enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

HALUK ŞAHİN

Haluk Şahin, 1 Ocak 1941 yılında Bursa'da dünyaya gelmiştir. Bursa erkek lisesinden mezun olduktan sonra 1964 yılında İstanbul üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 1972 yılında ABD'de Indiana University'den gazetecilik yüksek lisansı, 1974 yılında ise aynı üniversiteden kitle iletişimi dalında doktora derecesi aldı. Amerikan üniversitelerinde dersler vermiş, kitle iletişimi konusunda yaptığı araştırmalar ve dünyanın önde gelen bilimsel iletişim dergilerinde ve kitaplarda yayımlanmıştır. Pek çok uluslararası konferansa katılarak bildiriler sunmuştur. Haluk Şahin, medya sektöründe çeşitli görevlerde bulundu, genel yayın yönetmenliği, araştırma bölümü başkanlığı, danışmanlık ve köşe yazarlığı yapmıştır. Birçok televizyon programının yapımına da imzasını atmıştır. Aynı zamanda TV8'de Biz Böyleyiz adlı programı sunmuş, 2009 yılında aynı kanalda Yüksek Siyaset programını sunmuştur. 1998'den bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi, iletişim Fakültesi Televizyon Gazeteciliği Program Koordinatörüdür. Evli ve ilk evliliğinden iki çocuğu bulunmaktadır.

Epik zamanlarda yaşamak

İnsanlar, içinde yaşadıkları dönemi değerlendirmeyi pek beceremezler. Uzaktan ve dışardan bakabilen birilerinin, örneğin tarihçilerin, filozofların ya da sanatçıların onlara söylemesi gerekir.

Bu aslında kişisel yaşamımız için de doğrudur. Uzadığımızı, şişmanladığımızı ya da yaşlandığımızı uzaktan ve dışardan bakanlar bizden daha iyi görürler.

2023 yılının kolay bir yıl olmayacağını biliyorduk. Ancak yılbaşından bu yana geçen iki ay içinde yaşadıklarımıza dışardan ve uzaktan bakmaya çalışınca şunu görüyorum: Sıradan günlerde değiliz, epik zamanlarda yaşıyoruz.

“Epik”in anlamını sözlükler “destansı” olarak veriyorlar. Ben, aynı zamanda, hayatın büyük boyutlarda yaşandığı, en iyilerle en kötülerin karşı karşıya geldiği, insanın güçlü ve zayıf yanlarının tüm çıplaklığıyla ortaya döküldüğü zamanları epik olarak tanımlıyorum.

EN BÜYÜKLER

Bir düşünün: Son yüzyılın en büyük salgınının, bazılarınca “asrın vebası”nın, henüz tam olarak bitmediği günlerdeyiz. Ölü sayılarını bile yeni yeni öğreniyoruz. Virüs hala can almaya devam ediyor.

Halkı kıvrandıran büyük ekonomik kriz de devam etmekte. Pek çok kişi daha önce böyle bir kriz görmediklerini söylüyorlar. Sonu da görünmüyor.

Ansızın çok büyük bir deprem oluyor. Daha doğrusu çok büyük iki deprem. Yüzbinlerce bina yıkılıyor, insanlar ölüyor, yaralanıyor, kayboluyor. Çağın ölçütlerinin çok ötesinde, kutsal kitaplarda anlatılanlara uygun düşen epik bir felaket!

Ülkenin bir değişime ihtiyacı olduğu ortada. Halkın önemli bir kesimi sıkıntılarının biraz hafiflemesi ve geleceğe güveninin tazelenmesi için yakında yapılacak olan büyük seçimi heyecanla bekliyor. Umutlarını farklı partilerden oluşan bir “masa”ya bağlamışlar. Her şey yolunda gider gibi görünürken birden o da ne! Son dakikada mitolojik öyküleri anımsatan bir büyük ihanet masayı çökertiyor.

BIÇAĞIN İKİ YANI

Sahne böyle kurulunca devamı da böyle gelecek demektir: Bu hesapla, 2023 en büyük zıtlaşmaların yaşandığı, en büyük kötülüklerin yaşandığı, en büyük sıkıntıların çekildiği yıl olacaktır. Ama tarihin diyalektiği gereği, bunlar karşılıksız değildir. Eninde sonunda, en coşkulu sevinçler, en yürek ısıtan iyilikler, en büyük zaferler de gelebilir.

Epik bıçağın iki yanı da kesiyor.

Çinlilerin en ağır beddualarından birisi “Umarım ilginç zamanlarda yaşarsın” imiş! “İlginç”in yerine “epik” de diyebilirsiniz. Evet, epik zamanlarda yaşıyoruz.

Yeter ki unutmayalım: Epik zamanlar, aynı zamanda dualarımızın gerçek olduğu zamanlardır!

ABSTRACT

We have been living in epic times since the beginning of this year. The pandemic is not over, we are at the bottom of a terrible economic crisis, two gigantic earthquakes have devastated a large part of our country, and the hope for renewal is crushed by the betrayal of a fickle politician at the last minute. What can we do? Give up? No, we just have to keep in mind that the epic knife cuts both ways!

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.