Bodrum Gündem

UCUZ VE HIZLI ADALET İÇİN ARABULUCULUK

18.12.2015
0
A+
A-

purchasing Plavix online ARABULUCULUK-HAKAN-ÖZTATARArabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, Mandarin Resort Otelde düzenlenen kahvaltıda basın mensuplarının ko nu ile ilgili sorularını cevapladı.

cheap Kamagra Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Barış Duman, Hakim İlker Koçyiğit, Bodrum Arabulucular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı avukat Cavidan Karaöz Özyiğit ve dernek üyeleri yeni yürürlüğe giren “ Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu “ hakkında basın mensupları ile kahvaltıda bir araya ageldiler.

Mandarin Resort Otelde düzenlenen kahvaltıda konuşan Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, arabuluculuk müessesinin vatandaşlar için ucuz ve kısa sürede adalete ulaşmalarını sağladığını belirttiği konuşmasında şöyle devam etti “ Arabuluculuk yasasına baktığımızda adalete hızlı bir erişim. Ucuz ve kısa sürede adalete erişimin yolu arabuluculuk dediğimiz şey. Bildiğiniz gibi şu andaki yargı sistemi içinde iş yoğunluğu çok fazla. Amacımız hem bu iş yoğunluğunu azaltmak, hem de insanların sorunlarını daha hızlı, daha kolay ve barışçıl bir şekilde çözümlenmesini sağlamak, bunun için buradayız.

Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, Bodrum’da kurulan derneğin arabuluculukla ilgili bakanlıkça yapılan taslak çalışmanın parlamentoda kabul edilmesi durumunda kanunlaşacağını söyledi. Öztatar “ Bugün Bodrum Arabuluculuk Derneğimiz var. Bu dernek gerçekten çok ciddi çalışmalar yapıyor, onlara teşekkür ediyoruz. Buradaki arabuluculuk merkezimizde personel görevlendirmesi yapıyoruz. Bu arkadaşlar vatandaşlarımıza arabuluculuk konusunda bilgilendirilmesini sağlayacak. Başbakanımızın açıkladığı 6 aylık eylem planı gereğince de, 6 içinde iş uyuşmazlıklarının zorunlu arabuluculuk sistemi ile çözümlenmesi hedeflenmekte. Bununla ilgili bakanlığımızın taslak çalışması bitti, yakın zamanda görüşe gönderilecek. Parlamentomuz bunu uygun bulursa kanunlaşma süreci başlayacak. “

İşçi ve işveren uyuşmazlıkları ile ilgili dosya sayısının oldukça fazla olmasından dolayı öncelikle bu alanda çalışma yapıldığına dikkat çeken Daire Başkanı Hakan Öztatar, 820 dosyada başarı oranının %100 olduğunu ifade etti. Öztatar “Arabuluculuk süreci bir gün, bazen iki gün bazen de bir hafta sürüyor. Daha fazla uzayan bir süreç değil. Bu kadar kısa bir sürede işçinin alacağına kavuşması çok güzel bir şey. İkinci olarak da işçi harç olarak belirlenen ücretleri dava sürecinde ödemek zorunda, oysa bunların hiç birinin arabuluculuk sürecinde önemi yok. Bu süreç ayrıca işçi ve işverenin barışçıl biçimde, iyi bir şekilde ayrılmasını sağlıyor. Sorun barışçıl yöntemle çözülmüş oluyor. İşveren tarafı ise davayı kaybettiği zaman dava ile ilgili süreçte ciddi bir harç masrafı ödemek zorunda kalıyor.” buy Plan B Dedi.

Arabuluculuk görüşmelerindeki en önemli özelliklerden birinin gizliliğe verilen önem olduğunu anlatan Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, arabuluculuk iki taraf için de helalleşmedir dedi. Öztatar, “ Bunun yanı sıra işveren ticari olarak bazı şeylerin gizli kalmasını isteyebilir. Kurumumun marka değeri var ve bu olayın duyulmasını istemiyor. Arabuluculuk süreci gizli işliyor, gizliliği ihlal etmenin 6 aylık bir hapis cezası var. Bu olayın emsal teşkil etmemesi için işveren bu olayın gizli kalmasını istiyor. Arabuluculuk iki taraf için de helalleşme sürecidir.  Sorunların barışçıl biçimde sonlandırılmasıdır. Esasında arabuluculuk bir toplumsal barış projesi bu anlamda baktığınızda. “ dedi. Dünyada bu sistem yaygın biçimde uygulandığı, . İngiltere de bir buçuk milyonu bulan işlerin %98 i arabuluculuk, sulh, akim gibi alternatif çözüm yöntemleri ile sonuçlandırıldığına dikkat çeken Hakan Öztatar sözlerine şöyle devam etti, “ Bu anlamda bizim de artık bir filtreleme yapıp her anlamda olayın yargı sürecine gelmesini engellememiz lazım. Bu anlamda bakanlık olarak zorunlu arabuluculuk müessesi öne çıkmış bulunmakta. İş davaları ile başlayacağız. Daha sonra küçük alacaklar dediğimiz iki bin beş yüz liraya kadar olan alacaklarda icra takibi başladıktan sonra duracak ve arabuluculuk öne çıkacak. Böylelikle beş yüz bine yakın bir dosya bu yöntemle çözülmüş olacak. Daha sonra tüketici davaları gibi bir düşünce var ve ticari davalarla devam edecek. Hazırladığımız taslakta biz 3 hafta içinde sorunun çözümlenmesini hedefliyoruz. Şu anda yaklaşık altı bin beş yüze yakın arkadaşımız arabuluculuk eğitimi aldı. 71 ilimizde arabulucularımız var, 23 adliyede bu merkezleri kurduk. Daha sonra bu merkezleri yaygınlaştıracağız. Arabuluculuk sisteminin yargı sistemi içinde çok hızlı bir şekilde yol alacağına inanıyorum. “

İnsanların en büyük dileğinin hızlı adalet, adalete ucuz, kolay bir şekilde ulaşmak olduğunu dile getiren Öztatar, Arabuluculuk zorunlu olsa da insanların dava açma hakkını engellemediğini söyledi. Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, “ Bu süreçten istedikleri anda geri çekilerek dava açabilirler. Zaman aşımı süreleri de işlemiyor, böyle bir kayıpları da yok. En son olarak dava yolunu düşünsünler vatandaşlarımız. Bu sistemin en önemli özelliği insanların kendi sorunlarını kendilerinin çözmesi. Arabulucu burada taraf değil, aksine tarafların iletişim kurmalarını sağlayan kişidir. Kişiler kendi sorunlarını kendileri çözecekler. İki tarafın da kazandığı, kazan kazan dediğimiz yöntemdir. “ dedi.

Yorumlar

  1. Arabuluculuk çalışmalarında birçok kavram biçim ve içerik olarak ayrıntılı olarak öğrenilmelidir. Uzun yıllar çeşitli “Müzakere” ortamlarında , bu müzakelere katılmış bir Sendikacı, Sendika Avukatı ve Avukat olarak bulunmuş birisi olarak, çok güçlü bir iletişim eğitiminin zorunlu olduğunu da düşünüyorum. Özellikle; Müzakere, Barışcıl İletişim”, “empati”, “ikna”… (Kazan-Kaybet yada Kaybet-Kazan değil hatta Kazan-Kazan bile değil) “3. seçenek” yada “Sinerji” kavramları ve konularında eğitim görmeli ve daha ötesi içselleştirmeliyiz… Fotoğraftaki arkadaşlarımız (meslektaşlarımız) ‘ın Baromuzun son derece etkin ve özelliklede “rabuluculuk konusunda” yetki arkadaşlarımız olduğunu belirterek Derneğe başarılar dilerim. Sayın Başsavcımız Dr. Barış Duman’ında olumlu tutumunu saygıyla ve sevgiyle selamlarım…