enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Dalaman’da tatlı patates ve kışlık sebze tarla günü yapıldı

Dalaman’da tatlı patates ve kışlık sebze tarla günü yapıldı

Dalaman Şerefler Mahallesinde Cemile ve İsmail Önder çiftini tarlasında tatlı patates ve kışlık sebze tarla günü gerçekleştirildi.

Bodrum Gündem Haber

Tarla gününe Dalaman Kaymakamı Mesut Yakuta, İl Müdürü Barış Saylak, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Can Ünal, İlçe Emniyet Müdürü Uğur Şıvgın, Dalaman Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ertuğrul, Ziraat Odası Başkanı Tayfun Tevfik Karakuş, kurum idarecileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Tarla günü tatlı patates ve kışlık sebzelerden oluşan farklı lezzetlerin denenmesi ile başladı. Ardından dua ile başlayan tarla günü açılışını tarla sahibi üretici Cemile Önder yaptı.

Cemile Önder İl Müdürlüğü bünyesinde yürütülen dört projede aktif olarak deneme çalışmalarını yaptığını ve katma değeri yüksek ürün elde ettiğini ifade etti. Tatlı patatesle ilk defa tanıştığını üretimden ve verimden memnun olduğunu, pazarda da rağbet görmeye başladığını söyledi. Emeği geçenlere teşekkür etti.

Üreticiler adına konuşma yapan Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tayfun Tevfik Tuncay Dalaman İlçesinde projelerin uygulanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek ilçe olarak birçok çalışmada pilot ilçe olarak gönüllü olabileceklerini ifade etti.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak konuşmasında “Üreticimiz Cemile ve İsmail Önder çiftinin üretim yerindeyiz. Vali Hanım Çileği projesine dâhil olmakla üretime başlayan çiftçilerimizin azimli çalışması sonucu diğer projelerimizden de destek alarak hayatlarını değiştirdiklerini ve yollarına devam ettiklerini görüyoruz. Öndelik yapmak konusunda başarılarından dolayı kutluyorum. Üreticimiz, Katma Değeri Yüksek Proje kapsamında kışlık sebze yetiştiriciliği demonstrasyonu olarak 1300 metrekarelik alanda başarılı denemeler yapıldığını görüyoruz. Bu alanda hindiba, alabaş, bürüksel lahanası, beyaz lahana, karalahana ve brokoli, karnabahar türlerinden yeni çeşitler yetiştirerek pazara sunmuştur. Baklagil üretimini artırma projesi kapsamında 1 dekarlık alanda börülce, 500 metrekare alanda barbunya ve fasulye çeşitleri de ekilmiştir.  Ayrıca Katma Değeri Yüksek Sebze Projesi kapsamında tatlı patates çalışmasının tamamı Bakanlığımızca hibe olarak gerçekleştirilmiştir. 

10 İlçemizde 1 dekarlık alanda tatlı patates denemeleri yaptık…

 İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda 10 İlçemizde 1 dekarlık alanlarda toplam 10 dekar uygulanan Tatlı Patates demonstrasyonu Dalaman İlçemizde de Şerefler Mahallesi Kırcagedre mevkiinde 1 dekarlık alanda beyaz, turuncu, mor beyaz, mor çeşitlerinden kurduk. Bugünde bu üretimleri yerinde görmek ve tanımak için buradayız. Tatlı patatesten yapılan birbirinden lezzetli yemekleri tatma şansı bulduk. Yangından çıktığımız bu zor günlerde üretimin artarak devam etmesi bizleri mutlu etti. Ülkemiz<in üretmeye, çalışmaya ve birliğe her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, üretime destek olan üreticilerime bol kazançlı bir yıl diliyorum.” dedi.

Benim de çok merak ettiğim üretimleri yerinde görmek beni çok mutlu etti…

Dalaman Kaymakamı Mesut Yakuta ise konuşmasında “Dalaman İlçesinde Şerefler Mahallesinde yapılan üretimi yerinde görmek, bu üretilen tatlı mor patatesten yapılan lezzetleri yeme şansı buldum. Benim de çok merak ettiğim üretimleri yerinde görmek beni çok mutlu etti. Dalaman üreticisini kamu kurumlarının projelerinde aktif olarak görmek isteriz. Gerek tarım olsun gerekse diğer kurumların birçok projesi sizlere açık. Sizlerin yanındayız. Üreten ve projelerdeki çalışmalarıyla ekonomik gelirini arttıran Cemile ve İsmail Önder çiftçilerimizi kutluyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Ardından tarlalarda kışlık sebze ve tatlı patates hakkında ilgili İl ve İlçe personeli tarafından bilgi verildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.