Bodrum Gündem

MHP’DE DEPREM SÜRÜYOR…

mhp meclis üyeleri istifa etti (3)

Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum İlçe Başkanı Mehmet Tosun ve İlçe Yönetim Kurulunun görevden alınmasının ardından şimdi de Bodrum belediye MHP’li dokuz meclis üyesi MHP’den istifa ettiklerini açıkladılar.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Milliyetçi Hareket Partisi Muğla teşkilatında deprem sürüyor. 26 Temmuz Salı günü, MHP Bodrum İlçe Başkanı Mehmet Tosun ve yönetim kurulunun fak mesajı ile görevden alınmasının ardından, bu duruma tepkilerini dile getiren 9 meclis üyesi MHP’den istifa ettiklerini kamuoyu ile paylaştılar.

Bodrum’da bir restaurantta basına önemli açıklamalarda bulunacaklarını kaydeden meclis üyeleri, o restauranta birilerinin baskı yapması sonucu toplantıyı başka bir mekânda yapmak zorunda kaldıklarını ifade ettiler. Gazetecilerin, bu baskının nereden ve kimden geldiği konusundaki ısrarlı sorularına net bir yanıt vermediler.

Bodrum Belediyesi Meclis üyeleri Mustafa Paşalı, Mazlum Ağan, Hülya Aşkın, Remzi Güngör, Mustafa Dağdelen, Mahmut Özbelen, Erdinç Tekinkaya, Şakir Açikgöz’ün katıldığı basın açıklaması, Bodrum Belediye Meclis üyesi Süleyman Mazı tarafından okunan basın açıklamasında oldukça dikkat çeken noktalar öne çıkarken, özellikle “Dokuz kişiden oluşan, mensubu olmaktan Onur, Gurur ve Şeref Duyduğumuz, Milliyetçi Hareket Partisi Üyeliğinden derin bir üzüntü içinde istifa ediyoruz.” cümlesini çok zor söylediği ve gözlerinin dolduğu görüldü.

mhp meclis üyeleri istifa etti (2)Bodrum Belediyesi MHP’li dokuz meclis üyesinin istifa gerekçelerinin anlatıldığı basın bildirisi şu şekilde;

“Değerli Basın Mensupları, Saygı değer Bodrum Halkı ve Türk Milliyetçileri;

 • Şubat 2015 tarihinde 46 oya karşılık 260 delegemizin oyunu ve desteğini alarak Bodrum İlçe Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen arkadaşlarımızın 19 HAZİRAN 2016  Tarihinde yapılan Milliyetçi Hareket Partisi Olağan üstü tüzük kurultayında, SADECE DEMOKRASİ ve ÜLKÜCÜ İRADEYE SAYGI demesi nedeniyle, iki gün önce Genel Merkezimizden gelen bir faksla görevden alınmaları üzerine, Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum Belediyesi meclis üyeleri olarak,bu anti demokratik uygulamaya karşı aldığımız kararı, Parti tabanımızla,Bodrum ve Ülke  kamuoyu ile paylaşma gereği hasıl olmuştur.
 • Bizler, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel yönetim seçimlerinde iki dönem Konacık Belde Belediye Başkanı olarak,çok başarılı işlere imza atmış, Bodrum ve Ülke kamuoyunun takdirini kazanmış, Sayın Mehmet Tosun’un Bodrum belediye başkanı adayı olduğu süreçte, seçilen ve seçilemeyen meclis üyelerimiz,tüm partililerimiz,kadın kollarımız,genç ülkücü kardeşlerimiz ve Bodrumlu hemşerilerimizin destekleri ve verdikleri yetki ile  Bodrum Belediyesi Meclis üyeleri olarak seçilerek görev aldık. iki yılı aşkın bir süredir görev bilinci ve sorumluluğu içerisinde Bodrum yarımadasının ve Bodrumlu hemşerilerimizin yararına olan kararların yanında, yanlış bulduğumuz kararların karşısında durarak hizmet etmeye çalışmaktayız, çalışmaya da devam edeceğiz.
 • Malumunuz olduğu üzere, Ülkemiz 2015 yılı içerisinde birincisi 07 Haziran 2015’te, diğeri de 01 Kasım 2015’te olmak üzere iki genel seçim yaşadı. Partimizin son yapılan genel seçiminde iki milyon oy kaybetmesi ve TBMM’deki sandalye sayısının 80’den 40’ a düşmesi nedeniyle tüm partililerimiz gibi bizlerde çok büyük bir üzüntü duyduk.
 • 21 Mart 2015 tarihinde yapılan Büyük Kurultayımızda, Sayın Genel Başkanımız ve parti üst organlarımızı seçen üst kurul delegelerimiz, parti tüzüğümüzün 63.maddesinin verdiği yetkiye dayanarak olağan üstü kongre talebinde bulunmuşlardı. Bundan sonra işleyen süreç hepimizin malumudur.
 • Genel Başkanımız Sayın Dr.Devlet Bahçeli 10 Mayıs 2016 tarihinde  “Yargıtay’ın vereceği karara saygılıyız” açıklaması yapmıştır. Yargıtay’ın verdiği kararla tüzük kurultayı yapılmasının, önünün açılması nedeniyle iki üst kurul delegemiz İlçe Başkanımız olan Sayın Mehmet TOSUN ve Sayın Asım Başaran’ın,  İlçe yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri ve eski İlçe Başkanlığı yapmış kanaat önderlerimizden oluşan yüze yakın partili arkadaşımızın katılımıyla yapılan,herkesin özgür ve demokratik şekilde iradesini beyan ettiği istişare toplantında, 19 Haziran 2016’da yapılacak olağanüstü tüzük kurultayına katılmaları yönünde ittifakla karar alınmıştır.Keza Sayın Genel Başkanımız 10 Temmuz 2016 tarihinde de olağanüstü kurultayın toplanması kararı aldıklarını   bu tarihte kamuoyuna deklare ederek açıklamıştır.
 • Parti tüzüğünün verdiği demokratik bir hakkı kullanan,yaşamını bu davaya adamış, emanet aldığı davayı Bodrumda göklere taşımış arkadaşlarımızın bu haklı talebi kabul göreceğine,maalesef  görevden alınmak olarak karşılık bulmuştur..
 • Ülkemizin olağanüstü günler geçirdiği, birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu bir süreci yaşamaktayız. Cumhuriyete, Hukuk Devleti ilkelerine, Anayasa, Yasalara, Parlamenter rejim ve Demokrasiye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktayız.
 • Sayın genel merkez yöneticilerimizin, ömrünü bu davaya adamış, Türk Milliyetçiliği ve Ülkücü hareketin neferi olarak her platformda hizmet etmeyi amaç edinmiş İlçe yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımıza reva gördüğü bu antidemokratik tavra karşı koymak adına;
 • Dokuz kişiden oluşan, mensubu olmaktan Onur, Gurur ve Şeref Duyduğumuz, Milliyetçi Hareket Partisi Üyeliğinden derin bir üzüntü içinde istifa ediyoruz. Bundan sonra parti mensuplarımız ve Bodrumlu hemşehrilerimizden aldığımız Bodrum Belediyesi Meclisi üyeliği yetkisini, partimiz bu antidemokratik uygulamalarına son verip,parti içi demokrasiyi işletene kadar bağımsız olarak sürdüreceğiz.

Ülke ve Bodrum kamuoyuna saygı ile arz ederiz.”

mhp meclis üyeleri istifa etti (4)Basın bildirisinin okunmasının ardından teknik olarak nasıl bir yol izleneceği yönündeki soruya yanıt veren Bodrum belediyesi meclis üyesi Şakir Açıkgöz “Belediye Meclisinde değişen bir şey olmayacak. Bizler çalışmalarımız MHP Meclis üyeleri olarak değil, bağımsız belediye meclis üyeleri olarak sürdüreceğiz.” dedi.

Yorumlar

 1. ALİ dedi ki:

  Zaten MHP li değildiniz.MHP olmasaydı Hiçbiriniz mahallenizde MUHTAR bile seçilemezdiniz.MHP Sayesinde etiket yaptınız.Safra Taşı düşmesiyle safraya bişey olmaz. Zaten ilk yerel seçimde aday bile olacak Parti bulamayacaksınız., eski partinizde sizi adam yerine bile koymadılar. Kabahat sizde değil sizi bu Partiye sokan da.