enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Özgecan Aslan Kadına Şiddetin Sembolü Oldu…

Özgecan Aslan Kadına Şiddetin Sembolü Oldu…

Özgecan Aslan’ın katledilişinin dördüncü yılında, CKD Bodrum Karya Şube Başkanı Meral Beylem ile CKD üyeleri bir basın açıklaması yaptı.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Basın açıklaması Türkiye’deki tüm CKD Şubeleriyle eş zamanlı olarak saat 12:00’de dernek binasında gerçekleştirdi.

Yapılan basın açıklamasında “Bahar çiçeği gibi taptaze bir fidandı Özgecan, anne olacağına kadına yönelik şiddetin sembolü haline geldi Özgecan Aslan…” ifadeleri ile başlayan basın açıklamasında; “Anısına heykeller dikildi, filmler çekildi, parklar, anıtlar yapıldı, yürüyüşler düzenlendi” Hepimizin ortak dileği Özgecanlar ölmesindi”. Her 11 Şubatta yüreklerimiz şiddete uğrayarak ölen kadınlarımız için yanıyor…” ifadeleri yer aldı.

CKD’nin ortak basın açıklamasının devamı ise şu şekilde;

“Her gün medyada, sokak ortasında bıçaklanan, boğazlanan, yakılan, tekmelenen, yumruklanan, öldürülen kadınlar yer alıyor. Her biri ile ayrı ayrı bıçaklanıyoruz, yumruklanıp öldürülüyoruz.

            Toplumun her kesimine sinen şiddet, çocuklar ve kadınlar üzerinde vücut buluyor. Cumhuriyet değerlerinden, Cumhuriyet felsefesinden uzaklaşıldıkça kadın ve çocuk kimsesiz kalmaktadır. Bilimsellik ve laiklikten, halkçılık ve devletçilikten uzaklaştıkça toplumu bir arada tutan yapı taşları zarar görmektedir. Medya üzerinden topluma sunulan yaşam felsefesi insanları yalnızlaştırıp bireycileştirmektedir. Aile değerleri hafife alınmakta insanın insana sevgi ve saygı ile yaklaşımı alay konusu olmaktadır.

            Türkiye büyük bir ekonomik kriz içinde, tüketim toplumu halindedir. Ekonomik krizin sıkıntıları, eğitim ve sağlıktaki gericileşme, Cumhuriyet değerlerinden kopuş, kadın ve çocukların hayatına şiddet, taciz, tecavüz, yokluk olarak geri dönmektedir.

            Şiddete, gericiliği ve bölücülüğü yaratan emperyalizme karşı bütün kadınlar birlikte güç yaratarak karşı koyabiliriz.  Ülkemizin, emperyalizm tarafından içeride ve dışarıda saldırıya uğradığı, ateşle sınandığı bu zor günlerde kadınların farkındalığına birlik ve beraberliğine her zamankinden daha fazla gereksinim vardır. Yani şiddete karşı mücadele ancak örgütlü olmakla mümkündür. Bunun için, Vatan ve millet sevgisi taşıyan, Atatürk gibi zorluklarla yılmadan mücadele eden tüm kadınları Cumhuriyet Kadınları Derneği’ne üye olmaya Cumhuriyet devrimlerine sarılmaya davet ediyoruz…”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.