Bodrum Gündem

Sürü büyütme ve yenileme desteği yüzde 25 arttı

Sürü büyütme ve yenileme desteği yüzde 25 arttı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mersin İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğince düzenlenen etkinlikte koyun keçi yetiştiricilerini sevindirecek açıklamalarda bulundu. Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik konu ile ilgili açıklama yaptı.

Bodrum Gündem Haber

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Bakan Pakdemirli’nin koyun keçi yetiştiricilerini bir kez daha mutlu edecek müjdeler verdiğini belirterek “Sayın Bakanımız  Mersin’de sürü büyütme ve yenileme desteğini yüzde 25 artırarak 125 liraya, çoban istihdamı desteğini de yüzde 20 artırarak 6 bin liraya yükselttiği müjdelerini vermiştir. Bu müjdeler şüphesiz küçükbaş hayvancılığımızın daha ileri noktalara taşınmasında etkili olacaktır. Dolayısıyla sektörümüzün gelişmesi ve belirlenen hedeflere ulaşma adına sayın Bakanımızın verdiği destekler için yetiştiricilerimiz adına kendisine teşekkür ediyoruz.” dedi.

2023 yılı için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından belirlenen nüfus başına bir küçükbaş hedefine ulaşmanın yolunun bu tür desteklerden geçtiğini vurgulayan Çelik açıklamasında ” Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız küçükbaş hayvancılığı destekleme noktasında bizleri sevindiren kararlara imza atmaya devam ediyorlar. Bu manada Sürü büyütme ve yenileme desteği ile en önemli sorunumuz olan çoban konusunda istihdam desteğinin artırılması muhakkak ki sektörün büyümesine olumlu yansıyacaktır. Devletimizce verilen bu tür desteklerin karşılığında inanıyorum ki yetiştiricilerimiz daha çok üretecek ve özellikle Avrupa’da birinci sıradaki yerimizi koruyarak ülkemize katma değer sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.