enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Adaletin olmazsa olmazı avukattır

Adaletin olmazsa olmazı avukattır

Bodrum’da görev yapan avukatlar 5 Nisan Avukatlar günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Bodrum Adliyesi önünde düzenlenen basın açıklamasını Muğla Barosu Bodrum İlçe Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz ÖZYİĞİT okudu.

Bodrum Gündem Haber

“Arzuladığımız, ancak hak ettiğimiz şekilde kutlayamadığımız bir avukatlar gününde daha, bir aradayız. Hepinizi Muğla Barosu adına saygılarımla selamlıyorum…” İfadelerinin yer aldığı açıklama şu şekilde başlıyor.  “Bu vesile ile öncelikle mesleklerini ifa ederken, sırf mesleklerini yerine getirdikleri için şehit edilen meslektaşlarımıza, hâkim ve savcılarımıza ve yine çok yakın tarihte haciz sırasında şehit edilen meslektaşımız Av. Ersin Arslan ’a, Allahtan rahmet, sevenlerine ve avukat camiasına başsağlığı diliyorum. Bizlere, Cumhuriyeti emanet eden, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını,  aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle, anıyorum. Mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımızı kutluyor ve meslek hayatlarında başarılar diliyorum…”

“Pandeminin gölgesinde, ülkemizde yaşanmakta olunan koşullarda bir mesajla geçiştirmeye çalıştığımız günümüz, bu bugünler bittiğinde, elbette, bizlere sıradan günlerimizde değerini bileceğimiz, adalet için, laik ve sosyal devlet için daha çok çalışmamız gerektiği azmini göstermemizi sağlayacaktır…”

Avukatların bilerek ve isteyerek ekonomik ve mesleki çöküşün eşiğine getirildiğini, mesleklerine ve Avukatlara yönelik saldırıların her geçen gün daha da yoğunlaştığını, salgının sonuçlarından en çok etkilenen mesleklerden birinin de meslekleri olduğunu gördükleri ve yaşadıkları ifade edilen açıklamada Bugün ülkemizde, yargı denetiminden muaf bir iktidarın oluşmaya başladığını, savunmanın olmadığı yargı hayallerinin kurulmakta olduğunu, yargının bağımsız ve tarafsızmış gibi bile davranamadığını, vatandaşın yargıya duyduğu güvenin tarihin en dip seviyesine düştüğünü, devletin hukuktan, yargının da adaletten kopuşa sürüklendiğini, hukuksal ve yargısal süreçlerde savunmanın yok sayıldığını, avukatların ekonomik ve mesleki hiçbir sorununa, bilerek ve isteyerek, hiçbir ciddi ve kalıcı çözüm üretilmediğini görmekteyiz…”

Açıklama şu ifadelerle devam etti “Gelinen süreçte, günümüz şartlarına uydurulmaya çalışılan bir anayasa, Anayasa Mahkemesi kararlarına saygı duymayan, bu kararları tanımayan bir yürütme ve onu temsil eden bir Cumhurbaşkanı,  Anayasa Mahkemesi kararına uymak zorunda olmadığını söyleyebilen bir Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Anayasa Mahkemesi kararını tanımayan ve uymayan, kendi kararında ısrar hakkı olmadığı halde kendini Anayasa Mahkemesi kararına uymak zorunda görmeyen bir İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi olduğunu, Türkiye Büyük Millet Meclisinin onaylayarak yürürlüğe koyduğu, milletin iradesiyle onaylanarak yürürlüğe giren bir uluslararası sözleşmeden, İstanbul Sözleşmesin ’den tek bir kişinin iradesiyle çıkıldığını gördük.

Devamında, yürütme üzerinde etkili bir siyasetçiden, Anayasa Mahkemesini kapatalım sözlerini de duyduk…”

Buradan bu meydandan hukukçular olarak seslendiklerini ifade eden açıklamada “Eğer gerçekten adalette reform yapmak istiyorsanız, öncelikle, İstanbul sözleşmesi kararından dönün, hukuk devleti olmak ve öyle kalmak için yapın gerekli değişikliği, vaadettiğiniz, ancak bir türlü yapamadığınız reformları yapın. Hangi reform yapılmak isteniliyorsa, şunu kimse unutmasın, Adaletin temeli savunmadır. Savunmanın olmadığı hiçbir yerde adaletten bahsedilemez. Adaletin olmazsa olmazı Avukattır. Bunu hiçbir reform değiştiremez…” denildi.

Muğla Barosu Bodrum İlçe Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz ÖZYİĞİT’in yaptığı açıklama “Dünyanın en zor ama en onurlu mesleği olan avukatlık mesleğini ifa eden tüm meslektaşlarımızın avukatlar gününü kutlar, daha iyi günlerde, hep beraber olabileceğimiz nice avukatlar günü kutlamayı temenni ederim…” şeklinde tamamlandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.