, KKTC, Irak, Lübnan, Ürdün, İsrail, Mısır, Fas, Tunus ve Cezayir ülke Lionlarının ve misafir ülke temsilcilerinin 300 ü kişiyi aşkın katılımıyla 25 – 28 Mart 2010 tarihleri arasında Bodrum Kefaluka Resort Hotel de yapılmaktadır. Dünya ulusları arasında bir anlayış ruhu yaratmak ve geliştirmek amacıyla çaba sarf eden Uluslararası Lions hareketinin içinde yer almış olan biz Türk Lionları açısından insanımız ve insanlık için karşılıksız hizmetler üretmenin ötesinde vazgeçemeyeceğimiz bir diğer amaç da Türkiye′mizin ve Türk toplumunun gelmiş bulunduğu çağdaş uygarlık düzeyini tüm dünyanın gözleri önüne sermek ve bu sayede ülkemizin ve insanımızın doğru tanıtımını yapmaktır. Bugün başlayan Lions Akdeniz Konferansını bu amaç doğrultusunda değerlendireceğimiz şüphesizdir. Bugün Türkiye′de mevcut yaklaşık 7200 lionun mensubu bulunduğu 340 a yakın Lions Kulübünün temsilcilerinin yanında 14 Akdeniz ülkesinden gelen 300 ü aşkın Lionun katılımıyla bu Konferans, bilgilerimize göre,  Bodrum yarımadasında gönüllülerden oluşan bir STK nın yaptığı bu kapsamdaki ilk konferans olacaktır. Geliri ağırlıklı olarak turizmden oluşan bu şirin yöremizde ölü sezonda yapmakta olduğumuz bu Konferansın Bodrum esnafı açısından küçümsenemeyecek bir canlılığı da beraberinde getireceği aşikardır. Üç gün devam edecek Konferans süresince organize edilecek çalışma oturumlarında ülkemizi ve dünyamızı ilgilendiren aktüel konular ele alınacak ve özellikle Lions gibi uluslararası kuruluşların bu gibi konularda nasıl etkin rol oynayabileceklerine dönük araştırma ve öneriler tartışılacaktır. Ekonomik konuların tartışılacağı oturumun ana başlığı “Ekoturizm”dir. Çevre sorunlarının ele alınacağı oturumda ise ana başlık “Küresel Isınma ” olarak tespit edilmiştir. Kültürel ve sosyal konuların ele alınacağı üçüncü oturumun ise ana teması ” Kadına Uygulanan Şiddet ” tir ve konuk konuşmacısı kadından sorumlu eski Devlet Bakanımız Sn.Önay Alpago′dur.


Böylesine bir organizasyonun içeriğinden ve de bu tür çalışmalarla ülke tanıtımında üzerlerine düştüğüne inandıkları görevi yerine getirmeye çaba sarf eden Türk Lionlarının bu çalışmasından tüm ülke halkımızın haberdar olması gerektiği inancımızı paylaşmak istiyoruz.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.