enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Muğla’da şeffaf belediyecilik devam ediyor

Muğla’da şeffaf belediyecilik devam ediyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi, hesap verilebilirlik ve şeffaf yönetim anlayışıyla sürdürdüğü çalışmaları kapsamında, meclis toplantıları ve ihaleleri canlı olarak yayınlıyor,  internet sitesi üzerinden bütçe, aylık mali tablolar ile stratejik planlarını anbean yayınlarken dergi, kitap, broşür ve bültenler ile Muğla halkına yaptığı ve yapacağı hizmetlerin hesabını veriyor.

Bodrum Gündem Haber

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Şeffaf Yönetim’ anlayışı ile mal ve hizmet alım ihaleleri ve meclis toplantıları için başlattığı canlı yayın uygulaması kesintisiz olarak devam ediyor. Kurulduğu günden bu yana açıklık, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesi ile çalışmalarını sürdüren Muğla Büyükşehir Belediyesi, yıllardır mal ve hizmet alımları ile Büyükşehir Belediyesi meclis toplantılarını canlı yayınla vatandaşların denetimine sunuyor.

Bütçe ve Mali Tablolar İnternet Sitesi Üzerinden Detaylı Olarak Paylaşılıyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından faaliyet raporları, stratejik plan, bütçe ve mali tablolar, internet sitesi üzerinden yayınlanıyor. Büyükşehir Belediyesinin bütçe giderleri internet sitesi üzerinden ekonomik, finansal ve fonksiyonel sınıflandırmaları yapılarak detaylı tablolar halinde aylık olarak yayınlanıyor. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi her yıl basın mensupları, muhtarlar, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek hesap verme toplantıları düzenliyor.

2014 Yılında Başlayan Canlı Yayınlar Büyükşehirler Arasında Bir İlk

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında kurulmasıyla birlikte kurucu başkanlığını üstlenen Dr. Osman Gürün, göreve geldiği ilk anda Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantılarını canlı olarak belediyenin internet sitesinde yayınlanması talimatını vermişti. Talimat kısa sürede hayata geçerek 2014 yılından bu yana meclis toplantıları canlı olarak belediyenin internet sitesi ve sosyal medya sayfası Youtube üzerinden yayınlanmaya başladı.

Dergi, Kitap, Broşür ve Bültenler Dijital Olarak Yayınlanıyor

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için başlattığı proje ve çalışmalar başta olmak üzere tüm belediye faaliyetleri şeffaf belediyecilik anlayışı doğrultusunda Muğlalı vatandaşlarla paylaşılıyor. Pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle vatandaşların ev ve iş yerlerinden Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini rahatlıkla takip edebilmeleri için dergiler, kitaplar, bültenler ve broşürler internet sitesi üzerinden dijital olarak yayınlanıyor.

Güven Duygusu Üzerine Hizmetlerimizi İnşa Ettik…

Toplumsal düzende, vatandaş ve kurum arasında en önemli unsurun güven olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Büyükşehir Belediyesi’nin tüm hizmetlerinde güven duygusu temelinde şeffaflık, ulaşılabilirlik ve hesap verilebilirliğin olduğunu belirtti.

Başkan Gürün; “Vatandaşlarımızın demokratik hakları oyları ile iş başına gelen bizler yönettiğimiz şehirler için ortaya koyduğumuz her hizmetin hesabını verebilir durumda olmalıyız. Hemşehrilerimizle bizler arasında en önem verdiğimiz durum güven duygusudur. Muğla’mızda göreve geldiğimiz ilk günden itibaren inşa ettiğimiz sevgi, hoşgörü, güler yüzlü hizmet anlayışını güven duygusu üzerine kurduk. Hemşehrilerimiz bize biz hemşehrilerimize güvendik.

Büyükşehir Belediye’mizin Meclisi toplantılarını, ihalelerimizi canlı olarak yayınlıyoruz. Halkımız için aldığımız kararları halkımızın duymasını istiyoruz. Pandemi nedeni ile şu an yapamasak da bilgilendirme toplantıları düzenliyor, halkımızla beraber oluyoruz. Bir yılın, beş yılın hesabını veriyor, söz verdiklerimiz, yaptıklarımız ya da yapamadıklarımızı onlara yazılı olarak da anlatıyoruz. Toplum olarak demokratik ve özgür bir toplumda şeffaflığa, ulaşılabilirliğe ve en önemlisi güven duygusuna ihtiyacımız var.” dedi.

Şeffaf Belediyecilik Anlayışıyla Yürütülen Çalışmalar

-Meclis Toplantılarının Canlı Yayınlanması,

-Mal ve Hizmet Alımı İhalelerinin Canlı Yayınlanması,

-Faaliyet Raporları, Stratejik Plan, Bütçe ve Mali tabloların İnternet Sitesi üzerinden yayınlanması,

-Bütçe giderlerinin internet sitesi üzerinden ekonomik, finansal ve fonksiyonel sınıflandırmaları yapılarak detaylı tablolar halinde aylık olarak yayınlaması,

-Basın mensupları, muhtarlar, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek hesap verme toplantıları

Yorumlar

 1. Tuğrul Acar dedi ki:

  Şeffaflık için teşekkür ederim.İki konuda seffaflığa ihtiyacım var.Torba atık suyunun Bodrum içmeler arıtmaya bağlanması,Kızılağaç mahallesi kanalizasyon yapımı için Turizm Bakanlığı il yapılan “protokol”’ü açıklamaları,
  Bu açılanmıyan protokol sonucu yapılan ihale ile başlanan kazı çalışmaları Kızılağaç köyünü,Bodrum-Çiftlik yolunu,yaşanamaz,kullanılamaz hale getirdi.Bodrum Beledlyesi,Büyükşehir,MUSKİ bu kazı işlerini denetliyemiyor,müdahale edemiyor.
  Bodrum-Çiftlik yolu Büyük şehire ait bir yol iken yaşananları anlamak mümkün değil.
  İhalesi yapılan projeyi Muhtarlık ofisinde askıda olmasıda şeffaflığın gereğidir.
  Mütahit haricinde koordinasyon için,yapılan imalatların projeye uygunluğunu denetlemek için Belediye ve MUSKİ’den kazı alanında yetkili görmek istiyorum.
  Aksi takdirde DSİ’nin kalitesiz imalatı gibi bir durum ortaya çıkar.Patlayan borulardan foseptik akacaktır.
  Bodrum ve Muğla Büyükşehir,MUSKİ’den açıklama bekliyorum.