enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Engin Alana Ret… Balbay ve Haberaldan Sonra Alanda Tahliye Yok..

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Milliyetçi Hareket Partisinden İstanbul milletvekili seçilen Balyoz Davası sanığı emekli Korgeneral Engin Alanın tahliye talebini oy birliğiyle reddetti.

Engin Alana Ret… Balbay ve Haberaldan Sonra Alanda Tahliye Yok..
24.06.2011
0
A+
A-

 


 


order Baclofen   buy Colchicine


 


 


Engin Alan’a Ret…


Balbay ve Haberal’dan Sonra

Engin Alan’da Tahliye Yok…

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Milliyetçi Hareket Partisinden İstanbul milletvekili seçilen Balyoz Davası sanığı emekli Korgeneral Engin Alan′ın tahliye talebini oy birliğiyle reddetti.


Xenical 120 mg

 


Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem


Dün açıklanan Balbay ve Haberal’ın tahliyelerine ret kararı, bu gün açıklanan Engin Alan’a verilen ret kararı ile başka bir boyut kazandı. Anayasa′ya göre tahliye edilemeyeceğine hükmeden mahkeme, sanık hakkında Ceza Muhakemesi Kanunu′nun 100. maddesine göre tutukluluk halinin devamını gerektiren şartların sürdüğüne karar verdi. Engin Alan′ın bir üst mahkeme olan 11. Ağır Ceza Mahkemesi′ne 7 gün içinde itiraz etme hakkı bulunduğu da alınan bilgiler arasında.


Mahkeme, ret kararında Anayasa′nın 83/2 ve 14′üncü maddelerini gerekçe gösterdi. Anayasa′nın 83′üncü maddesinin 2′nci fıkrasında “Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz.”  Şeklinde ifade ediliyor. Ancak Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden ön­ce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasanın 14 üncü maddesindeki durumların, bu hükmün dışında olduğu da belirtiliyor.


Anayasa′nın 14′üncü maddesinde ise “Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz. Ayrıca Anayasa hükümlerinden hiçbiri, Devlete veya kişilere, Anayasayla tanınan temel hak ve hürriyetlerin yok edilmesini veya Anayasada belirtilenden daha geniş şekilde sınırlandırılmasını amaçlayan bir faaliyette bulunmayı mümkün kılacak şekilde yorumlanamaz.” ifadesi yer alıyor.


2005′te emekliye ayrılan Engin Alan, emekli olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı Başkanlığı′na getirilmişti.


Alan, Balyoz soruşturması devam ederken Devlet Bahçeli′nin talebi üzerine MHP’ye katıldı. 11 Şubat 2011′de Balyoz Davası kapsamında “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, şiddet ve cebir kullanarak ortadan kaldırmaya teşebbüs” iddiası ile tutuklandı. Balyoz sanığı Alan′ın Kolordu Komutanı olarak imzasının bulunduğu 24 Aralık 2002 tarihli “Kişiye Özel” bir belgeye göre fişleme yaptığı iddia edilmişti. Keşan′daki 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı′na gönderildiği belirlenen belgede, 2002 seçimlerinden sonra irticai faaliyetlerde artış olduğu iddia edilerek, TSK personelinin de takip edilmesi gerektiği yazılıyordu. Ev ziyaretleri adı altında fişlemeler yapılmasını emreden belgede, İmam Hatip Liselerinde okuyan kız çocuklarının türban takıp takmadığı ve okullarda müdürler yoluyla kadrolaşmadan bahsediliyordu.


 

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.