Bodrum Gündem

Amos Antik Kentinde incelemelerde bulundu

Amos Antik Kentinde incelemelerde bulundu

Marmaris İlçesi Turunç Mahallesi Amos Antik Kenti kazı çalışmaları hakkında Marmaris Müze Müdürü Şehime Atabey ve Kazı Bilimsel Danışmanı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Gürbüzer’den bilgi alan Vali Orhan Tavlı, antik kent yerleşim alanında incelemelerde bulundu.

Bodrum Gündem Haber

İncelemelerinde Vali Orhan Tavlı’ya Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, İş-Kur Müdürü İlyas Sarıyerli, İlçe Jandarma Komutanı Murat Çam, Marmaris Müze Müdürü Şehime Atabey ile Kazı Bilimsel Danışmanı Dr. Mehmet Gürbüzer eşlik etti.

Turunç mahallesinin 2 km güneyinde, Asarcık tepesi üzerinde yer alan Amos antik kentinde 2019 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün verdiği izin ve destek ile başlayan araştırmalarda ilk olarak sınır ve yüzey araştırması yapılarak kent ve çevresindeki kültürel varlıkları tespit edilip belgelendiğini söyleyen Arkeolog Dr. Mehmet Gürbüzer “Amos Antik kentinin 1/1000’lik hâlihazır planı çıkarılarak antik dönemdeki planı haritaya işlendi. Şu ana kadar yürütülen çalışmalar kent tarihinin MÖ 6. Yüzyıla kadar uzandığını ortaya koymaktadır” dedi.

Kazı bilimsel danışmanı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji bölümünden Dr. Mehmet Gürbüzer ve Marmaris Müze Müdürü Şehime Atabey Amos antik kentiyle ilgili elde edilen bilgileri aktardı

Marmaris tarihine ışık tutacak olan Amos kazısının önemini vurgulayan Vali Orhan Tavlı, “Amos Antik Kentinde yapılan çalışmalarla ilimizin kültür varlığı daha da zenginleşecektir” diye konuştu.

Amos antik kentin ziyaretçi potansiyeli ile Marmaris turizmine katkıda bulunacağını belirten Vali Orhan Tavlı “İlimizdeki kültür varlıklarına yönelik çalışmaları destekliyoruz bu projeyi de destekleyeceğiz, diğer destekçilerle birlikte işbirliğiyle yapılan çalışmaları hızlandırıp Amos Antik Kentini turizme kazandıracağız. Şimdiye kadar kazı çalışmalarına destek olan ve çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.