enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

KADIKALESİ’NDEKİ ÇÖPLÜK YANGINI DEVAM EDİYOR… VİDEO

KADIKALESİ’NDEKİ ÇÖPLÜK YANGINI DEVAM EDİYOR… VİDEO
Dereköy ile Kadıkalesi arasında, Peksimet Köyü yakınındaki çöplük yangını üç gündür söndürülemedi. Özellikle astım hastası olan yurttaşlar büyük sorunlar yaşarken, yurttaşlar artık zehir solumak istemiyoruz, yetkililer bu soruna köklü bir çözüm bulsunlar diyerek isyan ettiler…
Serdar Anlağan / Bodrum Gündem
Dereköy ile Kadıkalesi arasında, Peksimet Köyü yakınındaki çöplük yangını üç gündür söndürülemedi. Çöplükte çıkan yangının makilik alana sıçraması ve Kadıkalesi sırtlarındaki yerleşim alanlarını tehdit etmesi üzerine uçak ve helikopterlerle yapılan müdahale ile çöplük dışındaki yangın söndürülmüştü. Ancak çöplük içten içe yanmaya devam ediyor. Son derece tehlikeli olan metan gazı salınımı nedeniyle kamu sağlığı ve doğa tehdit altında. Esen rüzgarın şiddetine ve yönüne göre kimi zaman İslamhaneleri, Kadıkalesi, Turgutreis, kimi zaman da Dereköy, Gümüşlük taraflarında hava solunamaz hale geliyor.
bodrum_kadıkalesi_çöplük_yangın (2)Dereköy Muhtarı Cemal Akhan, çöplük yangınına karşı tüm yerel birimlerin ortak çalışmasının sürdüğünü ancak yangının en az iki gün daha devam edeceğini tahmin ettiğini bildiriyor.
Bu çöplükte, özel bir şirkete bağlı çalışan ve çöp ayrıştırma işi yapan elli “geçici işçi” olduğu ve bunların hiç bir kontrol olmadan orada ikâmet ettikleri biliniyor. Bu işçilerin sağlık durumlarının ne olduğu ve yangın süresince nerede kaldıkları konusunda her hangi bir çalışma yok.
bodrum_kadıkalesi_çöplük_yangın (1)ÇÖP SORUNU…
Basitçe üç tip çöplük var;
1.Vahşi depolama : Adı gibi vahşi, ilkel, uygar bir toplumda artık görülmesi hemen hemen imkânsız depolama yöntemine bu ad veriliyor. Uygun bir çöp dökme sahası bulunuyor (genellikle vadiler seçiliyor) çöpler bir dağ oluşturacak şekilde buraya yığılıyor. Çöplük yeraltı sularını, havayı ve toprağı zehirliyor, bir süre sonra İçin için yanmaya ve metan gazı salınımına başlıyor, aşırı yığılmalarda infilak ediyor (Ümraniye Çöplüğü’nde olduğu gibi). Çöplük tamamen dolunca terk ediliyor ve başka bir doğa parçası seçilerek çöpler oraya yığılıyor.
2.Suni depolama: Uygun bir çöp depolama alanı bulunuyor. Çok büyük bir alan kazılıyor. Buraya metan gazının kontrollü olarak salınımı için bacalar dikiliyor ve çöp yığılıyor. Vahşi depolamadan farkı, içten içe yanmasının önüne geçilmesi ve çöpün rüzgar ile yayılmasının engellenmesi. Çoğunlukla çöplük dolduğunda, üstüne dolgu yapılarak yeşil alana çevriliyor ancak bu tip çöplüklerin yeraltı sularını, toprağı ve havayı kirletmesine engel olunamıyor.
3.Çöp geri dönüşüm fabrikaları : Fransa ve Almanya gibi ülkelerde yirmibeş yıldır bu tür çöp tesisleri inşa ediliyor ve kullanılıyor. Ayrıştırma ve geri dönüşüm olmak üzere iki tip tesis inşa ediliyor. Ayrıştırılan çöp yakılarak elektrik enerjisi ve yol yapımına uygun asfalt benzeri madde imal ediliyor. Çevrenin korunmasına ve kamu sağlığına en uygun olan bu yöntemde ilk yatırım maliyeti yüksek olmakla birlikte amortismanı da mümkün oluyor. Yatırım projesi ne kadar büyük, kapsamlı ise amortisman süresi o kadar kısalıyor.
serdar-anlagan-karikatür-çöp
Yorumlar
  1. Merve Alaçatı dedi ki:

    Bodrumda her sene çöplükler yanıyor ortalık hep koku içinde neden buna önlem alınmıyorki ?