Bodrum Gündem
Özkan Saçkan

Özkan Saçkan

1953 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluğu babasının memur olmasından dolayı çeşitli illerde geçti. Marmara Üniversitesi İletişim Fakütesi’ni bitirdi. Gazetecilik mesleğine 1975 yılında başladı. Dünya - Son Havadis – Günaydın - Takvim -Sabah – Akşam - Hürriyet gazetelerinde yazı işleri bölümünde editör, sayfa sekreteri, Bölge / Şehir Gazeteleri Müdürü, Yurt Dışı Yayınlar Müdürü ve Yazı İşleri Müdürü pozisyonlarında çalıştı. 2012 yılından itibaren Sözcü Gazetesi’nde Yurt Dışı Yayınlar Müdürlüğü görevini sürdürmektedir. 2014 – 2021 yılları arasında Sözcü Gazetesi’nde kitap eki çıkartmıştır. Halen Türkiye’nin çeşitli illerinde yayınlanan internet haber mecralarında kitap eleştirileri ve röportajları yayınlanmaktadır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Spor Yazarları Derneği üyesidir. Özkan Saçkan evli ve iki çocuk babasıdır.

  Özkan Saçkan ile Günün Kitapları 31 Mart 2024

  Kitapçıların raflarında yer alan 6 kitabı sizler için yorumladım

  İnsan Üzerine Bir Deneme: Yazar, çağdaş felsefe tarihinde, Marburg Okulu’nun en yetkin simalarından biri olması ile ve felsefeye ilişkin yeni bir fenomenoloji ve yeni bir soluk oluşturma arzusu ile tanınır.

  KENDİ SİHRİNİ BULMA DEFTERİ: Yazar “Kendinizle sohbet etmeye, iç sesinizi dinlemeye ne dersiniz? Sabahattin Ali‘nin bir sözü var; “Yarın öldüğümüz zaman birisi bize sorsa, ‘Dünyada neler gördünüz?’ dese herhalde verecek cevap bulamayız. Koşmaktan görmeye vaktimiz olmuyor ki…” Ne kadar doğru değil mi? Kaçımız hayatın koşturmacasından durup kendimizi dinlemeye vakti buluyor. Kaç kişi potansiyelinin farkında, hayattan ne bekliyoruz ya da ne istiyoruz” diyor.

  KARANLIKTA PARLAYANLAR: King’in klasik karanlık atmosferi Edgar Allan Poe, Clive Barker, Jack Ketchum, John Ajvide Lindqvist ve diğer yazarların eserleriyle birleşerek okuyucuyu adeta büyüleyici bir labirente çekecek.

  Satılık Hayat: “Sürükleyici, çılgın bir hikâye… Kitabı çekici kılan hafifliği ve tuhaflığı” The New York Times. “(Japonya’nın) en büyük edebiyatçılarından birinden merak uyandırıcı bir pulp fiction…” The Guardian.

  Sırtımdaki Ruh İzi: İnsanın sırrı hayatını belirlerken hasta olmuşuz, biz kader sanmışız, hayat sanmışız, değişmez sanmışız. Kendi hayatının kıymetini bilmek ve Hayat’ın kıymetini bilmek yolculuğundaysan çal kapıyı gir içeri. Yüzleş kendinle. Çünkü hayatının sırrı da anahtarı da sende… Hanife Deniz Yıldız.

  Yönetim Sanatı: Devlet organizasyonundan edebiyata, tarımdan askerliğe, yönetimle ilgili çok geniş bir yelpazedeki konuları içeren kitap, Taizong’un açık fikirli, eleştiriye önem veren, önce halkının refahını gözeten adil ve ideal yönetim anlayışını örnekleriyle ortaya koyar.
  İşte o kitaplar;
  Bilim, sanat ve tarihe ilişkin değerlendirmeler

  ERNST Cassirer’den İNSAN ÜZERİNE BİR DENEME- İnsan Kültürü Felsefesine Giriş. Kitap, Prof. Dr. Necla Arat tarafından çevrildi… Kitap, yazarın kültür bilimlerini, artsüremli olarak incelediği ve bu bilimlere öncüllerinden bambaşka bir anlayışla baktığı bir yapıttır. Ölçeğin bir hayli geniş tutulduğu bu çalışmada söylence, din, bilim, sanat ve tarihe ilişkin değerlendirmeler yapılmakta, ayrıca ruhbilim, varlıkbilim ve bilgi kuramının genel sorunları irdelenip tartışılmaktadır. 296 SAYFA.(ÇAVDAR YAYINCILIK)

   

   

   

   

  Kendi sihirli varlığını keşfet, kendine inan

  MELİSSA Yıldıran’dan KENDİ SİHRİNİ BULMA DEFTERİ. Bu defter, kendi sihrini bulma yolculuğuna adım atmak için bir anahtar. Kendi içinde saklı olan gizemli güçlerin keşfi sadece bir sayfa açmak kadar yakın. Her satır, senin içsel gücünün izini sürmen için bir davet. Kendi sihirli varlığını keşfet, kendine inan ve keşiflerle dolu bu yolculuğun her anını kutla. Bu defter, seninle birlikte bu büyülü keşif dansına katılacak ve içindeki sihirli gücü aydınlatacak. İşte, kendi sihrini bulma maceranın başlangıcı! 112 SAYFA. (CERES YAYINLARI)

   

   

   

  13 usta yazardan tüyler ürpertici 12 hikâye

  HANS-Ake Lilja’dan KARANLIKTA PARLAYANLAR.  Stephen King haber sitesi Lilja’s Library’nin 20. yılını kutlamak için korku edebiyatının 13 usta yazarından tüyler ürpertici 12 hikâye bu kitapta toplandı… Korku edebiyatının en yetenekli yüzlerini bir araya getiren ve sizleri unutulmaz bir yolculuğa çıkaran antolojide her sayfada yeni bir sürprizle karşılaşacaksınız. Bazen korkacak, bazen rahatsız olacak, bazen de sinirleneceksiniz. Her yazar kendi benzersiz sesiyle kâbuslarınıza yeni bir boyut katacak. Zihninizin karanlık köşelerinde saklanan korkulara dokunacak bu öykülerle gerçek ve hayal arasında ince bir çizgide yürüyeceksiniz. 112 SAYFA.(ALTIN KİTAPLAR)

   

   

  Absürd olaylarla dolu bir dedektif hikâyesi

  YUKİO Mişima’dan SATILIK HAYAT. Hayatımı satıyorum. Benden dilediğiniz şekilde istifade edebilirsiniz. 27 yaşında bir erkeğim. Mahremiyetinizin ve kişisel bilgilerinizin korunması teminatım altındadır. 27 yaşındaki reklam metni yazarı Hanio Yamada başarısız intihar girişiminden sonra yerel bir gazeteye ilan vererek yaşamını satılığa çıkarır. Çok geçmeden de çeşitli müşteriler tarafından aranmaya başlar fakat kendisine iletilen talepler giderek tuhaflaşırken hayatı da son derece absürd olaylarla dolu bir dedektif hikâyesine dönüşür. 240 SAYFA. (CAN YAYINLARI)

   

   

   

  Ben hayatın sırrıyım, hayatın sırrı insan

  BÜLENT Demircioğlu’ndan SIRTIMDAKİ RUH İZİ. İnsanoğlu olarak bir yandan yüzyıllardır hayatın sırrını arıyorken diğer yandan bu yolculukta hep yalanlar söylemişiz kendimize ve herkese. Bilmeden kaderimizin örgüsüne katkı olmuşuz ve bir ilmek daha atmışız sırrı saklayarak. Yalan ve sır aynıymış oysa sırrın olduğu yerde yalan, yalanın olduğu yerde sır varmış, bu sırlar bizi hasta etmiş. Hayatın sırrı insanmış oysa her şey bize bizi anlatmak için varmış, görmemişiz, duymamışız, bilmemişiz… 376 SAYFA.(DESTEK YAYINLARI)

   

   

   

  Önce halkının refahını gözeten adil ve ideal yönetim

  WU Jing’ten YÖNETİM SANATI – Hasan Ali Yücel Klasikler. Wu Jing (670 – 749): Tang Hanedanı dönemi tarihçilerindendir. 8. yüzyıl başlarında yazdığı kitap, Tang Hanedanı’nın ikinci imparatoru Taizong’un yönetimiyle ilgili günümüze ulaşan en önemli ve kapsamlı eserdir. Yazar, imparator ve yöneticiler için bir başvuru kaynağı olarak tasarladığı eserinde, erişebildiği bütün tarih kayıtlarından Taizong’un 23 yıllık saltanatı boyunca vezir ve danışmanlarıyla yaptığı konuşmaları derleyip konulara göre ayırmıştır. Kitapı yazıldığı tarihten beri Batı ve İslam dünyasındaki benzerleri gibi Doğu Asya’da yönetim konusunda en uzun süre okunan ve model kabul edilen eserdir. 384 SAYFA. (İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.