Bodrum Gündem
TANDOĞAN UYSAL

TANDOĞAN UYSAL

Tandoğan Uysal; 1985 yılında Anka Haber Ajans’ında muhabir olarak başlayan basın hayatı sırasıyla, Ulusal Basın AJANSI (UBA) Anadolu Ajansı İsveç Bürosu ve Hürriyet Gazetesi’nde 25 yıl süren İsveç Temsilcisi olarak çalıştı. İsveç Devlet Radyosu Türkçe bölümünde serbest gazeteci olarak çalıştı.

  CHP Kurultayda, ekonomiyi iyi bilen bir lider çıkarmalıdır

  Ancak son yıllarda Türkiye’nin en büyük sıkıntısı lider çıkaramamakta.

  Son yıllarda bir lider olarak Recep Tayyip Erdoğan çıktı. Ancak o da tüm ülkeyi kucaklayamadığı için yarı lider oldu.

  Bir Rahmetli Bülent Ecevit, Bir Süleyman Demirel, bir Alparslan Türkeş, bir Necmettin Erbakan, bir Turgut Özal, gibi bir lider maalesef olamadı.

  Hâlbuki oysa eline büyük şanslar geçmişti. Tabanının sesini duyarak ülkeyi kucaklayamadı.

  Oysa bugün aramızda olmayan Türk siyasetine damgasını vuran rahmetli Ecevit, Demirel, Erbakan, Türkeş ve Özal gibi olabilirdi. Onların da siyasi tabanı vardı. Ancak onlar Türkiye’nin tümü İle o dengeyi sağladılar.

  -İşte CHP Kurultaya gidecek ancak bir siyasi popüler lideri yok

  Türkiye’nin her zamankinden daha fazla güçlü bir lidere ihtiyacı olduğu günümüzde böyle bir lideri çıkaramaması üzücü ve bir o kadarda düşündürücü.

  Türkiye’nin bir sorunu da eskisi kadar güçlü siyasi kadrolarının olmamasından kaynaklanıyor.

  Türkiye’ye şu an ekonomiyi çok iyi bilen bir lidere ihtiyacı var.

  Bugün Türkiye, 21 yıllık AK Parti iktidarında büyük bir mali kriz içerisinde. Ne yapsa bu krizden ülkeyi çıkaramıyor. Türk insanının birinci gündemi ekonomidir.

  Geçmişte 2000 ve 2001 yıllarındaki Bülent Ecevit döneminde yaşanan mali krizler sonucunda Amerika’dan Türkiye’ye davet edilen Kemal Derviş aklıma geliyor.

  Dünya Bankası’nda 22 yıldır görev yapan Kemal Derviş, Türkiye’de bir anda en popüler siyasetçi olmuştu.

  Herkes onu kurtarıcı biri olarak görmeye başlamıştı.

  Bugünde Türkiye’ye böyle bir siyasetçi lider gerekli. Ana muhalefet partisi CHP, kurultayına böyle bir lideri bulup ve kamuoyunun desteğine alıp giderse, yerel seçimlerde bir sıçrama yapar.  Ülkeye bir moral olur belki de erken seçim bile gündeme gelebilir.

  Aksi takdirde Türkiye bu ekonomik krizden ve kısır döngüden çıkamaz. Türk milleti inanacak ve güvenebilecek kendisini bu krizden kurtaracak bir siyasi lider arıyor.

  Saygılarımla

  Tandoğan Uysal Stokholm

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.