enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Yaşam Koçluğu Mesleği ve Filiz Tosyalı…

YAŞAM KOÇLUĞU MESLEĞİ ile ilgili bir araştırma yaparken, hemen yanı başımızda bizim buralarda yaşayan bir uzman ile karşılaşıverdik.

Yaşam Koçluğu Mesleği ve Filiz Tosyalı…
16.08.2010
0
A+
A-

Filiz Tosyalı bu konunun duayenlerinden. Kitapları da neredeyse başucu kitabı olmuş. Yaşam Koçluğu ile ilgili merak edilenleri sorduk. Fazlasını isteyen okurlarımız e-posta ile Filiz hanıma ulaşırlar.


 


Bodrum Gündem: Sayın Tosyalı Yaşam Koçluğu hakkında bize ne söylersiniz?
Filiz Tosyalı:
Yaşam Koçluğu profesyonel bir hizmettir. Danışan Yaşam Koçuyla doğru ve başarıya odaklı bir yola girmek ister. Soruna çözüm üretmek, yaşamda bir değişim yaratmak için harekete geçmek, eldeki olumlu imkanları değerlendirmek için birlikte çalışılır. Yaşam koçları eli tutup sürüklemez. Arkadan da itmez.  O yanda yürüyendir.
Bodrum Gündem: Yaşam Koçluğu dünyada neden çok benimseniyor ve merak ediliyor?
Filiz Tosyalı: Yaşam koçluğunun bu kadar popüler olmasının baslıca nedeni,  insanların bir an önce potansiyellerini harekete geçirme arzularıdır. Erken bilgilenme, fazla beklememe, fayda neredeyse ona ulaşarak başarıyı genç yaşta erken yakalama arzusudur. Başarı ve potansiyel bireyin içinde bekler. Çağ çift meslek çağıdır.
Bodrum Gündem: Yaşam Koçluğu  işe yarıyor mu?
Filiz Tosyalı: Yaşam Koçları deneyimli, çalışkan ve destek verirken karşısındakinin potansiyelini tam olarak kullanmasını bekler, fırsat verir. Yaşam Koçları mesleklerini en iyi yapmak isteyen, birkaç meslekli ve mutlu insanlardır. Danışanlarına çalışma ortamını hazırladıklarında son derece rahat,  en iyi şekilde uygulamayı görmeye hazırlardır. Müşteri istediği değişikleri yapma adımları içinde kendisini gittikçe daha iyi hissedeceği için  ihtiyaç duyulan bir beraberlik yaratılır. Böyle bir ortamda herkes sorunlarını çözebilir, yeteneklerini ortaya çıkarabilir.


Bodrum Gündem: Neden bir Yaşam Koçu?
Filiz Tosyalı: Yaşamlarında bir değişiklik yapmak istediklerini, önlerini göremezler, bir hedefe ulaşma yollarını karıştırırlar. Önceliklerini ayrıştıramazlar. Sınırlanmış inançlarıyla tıkanmış olabilirler. Bir problemi çözmek ya da bir fırsattan yararlanmak için çalışırlar.
Bodrum Gündem: Yaşam Koçuyla terapist yani psikolojik terapi arasındaki  farkı nedir?
Filiz Tosyalı:
Bir psikolog geçmişle ilgilenir. Nedenlerini teşhis edilebilir psikolojik durumlarla çalışmak üzere eğitilmiştir ve lisansa sahiptir.
Bir yaşam koçu psikolog gibi çalışmaz geçmişle nedenlerle niçin ile ilgilenmez. O daha iyi  buy isotretinoin nasıl olunur doğru seçim bireyin seçimidir düşüncesini benimser. Hedefe o seçim götürür üzerinde odaklıdır. 


Yaşam koçların psikolojik konular hakkında bilgileri olsa bile onlardan yararlanmazlar. Kimliğinin ve hedeflerin ortaya çıkması üzerinde durur. Bunu ortaya çıkarıcı bunu müşterinin bakış ölçüleri için gireceği soruları seçer. Stratejilerin yaratılması ve uygulanması koçun çalışması içinde gerçekleşir. Bunları gerçekleştiren de müşteridir.  Psikologlarla koçlar çoğu zaman birlikte çalışırlar. Bir çok koçun müşterinin durumu kaosa dönüştüyse psikologlara yönlendirebilir.
Bodrum Gündem: Yaşam Koçu ve müşterisi başarmak için ne yaparlar?
Filiz Tosyalı: Müşterinin talebiyle danışmanlık başlar. Müşterinin işinde yaşamında ulaşmak istediği yerler vardır. Bunların belirlenmesi, isteklerini açıklamasıyla olur. İhtiyaçları da müşterinin çok önemlidir.
Bodrum Gündem: Müşteri ne kadar zamanda sonuçları görür?
Filiz Tosyalı: İlk seans genelde iki saatten fazla sürer. Bu tanımadır. Koçluğu da anlatmak zorunda kalabilir bir yaşam koçu. Çoğu kişi yaşam koçundan bambaşka şeyler bekler. Bunu açıklamak ve olduğu gibi yaşanacak olanları sıralamak yaşam koçlarına düşer. Müşteri bilgilendikten sonra seans başlar. Bazen üç birliktelikten sonra sonuç alınır, bazen uzayabilir. Bazen müşteri yaşam koçuna bağlı olmak ister. Önemli olan kendisi ve kendi beceri ve istekleri olduğu için yaşam koçu bu bağlılığı yaratmak istemez. Bu arandığı zaman yaşam koçunun bulunmaması demek değildir.


Bazen bir-iki gün içerisinde başarıya gidilir.  Müşterinin, yaklaşımları değişirken, takıldıkları bir konuda


çalışmaya başlayacaklardır, önemli bir değişimler olabilir, olur da zaten.  Etkileri genelde çok çabuk


görülmeye başlar. Esaslı bir çalışma ve değişim etkin ve kalıcı olması için üç aylık bir çalışma süreci


gerekir. Bazen yıllarca da sürebilir. Hedefler birbirine bağlanır, ya da kısa hedeflerden uzun hedeflere


gidilecektir. purchasing Plavix


Bodrum Gündem: Yaşam Koçluğunda süre var mı?
Filiz Tosyalı: İş ortamındaki ilk modern Yaşam Koçluğu ilişkisi 1950-60 yıllarında ABD′de ortaya çıktı. Endüstriyel psikologlar bu işi başlattılar.  Bazı iş adamları yöneticiler sorunlarını paylaşacak birilerini arıyorlardı, genel müdürler özellikle bu tür beraberliklere ihtiyaç duyuyorlardı. Bu hizmet dalının ilk öncüleri böylece ortay çıktı. Bu beraberlikten fayda sağlandıkça Yaşam Koçluğu yayıldı. Dünyanın çağdaşlığa gitmesinin de çok etkisi var. Çağdaş dünya bireyselliğe dayanıyor, bireysellik de kişisel gelişimi öne çıkarıyor demeliyiz.
9. Yaşam Koçluğuyla danışmanlıkla farkları neler?
F.T Yönetim danışmanları olayların ve sistemin iş analizini yapar bu konuda uzmandırlar. Yaşam koçları istenen ve aranan hedefler üzerine odaklanır. Yaşam dinamikleri başarı dinamikleri iyi eğitim almış bir yaşam koçunun çalışmaları arasındadır.


Bodrum Gündem: Yaşam Koçluğu Meslek mi bu işten para kazanılır mı?


Filiz Tosyalı: Yaşam koçluğu şu anda popüler bir meslek. Bir sertifika programına katılmak yeterli. Bazı konularda uzlaşmış olmak tabi ki fayda sağlar.  Önyargısız sorular sormayı bu eğitimlerde görürsünüz. Herkesin her ortamda  her olayda yaşam koçuna ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda da bu mesleği gerçek anlamda yerine getiren biri tabi ki kazanacaktır. Dünyadaki her çalışmanın bir karşılığı vardır.  Yaşam koçları çok okuyan, çok yazan yeniliğe açık, çalışkan bireylerdir. Bence geleceğin onurlu mesleklerinden biri


Bodrum Gündem: Nasıl yaşam koçu olunur, nasıl öğrenilir?

buy Ventolin online

Koçluğu öğrenmek için


Filiz Tosyalı: Bir koçluk çalışması ya da bireysel bir koçluk eğitimi içinde daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Bir maille öğrenmeye başlayabilirsiniz. Ya da bir koçluk programına katılmalısınız.


Verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederiz.


Sevgili okurlarımız,; Bu konuda geniş bilgi almak için [email protected] maili ile iletişim kurmanızı öneriyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.