enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

BODRUM’DA TOHUM ÖZGÜRLÜĞÜ FESTİVALİ

tohum derneği  (4)Bodrum Tohum Derneği tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi’nin destekleriyle Tohum Özgürlüğü Festivali gerçekleştirildi. Bugün Bodrum Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilen festivale çok sayıda Bodrumlu ilgi gösterdi.
Bodrum Gündem Haber 
Çiftçileri yerli tohuma yönlendirmek ve yerli tohumun farkındalığını arttırmak amacıyla kurulan Bodrum Tohum Derneği’nin düzenlediği Tohum Özgürlüğü Festivali’nde çiftçilerin ürettiklerini sattıkları doğal üretim pazarı kuruldu. GDO’suz ürün kullanmak için farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte vatandaşlara ücretsiz tohum da dağıtıldı. Karakılçık buğdayından yapılan keşkeğin de ikram edildiği etkinlik yerel tohumun farkındalığını arttırmak için söyleşiler gerçekleştirildi. Festival yöresel müziklerle akşam saatlerine kadar devam etti.

Festivalde açılışında bir konuşma yapan Ziraat mühendisi ve Bodrum Tohum Derneği başkanı Zafer Semerci şöyle dedi: “Hepimiz kutsal bir dava için buradayız. Bu dava hayat hakkı davasıdır. İnsanlığın, tüm canlıların ve de yeryüzünün hayat hakkı davasıdır. Emperyalizm önceleri silahlı işgal, fiili işgalle kendini gösteriyordu. Daha sonraları bunu biraz gizleyerek ekonomik ve kültürel olarak işgallere başladı. Günümüzde ise yeni sömürgecilik anlayışını geliştirerek tohum ve gıda yöntemiyle işgallere başladı. Gıda yolu ile toptan yok etme projesidir bu. Peki bizler buna teslim olacak mıyız? Tabi ki hayır. Bunun için acilen, hemen şimdi halk meclislerini kurup emperyalizme karşı direniş komitelerini ve direniş birliklerini hayata geçirmek zorundayız. Burada bunun için
toplandık.”

Daha sonra tohum dağıtımının yapıldığı standın başında basın mensuplarına açıklama yapan Semerci “burada bu bölgeye ait yüzyıllardır ekimi süren kendini yenileyebilen yerel tohumlarımızı dağıtıyoruz. Bunlar aynı zamanda gelecek kuşaklara bırakabileceğimiz kültür mirasıdır” şeklinde konuştu.

Bodrum Tohum Derneği Gönüllüsü Gönül Demiralp ise etkinlik hakkında şöyle konuştu: “Amaç farkındalık. Derneğin amacı zaten içinde yerel tohumu sunma, yerel tohumla ürün üretme farkındalığı vardı. Çiftçileri yerel tohumla üretime teşvik etme amaç vardı. Yeni yönetimde olunca dedik ki, biz bu farkındalığı dünyadaki eş zamanlı etkinliklerle meydanımıza taşıyalım dedik ve bugün toplandık. Minik bir etkinlik yapıyoruz. Gördüğünüz bütün stanttaki ürünler anane-dede tohumlarından elde edilen tohumlarla üretildi.”

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.