Bodrum Gündem

Kürek teknesi “Artemisia” denize indirildi

 

Bodrum’da her geçen gün ilgi gören kürek sporuna destek olan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Halikarnas Kürek Takımı’na kazandırılan yarış teknesinin isim verme merasimine katıldı. Başkan Aras, ” Üç tarafı denizlerle çevrili olan Bodrum’da su sporlarına çok önem vermek durumundayız.” dedi.

Bodrum Gündem Haber

Bitez Özgür Plaj’da gerçekleştirilen isim verme merasimine Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Fatih Uzunlulu, Bodrum Halikarnas Kürek Kulübü Başkanı Celal Gürsoy ile kürek tutkunları katıldı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ilçede bu sporun yaygınlaşmasına önayak olan eski Milli Sporcu Celal Gürsoy’a teşekkür ederek şunları söyledi: “Özellikle Bodrum’da yaşayan insanlar için kürek çok uygun bir spor dalıdır. Türkiye’de milli takımlar seviyesinde 65 yılını bu spora adayan Celal Gürsoy’un burada olması bizim için bir şanstır. Büyük bir başarı göstererek 157 sporcuyu bünyesinde toplamış yine gençleri de bir taraftan yetiştiren bir hocamızdır. Bodrum gün geçtikçe büyüyor ve  insanların sosyal ihtiyaçları her geçen gün ön plana çıkmakta. Bunun için de en uygun alan olan, üç tarafı denizlerle çevrili yarımadamızda su sporlarına çok önem vermek durumundayız. Bununla ilgili yelken kulüplerimiz var, çok önemli görevler yapıyorlar. Dünya şampiyonları Avrupa şampiyonları çıkartıyorlar. Yine Bitez’de, bir motorsuz su sporları merkezini kazandırmak için çalışmalar sürüyor. Biz de, belediye olarak diğer branşlarda da elimizden gelen desteği veriyoruz.” dedi.

Etkinlikte, teknenin adının kısa hikayesinden bahseden Celal Gürsoy, tekneye Artemisia adını verdiklerini ifade etti. Gürsoy, “Halikarnas’ın tarihinde en önemli şahıs Artemisia. 1. Artemisia cengaver bir amiral, tarihin ilk kadın amirali.  2. Artemisia ise Mausoleum’u inşa eden, Bodrum’u Rodoslulardan kurtaran, çok tanınmış önemli bir şahsiyet. Biz de Artemisia adını vererek kulübe yakışır bir isim vermiş olduk. Nihayet bir tane yarış teknesine sahip olduk. Bodrum’a gelen ilk yarış teknesi 4 kişilik. Yarış ekibimizi bugün Başkanımızın da bize şeref vermesi ile birlikte kısa bir antreman yapacağız. Kürek sporunu tanıtmaya çalışıyoruz. 3 yıldır Bodrum’dayız. Bitez’deyiz, burayı çok seviyoruz. Kürek sporuna 65 yılımı verdim. İnşallah daha iyi günlerde beraber olacağız.

2017 yılında Bodrum merkezde başladığımız çalışmalarımızda şuan aktif 157 sporcumuz var. 70 tane lisanslı sporcu var. 6 tane teknemiz vardı. Yeni denize indireceğimiz teknemiz ilk yarış teknemiz olacak. Yaş ortalaması 45-50 civarında, hepsi hobi kürekçileri. Tekne sayısını, kürek sayısını arttırmak çabamız. Tekneler yerli malı olduğu için nispeten çok pahalı değil ama kürekler çok pahalı. İthal ediliyor, %45 gümrük vergisi var. dedi.

Konuşmaların ardından, Başkan Aras ve beraberindekiler, yeni kürek teknesi Artemisia’nın kulüp sporcuları ile Bitez Koyu’nda kürek çekmesini yakından izlediler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.