Bodrum Gündem

Limanlardaki atık alım tesisleri yetersizdir

Limanlardaki atık alım tesisleri yetersizdir

Bodrum Denizciler Derneği Yönetim Kurulu son zamanlarda ki Çevre ve Deniz kirliliği olaylarıyla ilgili basın açıklaması yayınladı.

Bodrum Gündem Haber

Bodrum Denizciler Derneği Yönetim Kurulu göreve geldikleri günden bu yana çevre temizliği  konusunda duyarlı olmaya çaba gösterdiklerini belirtirken yapılan araştırmalar da deniz kirliliğinin %96 sı kara kaynaklı olduğu ortaya çıkmıştır.

Denizciler Derneği her yıl, bütün yaz boyunca Kisebükü, Oraklar, Tavşanburnu, Karaada, Haremten, Adaboğazı, Bitez, ve Çelebi adasından tonlarca çöpü kamu yararına ücretsiz olarak toplamaktadır.

Bodrum Denizciler Derneği Yönetim Kurulu eksik ve yapılması gerekli olanları gündeme getirdi;

“1-) Pissu sıvı atık alım tekneleri yetersiz gelmektedir,Tekne sayılarının  arttırılması ve tekne alım kapasitelerinin  yükseltilmesi için acele edilmesi gereklidir.

2-) Limanlardaki atık alım tesisleri yetersizdir. Çoğaltılarak faal hale getirilmesi gerekmektedir .

3-) Pissu sıvı atık alım ücretlerinin mümkün olduğu kadar asgari  miktarda olması ve atık su vermeyi teşvik edici uygulamalar gerekmektedir.

4-) Teknelerimizde temizlik amacı ile deniz kirliliğine zarar vermeyecek marin ve doğa dostu deterjanlar kullandırılmalı ve deterjanların denizcilere maliyet fiyatına satışının yapılması gerekmektedir.

5-) Teknelerimize pissu arıtma sisteminin kurulması  ve kabul edilmesi  için  devletimiz tarafından  onay verilmesi ,arıtma sisteminin temini için devlet teşviği  sağlanması ve arıtma cihazlarının maliyetine temin edilmesine yardımcı olunması gerekmektedir.

6-) Deniz dibi tabiatının korunması için teknelerimizi sık uğrak noktalarına Tonoz sistemi kurulması

7-) Sahil şeridindeki doğayı korumak için belirli yerlere babalar yapılması. Babalar dışında ağaç ve taşlara bağlamanın yasak hale getirilmesi.

8-)Belediyeler tarafından Sahil koruma ekibinin kurularak sahil şeridinin ve koylarımızın sahilden düzenli olarak takip ve kontrol edilmesi ve cezai şartlar koyulması.

9-) Belediyelerimizin her yıl yaptığı dere ve mazgal temizliklerinin daha sık ve dikkatli yapılması gereklidir.

10-) Ormanlar için de bir şey söylemek gerekirse  yangınlar için uçak,ve helikopterlerin çoğaltılıp yangın önlemlerinin arttırılması çok önemlidir.

11-) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve tüm Belediyelerin biraraya gelerek evsel atıkların çok daha modern yöntemlerle berteraf edileceği tesislerin acilen  ve en önemli konu olarak hayata geçirilmesi gerekmektedir.

12-) Mavi yolculuk güzargahındaki tüm koylarımızın yapılaşmaya kapatılıp koruma altına alınması sahil şeridinin deniz turizm alanı olarak imar kayıtlarına tanımlanması gerekmektedir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.