enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

ORTAYA KARIŞIK GAMMAZLAMA

01.05.2014
0
A+
A-

Herkes esti gürledi de düzelen bir şeyler var mı diye şöyle bir bakalım dedik. Tüyler diken, saçlar dimdik, tansiyon, şeker, kolesterol tavan, gözler fal taşı, dövünmekten baldırlarım mosmor.

Başbakan, Bakanlar, Müdürler ve Beyler ne yapıyorsunuz? Satışa mı geldik? Hala uyuyor muyuz?

Pina Yarımadasında devletin tahsis yoluyla verdiği bu otel izni yapılan ihlaller nedeniyle şimdiye kadar iptal etmeliydi af edile edile bu hale geldi. Bu ihlallerin biteceği de yok.

Bütün kış yattılar seçimler bitince ne oldu da birden son sürat çalışıyorlar, yukarıdan vahi mi geldi. Çevre katliamı olağan bir şey, otel yapalım doğaya ihtiyaç yok. Görgüsüzlüğü devam ediyor.

12Her iki fotoğrafın farkına bakarsanız çaktırmadan yeşil örtüyü yok ediyorlar ağaçlar birden bire yok oluvermiş, peyzaj planlarına uyduklarını hiç sanmıyorum. Denetleyin görelim.

Silüet… Silüet… Diye yırtınıyoruz, ya Güvercinlik ne yapsın, sahildeki balıkçı restoranlarına oturup balık yerken BU..NU..MU.. seyredeceğiz.

İbret abidesi ya da doktora tezi olarak çok iş görür.

34

5Bakanlık Kissebükü’ne ETS TUR un sahibi Mehmet ERSOY’un isteği üzerine turizm imar lekesi koydu sildiremezsek Kissebükü de aynı akıbete uğrayacak, buna can dayanmaz.

Hatırlarsınız Turizm Bakanlığı 2005 yılında yurt çapında tahsise çıkıp ve Kissebükü’nün de ADALIYALI ve NARLIYALI isimli küçük koylarını kapsayan 2.derece doğal SİT alanlarında denize sıfır 2550 yataklı üç tesis için üç parselin ön tahsisini yapmış, Kamuoyunun yoğun itirazı ve Anayasa Mahkemesi kararıyla da iptal edilmiş idi.

İşte bu iptalle emeline ulaşamayan birisi bu alandaki yapılarını gerçekleştirmek için 2011 yılında Kisse Bükü’nde abesle iştigal eden jeotermal su aramaları gibi faaliyetlerde bulunmuş, ancak sonuç alamamış idi.

2013 yılında KİSSEBÜKÜ’nü yapılaşmaya açmayacağız diye söz veren Bakanlık Yalı Beldesi 1/25.000 lik imar planına turizm tesis alanı işaretlemesi yaptı hem de eski tahsislerin olduğu yere.

Deniz Ticaret Odası Bodrum Temsilciliği ve Bodrum Denizciler Derneği bu plana itiraz edip iptaline ilişkin dava açtı. ETS TUR’un da sahibi olan ERSOY OTELCİLİĞİN sahibi Mehmet ERSOY Kissebükü’ndeki bu imara açılan alanın kendine tahsisli alan olduğu iddiasıyla davaya müdahil olmak isteyince Kissebükü’nde hain emelleri olan kişi ve şirket de açığa çıkmış oldu.

6

Eğer engelleyemezsek, engelleyemezseniz…  KİSSE BÜKÜ…

Hisarönü Körfezi Orhaniye’de yapılan aşağıda fotoğrafını gördüğünüz bu otele benzer. Hatta daha kötü olacağını da tahmin edebilirsiniz ancak doğaya vereceği zararı asla tahmin edemez öngöremezsiniz.

7 Retin-A online

Başbakan emir verdiydi… Hani yıkıyordunuz… Hepsi sapasağlam duruyor sezona tam tekmil hazırlanıyorlar. SAVOY Otel Başbakanın RIXOS una nazire olsun diye buruna fıskiye koymuş hem de iki tane 30 metre havaya su fışkırtıyor.

8

Bu bir aradaki farkı bulun bilmecesi değil. Başbakanın kızmasına neden olmayan hali ile Başbakan kızdıktan sonraki hali yansıtıyor.

9

Bu arada dağ fare doğurdu desek yalan olmaz Zeytinli Adanın ucundaki müştemilatı yıkıp iskeleyi de kaldırmışlar. Devamı gelir inşallah.

10

Gözden uzak bir köşede bir tesis, KILIÇ Balıkçılığın SALİH adasının en güzel koyuna yapmış olduğu balık üretimiyle ilgili bu tesis izinlimidir, burası turizm alanı, nasıl olurda kıyılardan uzaklaştırılan balık çiftliği burada durabilmektedir. Denetleyen var mı? Adalar üzerinde inşaat yapmanın şartları ve izni nasıldır. Kılıç Balıkçılığın Güvercinlik koyu içerisinde kıyıda bir tesisi daha vardır. Neden bu ada üzerinde bir ikincisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunu Yerel Yöneticiler bilmek ve kamuoyunu bilgilendirmek zorundadırlar.

Deniz Turizmimizi öldürmek için herkes yemin mi etmiştir. Bunu yapacak başka yerimiz yok mu?

11 12

Bodrum’un İmar Planlarında Yüzde 40’ın üzerinde bir inşaat yoğunluğuna rastlamadım ancak bunu bilen mi, yoksa umursayan mı yok? Bu inşaatların iznini kim verdi. Bunlardan hesap sormayacak mıyız? Yöneticilerin görevi herkesi idare etmek midiryasaları uygulamak mı?

Gümbet Koyundaki bu yapıların inşaat yoğunluğu nedir? Kime güvenerek yaparlar bu yasa dışılığı. Bu yığmaca yapı Bodrum’a yakışıyor mu diye hiç düşünen yok mu?

 

Kıyıyı umursayan bile yok, kanun da ne, doldur gitsin üzerine bir de iskele yaptın mı oooooh! suyundan da koy.

13

Gündoğan Koyundaki bu otel ( MİVARA RESİDANS ) yoğunluğuna uygun mudur? İzin almadan (KAÇAK) denize kazık çakıyor yetkililere ihbar ediyoruz gelip mühürlüyorlar, adamın umurunda değil, mührü umursamadan devam ediyor. Tekrar ihbar ediyoruz yapılan bir işlem yok…

1415

Gündoğan-Küçükbük koyunda bir otel yapılmakta yine kıyıda katliam var dolgu mevsimini hiç kimse kaçırmıyor denetim yok nasıl olsa.

buy Fluconazole 1617

Değirmenler Burnunda inşaat iznini allem gallem edip denk getiren zat; arsasına komşu 1.derece doğal SİT alanını da inşaat şantiyesi olarak kullanıyor dediydik. Seçim heyecanından umursayan olmadıydı adam hala ihlale devam ediyor.

1819

1.derece doğal SİT te deniz manzaralı prefabrik şantiye evi de parmak ısırtacak kadar görkemli. Ne yapayım evi getirip gözünüze mi sokayım? Hiç mi denetlemezsiniz.

20

Yasal da olsa bazı şeyler yakışmıyor. Değirmenlerin altındaki Küçük Haremten Koyu hem küçük olması hem Bodrum’a yakın olması nedeniyle küçük teknelerin tatil yeriydi. Yarım yamalak da olsa binalardan uzak, küçük küçük denize girmek nasip oluyordu ki hurracılar boş durur mu, yapılaşıyor.

Yakında kıyıya şamandıra dizip girişi de engellerler, biz de yuh deyip sinirlenip iç çekeriz. Belediye, Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik gereğini yapabilse zaten bu durumda olmazdık.

2122

Kanun-nizam umursamayanlar yetmezmiş gibi, bazen de kanun-nizamı yapanlar ne olacağını umursamıyor. Gündoğan Koyunun girişi; yasak olması gereken bu avlanma şekli serbest, çevirme ağlarıyla balık avlıyor, bir kerede tonlarcasını silip süpürmesini sadece seyrediyoruz. Ondan sonra balık bitti diye ağlıyoruz.

2324

Bodrum’un karakteristik özelliği olan evlerini yaşatmalıyız diye taksi duraklarını, atık su terfi istasyonlarını tuzluk misali bodrum evine benzetmeye çalışıp öte taraftan istediğin yapıyı yapabilirsin izinleri verenlerden artık samimiyet istiyoruz daha ne kadar kandırılacağız.

cheap cialis super active 252627282930

Bir Bodrum evi fotoğrafı koydum ki mimari özelliğimiz unutulmasın

31

Seçim sandığına gitmemize az bir zaman kalmıştı, bir de baktık ki yasa dışı çakılan ve zar zor durdurulan Halikarnas diskonun önündeki iskele ayakları birer birer kesiliyor. Biliyorduk seçim yatırımı olduğunu, buna benzer nicelerini de bildiğimiz gibi ancak yine de sevindik bu çirkinliği kaldırıyorlar diye.

Seçim bitti hoppalaaaaa kesim de bitti. Yarıda kala kaldık. Bu kötü manzara gözümüze batmaya devam ediyor. Dalgıca vereceğiniz para bittiyse aramızda toplardık. Hele bir derdin nedir anlat Başkan.

32

Bodrum – Güvercinlik yolu üzerindeki otellerin müşteri kapmak gibi bir kaygıları olmalı ki yoldan geçen araçlara reklam olsun diye yol kenarına devasa ve gösterişli kapılar inşa ediyorlar. Biri diğerine bakarak benim neyim eksik benimde muhteşem kapım var yarışındalar.

Kapılar ne oldukları konusunda ipuçları da vermiyor değil hani… KIRK HARAMİLERİN sarayı olsa zannederim kapısı böyle olurdu.

333435

Duvarlar, duvarlar, duvarlar….

Bodrum’a deniz yolu hariç nereden gelirsek gelelin Güvercinliği geçtikten sonra sahilden denizi seyrederek 20 dakika sanki bir terapi yolculuğu ile Bodrum’a ağzı kulaklarında girerdik. Sizi silah zoruyla Bodrum’a getiriyor olsalar bile bu deniz manzaralı seyir yolculuğu iyi ki geldim duygusu uyandırırdı.

Bunu bile bozmayı iş edindiler niye bozuyorsun diyen de olmayınca şimdi manzara yerine duvarlarını seyrettiriyorlar. Bu duvarlar namahremi kapatıyoruz ayağına, yaptığı kaçaklar görünmesin istediklerindendir.

Hatırlıyorsanız Bodrum manzarasını kapatıyor diye çevre yolundaki parmaklıkları tepki üzerine, seçim yatırımına denk geldiği üzere kaldırıverdiler.

Haydi, bakalım bu gizlenme duvarlarını kaldırtıverin de manzaramız açılsın.

363738394041

Bodrum’a girerken Halikarnas Balıkçısının “MERHABA” sıyla karşılanmayı bekleyenlere bir de sürprizimiz var.

Son zamanların söylemine de uyuyor…  Manidar…  Manidar…

42

300 yıl önce Montesquieu şöyle demiş :

“Dalkavukluğun sağladığı çıkar, dürüstlüğün kazandırdığı faydadan fazla olursa o ülke batar”

Biz de bu sürece hızla giriş yaptık bir an önce tersine çevirmenin yolunu bulmalıyız.

Şurayı da, burayı da yazmaya unutmuşsun serzenişlerinizi duyar gibiyim. Siz yine de yazın ihbar olur, yorumlar da okunur.

Sağlıcakla kalın saygılarımla.

Ali Dizdar/28 Nisan 2014

 

 

ETİKETLER: ,
Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar
 1. inci yörükoğlu dedi ki:

  Yüreğine sağlık,bakarken kal geldi derler ya aynen kaldım.Hele sizin orada ki evler.Korkunç.
  Ne diyeceğimi bilemiyorum.Bodrum’ u yok etme çabasımı desem,Mimari yoksunluk mu desem.????????????

 2. serap kayhan dedi ki:

  Kanunlar bazilari icin gecerli bu ulkede..Insanlarin gozu donmus,para icin..

 3. Yüksel Çetiner dedi ki:

  Hukuksuzluk, çıkarcılık, pervasızlık, utanmazlık, zevksizlik, çirkinlik nereleri işgal etmedi ki…

 4. Yüksel Çetiner dedi ki:

  Hukuksuzluk, çıkarcılık, pervasızlık, utanmazlık, zevksizlik, çirkinlik nereleri işgal etmedi ki…Hala direnenlere, çaba gösterenlere selam olsun.

 5. Mine Göksu dedi ki:

  Çevre ve Tabiat varlıklarını Koruma Kanunu- İmar kanunu-Kaçak yapılanma kanunu bunların hepsi işini uyduramayanlar ,dayısı bir”YAKİNİ’ olmayanlar için yazılmışlardır.ı
  Görgüsüz-paradan başka değer bilmeyen, medeni insan evrimini tamamlayamamış varlıklar,tıpkı HAMAM BÖCEKLERİ GİBİ HER TARAFI SARDILAR. Gündoğan’daki rezalet her gün gözümüzün önünde adım adım ilerliyor.Bunların büyük bir kısmı da mahalli idare başkanlarının ruhsatsız bir şekilde başlayıp sonra Turizm Bakanlığından.ruhsat uydurma suretiye bitirilen yapılar.ama çevre bakanlığı bizim kooperatife tutturur KIYI KENAR ÇİZGİSİ İÇİNDE WC YAPMIŞSIN ”DİYE ONU YIKMAYA KALKAR ÇÜNKÜ BİZİM ”KART HAMİLİ YAKİNİMDİR”diye bir belgemiz yok..

 6. hasan cevad özdil dedi ki:

  Efendim, inşaatsız ve otelsiz ve rezidanssız ve toplu/topsuz konutsuz bir dünya, kayıtdışı olmayan bir üreti/tüketim ekonomisine benzer ki, küresel kapitalizme aykırıdır. Ülke ekonomimizde küresel kapitalizmin kurallarını benimsediği ve onun bir parçası olduğu için tabiatiyle bunların yapılması keyfiyeti vardır. Bazıları da bu kafayla sürdürülen bir hayatın sürdürülebilir olmadığı için buna karşı çıkıyor. Çıkar a. Bitaraf olmak için veya olmamak için tarafınızı seçebilirsiniz. Saygılarımla.

 7. onur dedi ki:

  Yani rezillik diz boyu. Bodrumu Bodrumun yerlileri bitiriyor, rant ugruna mallarını satıp duru. Bodrum belediye başkanında içi hiç zızlamıyor tabi oda başka mesele.

 8. İrfan Asil dedi ki:

  Sosyal demokratlar şeffaf yönetimden söz ederler. Haydi buyursunlar kendileri de dahil herkesin gözleri önünde yaşanan bu iğrençliklere yanıt versinler. Nasıl oluyor da bunlara göz yumuluyor. Yurttaşın bilmediği gerekçeler mi var? Sözgelimi desinler ki “yetki yerelde değil, merkezi yönetimde”. Düşünen insanların çığlıkları buza yazılan yazı gibi, eriyip kayboluyor. İnsan şurada yazılanlara yetkili birileri çıkıp da yanıt vermeli diyor. Ama nerede öyle yöneticiler. Çevre duyarlılığı olan insanlar da böyle “sağırlar, birbirini ağırlar” misali yıllarca kendileri yazarlar kendileri okurlar. Yukarılardan ne bir ses ne bir nefes.

 9. ece harmandaoğlu dedi ki:

  inanılmaz bir şekilde gözlem yapmışsınız sonuna kadar okudum hemen paylaşıyorum umarım duyarlı olan herkes bu bilgileri paylaşır ve Başkanımız bu işlere el atana kadar da durmazlar…

 10. İçim yanda uzaktan görmek dinlemek bir başkaydı elleri büzüseciler diyorum .bitin Bodrum seven evlatlarıma ulaştırdım elimden hiç bir şey gelmiyor.

 11. Celal Atalay dedi ki:

  Müthiş bi yazı olmuş cidden uğraşılmış emek verilmiş tebrik etmek lazım.

 12. Nergis Oğuz dedi ki:

  Yaptığınız incelemelerde ,duyarlığınızı kutluyorum.Göz göre göre bu katliamı nasıl durdurabiliriz ?Cemaat ne derse desin imam bildiğini okumaya devam ediyor ne yazık ki…

 13. Tuğrul Saltukoğlu dedi ki:

  Çekirge sürüsü gibiyiz.Bir yere bulut halinde gelip orayı bitiriyor, kalkıp başka diyarlara oraları mahvetmeye gidiyoruz.Kumburgazı halletmiştik sıra Bodrumda.Rahmetli pederim millet değil illettiz illet derdi.

 14. Füsun Dorkip dedi ki:

  bu katliama katılanlar ve yapanlar o yaptıklarının altında kalacaklar ve kalsınlarda.Zira doğa öcünü çok acı bir şekilde alıyor.EYVALLAH.

 15. Huriye Beyaztaş dedi ki:

  Yüreğine , emeğine kalemine sağlı ‘ bu iğrenç doğa katliamına kim dur diyecek Bodrum’da bi avuç toprak göremiyeceğiz. Bütün bunlara izin verenler kahrolsun.Evet etrafta iş makinası gördükce öfkem tavan yapıyor.