enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

MUHARREM AYINDA CANLAR BİRLİKTE ORUÇ AÇIYOR…

muharrem ayı oruçları başladı  (19)Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği tarafından, Konacık’ta bulunan dernek merkezinde Muharrem Ayı oruç açma etkinlikleri başladı. Dernek üyeleri tarafından gönüllü olarak verilen yemeklerde et ve et ürünlerinin yanı sıra su da yasaklı yiyecekler arasında yer alıyor.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem 

Hz. Muhammed’in  gözbebeği olan torunu, İmam Hüseyin’in susuz bırakılması ve 72 can yoldaşı ile Yezit ordusu tarafından katledilmesi sonucu, İslam Tarihinin en acı günü olan Kerbela  Olayı nedeniyle, 12 Muharrem ve Yası matem orucu olarak günümüze kadar gelen Muharrem Ayı etkinlikleri çerçevesinde Bodrum Alevi  Bektaşi Kültür Derneği tarafından geleneksel hale gelen oruç açma yemekleri dernek merkezinde düzenlenmeye başladı. 12 gün boyunca tutulan yas orucunun ardından 8 Ekim Pazar Günü dernek merkezinde aşure dağıtılacak.

Dün başlayan Yas-ı Matem orucunu dernek üyeleri imece usulü ile hazırladıkları yemeklerle birlikte açtılar. Bodrum’da kurulduğu günden bu yana devam eden etkinlikte bir araya gelen dernek üyeleri, oruç açmanın yanı sıra Alevi dedesi Mustafa Eyidoğan ve dernek üyesi ve antropolog-yazar Hasan Harmancı’dan Alevilik ile ilgili bilgi alıyorlar. Söyleşilerin soru cevap şeklinde yapıldığı etkinlikte Alevi olmayan vatandaşlar da gelip yemek yiyebiliyorlar.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Başkanı Cem Yalçın, Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği olarak geleneksel hale getirdikleri etkinlikle ilgili olarak  “12 gün boyunca gönüllü olan canlarımız dernek merkezlerimizde yemek vermektedir. Tüm halkımız davetlidir.  Yemeğin ardından da Muharrem Ayı ile ilgili çeşitli sohbetler düzenleniyor. Muharrem ayı orucunun bitiminde de her zaman olduğu gibi aşure yapıyoruz. Bu sene de aşuremizi 8 Ekim Pazar günü dernek merkezimizde yapmayı planlıyoruz. Şimdiden tüm Bodrum halkını aşure törenimize davet ediyoruz” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.