enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Akyaka’da Sahne İçin Ağaç Kesip Festival Yaptılar

Ula’ya bağlı Akyaka Mahallesinin merkezindeki ormanlık alanda, belde de bayram dolayısı ile olağanüstü insan yoğunluğunun yaşandığı bir dönemde Ula Belediyesi’nce bir festival düzenlendi.  Sahne düzenlemesi yapmak için, söz konusu alanda ağaç kesimi de gerçekleştirildi.

Muğla – Bodrum Gündem Haber

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi, “Tam da covid19 salgınının tekrar yükselişe geçtiği bir dönemde böyle bir organizasyon, pandemiye davetiye çıkarmaktır! Konserler için düzenleme yapılan orman alanı, yerleşim yerinin tam merkezinde bulunmaktadır. Bu alanda tatilcilerin çadırlar kurarak kalmaları ve yeterli altyapı olmadan ihtiyaçlarını gidermeleri, bölgede yaşayanlar için korona virüsünün yayılması dışında da önemli sağlık tehditleri içermektedir. Ayrıca, orman alanında çay ve yemek pişirmek için kullanılan tüpgazlar ve ağaçların altına parkedilen benzinli araçların yakınlığı gözönüne alındığında, çıkabilecek küçük bir yangının kısa sürede felaket boyutlarına ulaşabileceğini tahmin etmek zor değildir…” açıklaması yaptı.

Korona Salgınına Rağmen Festival İçin Ağaç Kestiler…

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi açıklamasının devamında şu görüşlere yer verdi; “Ormanlar anayasaya göre amaçları dışında kullanılamaz. Anayasa’nın 169. Maddesine göre “ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez”. Dolayısıyla, Ula Belediyesince ormanlık alanın ormancılık dışındaki faaliyetler için kullanılması ve festival sahnesinin kurulması için ağaçların kesilmesi Anayasa’ya aykırıdır…”

Ula Belediyesi Yönetimini Uyardılar…

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi açıklamasının son bölümünde ise “Bizler Akyaka’da yaşayan yurttaşlar olarak Ula Belediyesi Yönetimini halk sağlığını tehlikeye atan, orman ekosistemine zarar veren bu uygulamadan derhal vaz geçmeye davet ediyoruz ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nü orman ekosistemini korumak üzere gerekli önlemleri almasını talep ediyoruz…” ifadeleri yer aldı…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.