enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

İnsanlar Hakettikleri Gibi Yönetilir

09.02.2014
0
A+
A-
Spread the love

Bodrum’un önemli turizm noktalarından birisi olan ve yedi değirmenin bulunduğu “Değirmenler Mevkii’nde inşaatına başlanan turistik tesis inşaatını protesto etmek amacıyla “Hooop Talanı Durduracağız” eylemi düzenlendi.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem-8 Şubat 2014

Yedi adet değirmenin bulunduğu ve yıllardan bu yana yapılaşmaya karşı koyan “Değirmenler Mevkii”nde klüp M’den sonra, Sinop ailesine ait ve Emrağ İnşaat Turizm Limited Şirketi bodrum değirmenler burnu (34)tarafından yapılan inşaatın önünde 50’den fazla bisikletli ile birlikte ÖDP Belediye Başkan Adayı Hukukçu ve Tarih Araştırmacısı Mehmet Çilsal, Mavi Yol Girişimi üyeleri, Gündoğan Peynir Çiçeği Derneği Üyeleri ve çevreye duyarlı yurttaşların katılımı ile gerçekleştirilen eylemde doğal ve arkeolojik sit alanının ortasında yapılan inşaatın rant uğruna doğayı ve tarihi katlettiği öne sürüldü.

BODRUM’UN SİLUETİ DEĞİRMENLER… cheap Colchicine

Bodrum denildiğinde Kale’den sonra ilk akla gelen manzara değirmenlerdir. Diğer taraftan değirmenler mevkiinden Bodrum ve kale manzarasına da doyum olmaz. Değirmenler Mevkii’nde düzenlenen “Hooop Talanı Durduracağız” eylemi için Bodrum Bisiklet Gurubu üyeleri de destek verdi.  Bisikletleri ile Bodrum Belediye Meydanı’ndan pedal çevirerek geldikleri Değirmenler Mevkii’nde diğer destekçiler tarafından karşılanarak hep birlikte basın açıklaması yaptılar. Güvenlik güçlerinin çevrede önlem aldıkları, işçilerin ise eyleme karşın çalışmaya devam ettikleri dikkat çekti.

Ellerinde “Hoop Talanı Durduracağız” yazılı ve Değirmenler Mevkii’sinin fotoğrafının bulunduğu dövizlerle eylem yapan göstericiler Bodrum’a ve Doğaya Uzanan Eller Kırılacak, Direne Direne Kazanacağız, Her yer direniş her yer Bodrum sloganları attı.

hasan sinopBODRUM’UN KAYBETMESİNİ DEĞİL DEĞER KAZANMASINI İSTİYORUZ…

Eylemin ardından açıklama yapan arsa sahibi Ahmet Sinop , yapılan inşaat ile ilgili tüm yasal izinlerin alındığını, yasa dışı hiçbir imalat yapılmadığını belirterek Propranolol best prices “Burada inşaat iznimiz yüzde 15 iken biz yüzde 9’a düşürdük. İddia edildiği gibi asla değirmenlere bir zarar gelmeyecek. Zaten arazimizin orayla ilgisi de yok burada tek katlı, asla manzarayı bozmayacak 20 adet villa yapacağız. Yasa dışı hiçbir iş yapmıyoruz. Bizde Bodrumluyuz , Bodrum’un kaybetmesini değil değer kazanmasını istiyoruz” dedi.

emrah sezer ve evladıİNSANLAR HAK ETTİKLERİ GİBİ YÖNETİLİRLER

BBK – Bodrum Bisiklet Kulubu adına Emrah Tezer tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer veriliyor; “Bugün Bodrum Değirmenler Mevkii’nde olan yapılaşmaya karşı  Bodrum Gezi Dayanışması öncülüğünde bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda STK, bireysel olarak ta 50-60 kişinin katılımı ile protesto amaçlı toplanıldı, basın duyurusu yapıldı. Biz Bodrum Bisiklet Kulübü olarak bu dayanışmaya destek amaçlı Denizciler Kafeterya önünden start aldık ve düdüklerimizi çalarak Değirmenler’e çıktık.Çok üzüldüm. Yolda ne oluyor diye soranlara üzüldüm. Dedim “Duydular şimdi belki oraya gelirler.” Ama onlar marina hattında içkilerini yudumlamaya, o geniş işkembelerini doyurmaya devam etmişlerdi. Bu kişiler yeri gelince “Bodrum artık yaşanmaz hal aldı. Her yer beton” diyorlar, diyecekler. Umarım bunları dile getirirlerken aynaya bakıp söylerler. Asıl suçluyu göreceklerinden şüphem yok. Sen susarsan, sessiz kalırsan, hakkını savunmazsan; elin oğlu gelir önündeki bir tas mamayı alıp götürür. Ağzın açık, aç kalırsın. Biz Bodrum Bisiklet Kulübü olarak her zaman Bodrum u korumaya, Bodrum da yaşayanların haklarına sahip çıkma amacında doğru bildiğimiz yolda devam edeceğiz. Şimdilik sayımız az dahi olsa; Ses, sestir.” buy Strattera 40 mg

bodrum değirmenler burnu (26)DİLİMİZDE TÜY BİTTİ…

Sinop ailesine ait ve Emrağ İnşaat Turizm Limited Şirketi tarafından yapılan inşaatın önünde basın açıklaması yapan Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar yaptığı basın açıklaması ise şu şekilde;

“Söyleye söyleye, anlata anlata dilimizde tüy bitti, çenelerimiz ağrıdı. Korunması gereken alanlarımızı koruyabilmenin en önemli ayağı 3/Mayıs/2011 tarihinde çıkarılan tamamen Meclisin, Halkın iradesinin dışında, Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan ve onaylanan Anayasa’mıza ve imza koyduğumuz Uluslar arası Antlaşmalara aykırı 644, 645 ve 648 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnamelerden 648 sayılı Kararnamenin 1. Maddesi ile 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Teşkilat Görevleri Hakkında K.H.K nın 2.Maddesine eklenen yeni (h) bendi ile Çevre ve şehircilik Bakanlığı’na yerelin elinden alınan şöyle bir yetki tanınmıştır;

“Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan veya Hazineye, Kamu Kurum veya Kuruluşlarına ya da kişilere ait taşınmazlar üzerinde yapılacak yatırımlara ilişkin, ilgililer tarafında hazırlanan veya hazırlattırılan ancak yetkili idarelerce 3 ay içerisinde onaylanmayan etüt, harita, her türlü ölçekte çevre düzeni, nazım ve uygulama imar planlarını parselasyon planlarını ve değişikliklerini ilgili idarelerin başvurusu üzerine yapmak, yaptırmak, onaylamak ve başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde yetkili idarelerce ruhsatlandırma yapılmaması halinde reysen ruhsat ve yapı kullanma izni vermek”.

Böylece Ülkemizdeki tüm yerel yönetimlerin yetkilerine bakanlığın keyfi el konmasının yolu da açılmıştır. Böyle bir yetki, şekilde görüldüğü gibi, kollanan kesimlere ayrıcalıklı imar rantlarını aktarmanın yolunu sonuna kadar açmıştır.Bu yetki Bodrum’da ve Ülkemiz Kentlerinde yaşam alanlarımızın talanını kolaylaştırmakta ve hatta teşvik etmekte, Kentlerimizin kimliğinin, özelliklerinin ve değerlerinin hızla bozulduğu ve yok edildiği bir duruma sürüklemektedir. 648 sayılı K.H.K ile 644 sayılı K.H.K ye 13. Maddesinden sonra gelmek üzere “Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Görevleri” yani SİT’leri yeniden derecelendirme anlamına gelen geçici maddesi eklenmiş olup, sonuçlarına Usuluk’ta ve Değirmenler Tepesinde gördüğümüz gibi, Tüm ülkemizdeki uygulamalarda yaşamaktayız.

bodrum değirmenler burnu (1)Bu durumda;

1-Yerel yönetimler başta olmak üzere Meslek Odalarına S.T.K.’lara ve halka düşen birinci görev bu Kanun Hükmündeki Kararnamelerin iki yıldır beklemede olan Anayasa Mahkemesi tarafından artık görüşülmesi ve kaldırılması için baskı yapmaktır.

2-Yerel Yöneticilerin üç aylık süreleri kullanarak, Bakanlık tarafından yapılan ve yaptırılan planlara askı süresinde itiraz etmeleri ve hatta dava açma yetkilerini kullanmalarını istiyoruz.

3-Meslek odaları, S.T.K’lar ve Halkın da yaşam alanlarına sahip çıkmak adına gerekli duruşu inatla sürdürmeleri gerekmektedir. Çevreyi Korumak Yaşamı Korumaktır.” 

Eyleme katılanlar tarihi değirmenlerin yanında yaklaşık bir saat piknik yaptıktan sonra sessizce dağıldı.

ETİKETLER: ,
Yorumlar
  1. Sema Höcek dedi ki:

    Turistik tesis ruhsatlı yapıların konut olarak pazarlanması önlenmelidir. Mal sahibi burası turizm imarlı buraya 20 ev yapacağız diyor. Bodrum Yarımadası’nda en büyük sorun budur.
    Yapı Denetim firmalarının da denetime ihtiyacı vardır. Pansiyon ruhsatı alıp, milyon euro’larla pazarlanan tripleks villalar, turizm tesisi ruhsatı alıp, luks daireler, villalar yapıp, haksız kazanç sağlayanlara kim dur diyecek? Somut örnek isteyene Gündoğan’dan onlarca örnek gösterebilirim.

  2. ayla gürpınar dedi ki:

    Bu ” durun – yeter artık ” eylemlerini görmezden, sesleri duymazdan gelenler pişkinlikle yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedirler. Duyarsız bir toplum olup olmadığımız ise ayrıca tartışılır. Uzun yıllardır bölgemizde birileri, bir yerleri korumaya çalışıyor. Sokakta, koylarda, tepelerde, meydanlarda, ormanlarda ….birileri haykırıyor, geleceğinizi yok ediyorsunuz, yapı-yapı….her şey rant olamaz, olmamalı, diyor, birileri. Bu birileri direniyor ve halkı da direnmeye çağırıyor. Yetkililerin gözlerini açmaya çalışıyor bu birileri, bıkmadan-usanmadan direniyor, direniyor. Eğer toplum bu birilerini anlamamak da inat ederse, sanki bu olanlar başka bir ülkede oluyor gibi, kendi evinin sorunları değilmiş gibi davranırsa, haberin başlığı gerçekleşir ki- Bodrum Yarımdasında da aynen bu oluyor. Çok yazık.