enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bu gün Avukatlar Günü

Bu gün Avukatlar Günü

(Fotoğraflar 5 Mart 2019 Bodrum Gündem Arşividir)

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir basın açıklaması yapan Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz Özyiğit “5 Nisan Avukatlar Günümüzü  bu yıl dünyada ve ülkemizde koronavirüsün   yarattığı çöküntü ve endişe günlerinde yaşıyoruz. Her geçen gün artan sorunlar nedeni ile uzunca bir süredir içimize  sinmeden yapmakta olduğumuz etkinliklerimiz ,yaşam kaygısı olduğumuz bugün yapılamadı…” dedi.

Bodrum Gündem Haber

Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz Özyiğit 5 Nisan Avukatlar Gününde yaşam kaygısından dolayı bir araya gelemedikleri için üzüntülü olduğunu ifade eden bir yazılı açıklama yaptı.

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir basın açıklaması yapan Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz Özyiğit’in basın açıklaması şöyle;

5 Nisan Avukatlar Günümüzü  bu yıl dünyada ve ülkemizde koronavirüsün   yarattığı çöküntü ve endişe günlerinde yaşıyoruz. Her geçen gün artan sorunlar nedeni ile uzunca bir süredir içimize  sinmeden yapmakta olduğumuz etkinliklerimiz ,yaşam kaygısı olduğumuz bugün yapılamadı…

Hepimiz, ülkemiz, dünya ülkeleri zor bir süreçten geçiyoruz. Ekonomide yaşadığımız sıkıntıların elbette avukatları etkilememesi söz konusu olamaz.

Halen Demokraside tam olarak  eksiklerini gideremeyen ülkemizde, güçlü ve özgür savunmayı da içeren, erk olabilmiş bir yargı kurumunu beklemek gerçekçi değildir. Bağımsız savunma bağımsız yargıda, bağımsız yargı gerçek anlamda hukuk devletinde,  gerçek hukuk devleti de tam olan demokraside vardır.

Günümüzde yaklaşık iki yüz bin avukat ,mesleğimizle ilgili sorunları yaşıyoruz. Çözüme gelince,hiçbir şey yapmıyoruz.Hepimiz  Avukat sayısının bu denli artmasını  eleştiriyoruz, sınava ise karşı çıkıyoruz. CMUK avukatlığı ceza avukatlığını bitiriyor  diyoruz , müdafi vekil olarak atanmayı da  bekliyoruz.

Vekalet Ücret sözleşmelerinin  Barolardan geçirilmesine karşı çıkıyoruz.Olmasını istediğimiz,mesleğimizin saygınlığını kaybetmemesi için yapılması gereken hiçbir şeyi yapmıyoruz.

Uzun zamandır konuşulan,bir çok kez dile gelen,Barolardan çalışmaları beklenen Avukatlık Yasasında yapılması gereken değişiklik gündeme gelse, sorunlara uyum sağlama anlayışı ile tartışmalar başlatıyoruz.

 Her seçim sonrası, milletvekili seçimi,genel seçimi, Türkiye Barolar Birliği seçimi, tekrar başa dönüyoruz.Bireysel korkuların aşılabilmesi, mesleğin tüm sorunlarının çözülmesinin  hepimizin yararına olduğunu anlamamıza bağlıdır. Kişisel kaygılarımızı aşıp mesleğimizi içine düştüğü saygınlık kaybından çıkaracak çözümler üretmeliyiz.

Acil olarak, sorunlarımıza geçici çözümler getiren değil, ihtiyaçlarımızı   karşılayacak ve bugün olduğu gibi her ihtiyaç olduğunda  değiştirilmek zorunda kalınmayacak çağdaş bir yasa hazırlanmasını sağlamalıyız.Tüm siyasi endişelerden uzak,sadece mesleğimizin onurunu ve meslektaşımızı layık olduğu yere taşıyan,Sorunlarımızın çözüldüğünü gördüğümüz nice avukatlar günü kutlamak dileğiyle,

Sağlıklı kalın, Evde kalın…

 

MUĞLA BAROSU İLÇE TEMSİLCİSİ

AV.CAVİDAN KARAÖZ ÖZYİĞİT

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.