Bodrum Gündem
TANDOĞAN UYSAL

TANDOĞAN UYSAL

Tandoğan Uysal; 1985 yılında Anka Haber Ajans’ında muhabir olarak başlayan basın hayatı sırasıyla, Ulusal Basın AJANSI (UBA) Anadolu Ajansı İsveç Bürosu ve Hürriyet Gazetesi’nde 25 yıl süren İsveç Temsilcisi olarak çalıştı. İsveç Devlet Radyosu Türkçe bölümünde serbest gazeteci olarak çalıştı.

  İmar Affı mı geliyor?

  Bu ülke bu kadar acıdan sonra eğer bir daha İmar Affı ile bu ülke insanlarının karşısına gelirse çok yazık olur.

  İmar Affı artık bu ülkede olmamalı.

  Çünkü geçmişteki İmar Aflarının faturasını bu ülke en acı şekilde yaşadı ve ödedi. Hem de bu ödeme hem maddi hem de manevi oldu. Kısacası acısı büyük oldu.

  YK-Enerji-14062024
  YK-Enerji-14062024
  previous arrow
  next arrow

  -Yangın olmayan yerden duman çıkmaz

  O nedenle İmar Affı’nı artık bu ülke duymak istemiyor. Ancak Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın geçen günkü açıklaması sanki bu affın geleceğine yönelikti.

  Biliyorsunuz ünlü atasözümüz vardır. “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” diye. Onun için Sayın Ahmet Aras, artık tecrübeli bir Belediye Başkanı olduğu için yapılan kaçak inşaatlardan bu sinyali almış ki, ilgili Bakanlığa yönelik “ İmar Affı yapılmayacak” diye açıklama yapmaları yönünde çağrıda bulunma ihtiyacında bulunmuş.

  -Yasalar demek ki Belediyelerin elini kolunu bağlıyor

  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras’ın bu açıklamasını duyunca gerçekten çok üzüldüm.

  Bir Büyükşehir Belediye Başkanı demek ki, bir kaçak yapı ile mücadele edemiyor ki, ilgili Bakanlıktan bir açıklama yapması yönünde yardım bekliyor dedim.

  -Sadece beton değil tüm alan kısaltılmalı

  Bir de Sayın Ahmet Aras, kaçak inşaatlara beton satılmamasının en iyi önlem olarak söylemiş. Bu kaçak inşaatlara göz açtırmamak için öyle bir polisiye önlemler almak lazım ki, nefes alamamaları lazım.

  Bunlara demir, kum, çakıl, elektrik, mühendislik, mimarlık ve personel ve hareket alanını kısıtlayacak her türlü önlemler düşünülmelidir.

  -Bu Türkiye’nin ders çıkaramadığını gösterir

  Yaşadığımız bu kadar kötü tecrübeye kadar böyle önlemlerin alınmaması ise Türkiye’nin kocaman bir ayıbıdır.

  Ayrıca ne pahasına olursa olsun, kaçak inşaat tespit edildiği yerde mühürlemeden ziyade hemen yıkım ve çok caydırıcı para cezası verilmelidir.

  -Türkiye maalesef kaçak inşaata çanak tutuyor

  Demek ki kaçak inşaat yapanlara şimdiye kadar böyle caydırıcı önlemler alınmamış ki, bu tehlike bugün de var. İşte bu da Türkiye’nin yaşadığı en acı tecrübeden bir ders çıkarmadığını ve nasıl yönetildiğini çok iyi gözler önüne seriyor. O nedenle ben de bu konuda maalesef çok umutsuzum. Çünkü kaçak inşaata çanak tutulan bir durum ile karşı karşıyayız.

  Tandoğan Uysal/ Stockholm

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  1. Şebnem dedi ki:

   Çok güzel diyonuzda. Depremde yıkılan binaların yüzde doksan altısı bilimin ışığında yapılmış planlı projeli imarlı iskanlı binalardı

  2. İbrahim hacıoğlu dedi ki:

   Sayın Uysal, ülkemizde Ruhsatsız yada Ruhsat eklerine aykırı bukadar yapinin oluşmasına neden olan sorundan bahsetmemisssiniz, neden bu insanlar Ruhsatsız yapinyapiyor, İskansız oturmak zorunda kalıyorlar?
   Sert, katı önlemlerden bahsetmişsiniz, peki mevcut olan milyonlarca yapı yada bağımsız birim için bir cozum.oneriniz var mı? Yoksa bunların hepsini yikmamiz mi gerekiyor?
   Bir elestiri yapmışsınız, bu en doğal hakkınız, bu eleştiride ki soruna cozumunuz nedir?

  3. Can dedi ki:

   Yapı kayıt mağdurları müjde bekliyor evleri yıkılmasın ocaklar sönmesin Hacizler geliyor hapis cezası geliyor çocuklar kadınlar yuvasız kalıyor dişinden tirnagindan kesip Sığınmak için yaptı evi yıkılıyor rantçı değil ticari değil Sığınmak anayasal bir haktır

  4. Ahmet dedi ki:

   Depremde projeli muhendislik hizmeti almış kaçak olmayan yapılar yikilmadimi? önemli olan dürüst güvenilir konrollu yapı kayıt; Yasa mevzu bahis de bu yönde çıkarsa çıkar .Ayrıca deprem bölgelerinde kaçak gecekondular ayakta kaldı; lütfen milletin hakkına girmeyin ülkemizde daha yapı tanimi yapamiyolar konteyner yapı ile gokteleni aynı tanımlanıyor.

  5. Can dedi ki:

   Milleti kaçak inşaat yapmaya zorlayan devlettir. Halkın yuvasını başına yıkacak bu söylemleri bırakın ve gerçekleri görün lütfen. 1950 yılından bu yana imar çalışması yapılmamış bu ülkede. Nüfusumuz göçmenlerle beraber yaklaşık 100 milyon oldu. Devletin bir numaralı görevi bayındırlık hizmetlerini sağlamaktır. Yıkmak değil yapmak ve yardımcı olmaktır. Lütfen yazınızı tekrar gözden geçirin. Kendi tarlasına ev yapmak zorunda kalmış insanlara acıyın. İmar durumlarının bilerek çözümsüz bırakıldığını ve bunun son 75 yıldır politika malzemesi haline getirildiğini yazın. Büyük şehir yasasıyla üretimden düşen köylüyü yazın…