enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

ALİ DOKSAN

22.02.2012
0
A+
A-

 Bilmem reklama girer mi? Bu yeni düzende, anıların içindeki mekanlar da reklam değeri içerir mi? İçerirse kimdir buna paha biçen, hangi pazardaki rant üzerinden ben bunu bilemem ama öyle bir yer var ki benim çocukluğumdan adı hala tabelası ile bir okaliptüsun altında, tadı tabağını sıyırdığım son lokma ekmeğimle ağzımda? Ali Doksan!   Zil çalardı, babam gelirdi? 

İlkokulun merdivenlerinde ya da küçücük poşetlerde mis kokulu kolonyaların satıldığı Kiler Market’in önünde beklerdi babam beni! Kiler Market önemliydi benim için, biz çocuklar için. 

Kiler Market?te Mehmet abi boyu beline gelmeyen çocukların hınzır ellerini kovalayan o çalışkan gözleri ile hepimizi aynı anda idare eder, zil çalmadan bizi okulumuza elimizde bisküviler, silgiler, kolonyalar ile uğurlardı. Belki o da bizim gibi tüm günü geride bırakacağı son zili beklerdi. Onun ve tüm çocukların duaları ortak olur, müstahdem içindeki minik demirden topun bir o yana bir bu yana vurarak kendinden büyük sesler çıkardığı ağır demir çanı kolidorda bir aşağı bir yukarı giderek çalar, biz sübyanları özgürlüğe bırakırdı. Tıpkı kümesin kapısı açılınca tüyleri havalarda uçuşarak kaçışan tavuklar gibi dağılırdık Bodrum sokaklarına. Kimi motoru ile gelmiş babasının arka koltuğuna, kimisi anasının ellerine yapışarak kaçı verirdi, usulca anlatarak o günü. 

buy misoprostol buy Ventolin buy Retin-A online Zil çalardı babam gelirdi ve biz ciğer yerdik?

Babam gelirdi çalışı en güzel olan son zilin ardından. Okul dağılır, beni alır, Kiler Marketin önünden o gün son kez geçerek Ali Doksana?a giderdik. Babamın önünde pilav üstü kuru, benim tek derdim ciğer? Bazı günler çıkan bu enfes esmer lezzetin tadı karşısında tüm kalkanları inen tombik bir çocuktum işte ben. 

Selamların arasında yenen bir öğlen yemeği! Yepyeni insalarla tanıştığım, masamı paylaştığım, ekmek uzattığım bol bol da yanağımı mıncıklattığım çocukluk anılarımın kahraman mekanı, Bodrum?un göbek taşıydı. Herkesin oturup konuştuğu, sohbet ettiği, kalkan masanın ardında dedikodusunu bıraktığı göbek taşı. 

İki adımlık yer içinde adres değiştiren bu mekan, lezzetinden hiç bir şey kaybetmeden zaman içinde misafirlerinden çok ismi yitirdi. Aynı şeyler yenen bu güzel sofralarda artık hangi meseleleri tartışmak hazmı zorlaştırıyor bunu da en iyi Bodrumlular bilir? 

Ama benim için ilkokul denince aklıma ne okulun dik merdivenleri, ne de öğretmenimin hoyrat edaları gelir? Aklıma ilk Ali Doksan?da ciğer yedikten sonra babamın büyük ellerinden tutarak eve yürüyüşlerimiz ve onu salondaki kanepeye, uykuya teslim edişim gelir.

ETİKETLER:
Yazarın Diğer Yazıları
22.04.2013
16.11.2013
Yorumlar
 1. Mehmet turan dedi ki:

  Teşekkürler Ceren, kümesten yeni çıkmış,hayatı tanımak için sağa sola koşuşturan civcivlerin olduğu günleri hatırlattın bana, hüzünlendim, o civcivler bazen bir belediye otobüsünde üniversiteye giderken veya başka bir üniversite öğretim görevlisi olarak karşıma çıkınca seviniyorum nedense, belki hayatı öğrenmede benim de bir payım olmuştur diye, eline sağlık, iyi çalışmalar. 🙂 Kiler Market Mehmet

  1. ceren karasu uğur dedi ki:

   Mehmet Abi seni yazim vasitasiyla tekrar gormek, varligini bilmek ne guzel… Iyi ki insan anilarini paylasiyor gecmis yeniden ayaklaniyor diyor insan. sevgiler!

 2. SNCAP dedi ki:

  ELİNE ,YÜREĞİNE SAĞLIK.YİRMİ YIL ÖNCEKİ BODRUMDAN DEĞİŞMEYEN BİR MEKAN OLARAK HALA YAŞIYOR ALİ DOKSAN.İLK FIRSATTA GİDİP SENİN YERİNE YİYECEĞİM O CİĞERDEN.

 3. Fatma Birgin dedi ki:

  Sevgili Ceren yüreğine sağlık güzel kızım ALİ DOKSAN SAKALLI Bodrumumuzun simgesi oldu. beni geçmişe döndürdün hayallere daldırdın.Senin öğretmenin olmayı çok isterdim.sevgilerimle.

  1. ceren karasu uğur dedi ki:

   Cok tesekkurler Fatma Hanim, yorumunuzun sicakligi da beni cok sevindirdi. Hayat uzun ve ogrenecek cok sey var belki ogretmenim olursunuz ileride.

 4. BİLGİN YENİLMEZ ÇELİK dedi ki:

  YÜREĞİNİ VE AKLINI BODRUMA TESLİM ETMİŞ, İSTANBULDA BODRUMU SOLUYAN KALEMİ KADAR GÜZEL YEĞENİM. BİZLERE KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLERİMİZ, YAŞAM ŞEKLİMİZ, İLİŞKİLERİMİZ VESAHİP OLDUKLARIMIZIHATIRLATMAKLA BİRLİKTE BİR ÇOCUĞUN GELİŞMESİNDE VE YETİŞMESİNDE NASIL ETKİLİ OLDUĞUNU VE NASIL İZLER BIRAKTIĞINI ÖYLE GÜZEL YAZMIŞSINKİ… HERZAMAN SÖYLEDİĞİM GİBİ İYİKİ VARSIN!….

 5. BİLGİN YENİLMEZ ÇELİK dedi ki:

  YÜREĞİNİ VE AKLINI BODRUMA TESLİM ETMİŞ, İSTANBULDA BODRUMU SOLUYAN KALEMİ KADAR GÜZEL YEĞENİM. BİZLERE KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLERİMİZ, YAŞAM ŞEKLİMİZ, İLİŞKİLERİMİZ VESAHİP OLDUKLARIMIZIHATIRLATMAKLA BİRLİKTE BİR ÇOCUĞUN GELİŞMESİNDE VE YETİŞMESİNDE NASIL ETKİLİ OLDUĞUNU VE NASIL İZLER BIRAKTIĞINI ÖYLE GÜZEL YAZMIŞSINKİ… HERZAMAN SÖYLEDİĞİM GİBİ İYİ Kİ VARSIN!….

  1. ceren karasu uğur dedi ki:

   Sevgili teyzeciğim, yüreğinden sevgiyle dökülen satırların için çok teşekkürler. Bugüne kadar yanımda olan varlığınla sen de beni mutlu ettin. Daha nice paylaşılacak anılarımız olsun!