enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Turizm Bakanlığından Bodrum’a Müjdeli Haber

Turizm Bakanlığından Bodrum’a Müjdeli Haber

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bodrum’un atık su sorununu çözüme kavuşturmak üzere harekete geçti. Bakanlık ile Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Atık Su İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) arasında geçtiğimiz aylarda imzalanan “Muğla ile Bodrum İlçesi İçmeler-Torba-Yalı-Kızılağaç-Çiftlik Bölgesi Alt Yapı Yapım İşleri ve İşletme Protokolü” çerçevesinde ilk kepçe bu ayın sonunda vurulacak.

Bodrum Gündem Haber

Muğla’nın yaklaşık 250 milyon liralık kanalizasyon, şebeke ve terfi hatları ile atık su arıtma tesislerini kapsayan alt yapı yatırımlarını Bakanlık yapacak.

Muğla, Bodrum, Torba, Kızılağaç, Çiftlik, Yalı ve İçmeler bölgelerinin atık sularının kanalizasyon kolektör hatları ile toplanıp yeni yapılacak arıtma tesisine iletilmesini sağlayacak olan Bakanlık, böylece tüm bölgenin arıtma sorununu çözüme kavuşturmuş olacak.

Projelendirme ve yapım işlerine yönelik ihalelerin başladığı tesisler tamamlandığında, Bakanlık 27 yıl süre ile tüm bu tesislerin işletmesini de üstlenecek.

Bu Ayın Sonunda Başlayacak Çalışmalarda Hedef 2021 Bitimi

İhaleyi 3 Kasım’da yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu ayın sonunda başlayacağı inşaat çalışmalarını 2021 yılının bitiminde tamamlamayı hedefliyor.

Bakanlığın alt yapı yatırımları kapsamında yapılacak çalışmalarda süreç şöyle ilerleyecek:

İlk etapta mevcut atık su artıma tesisinin bulunduğu alanın hemen yan tarafındaki mevkiye 20 bin metreküp/gün kapasiteli Muğla-Bodrum-Torba-Kızılağaç-Yalı-Çiftlik-İçmeler Atık Su Arıtma Tesisi yapılacak.

Yeni tesisin devreye girmesiyle birlikte mevcutta yetersiz kalan ve ekonomik ömrünü tamamlayan 10 bin metreküp/gün kapasiteli İçmeler Atık Su Arıtma Tesisi de yıkılacak. Bu alanda yaklaşık 15 yıl sonra 17 bin metreküp/gün kapasiteli ilave tesis yapılarak toplam kapasite 37 bine ulaştırılacak.

Bakanlığın hizmete sunacağı bu toplam kapasite ile birlikte bölgenin atık su sorunu yaklaşık 50 yıl süre ile çözülmüş olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.