enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

GAME OVER FETÖ…

GAME OVER FETÖ…

GAME-OWER-FETÖ-PAŞASI-YARGILANIYOR,

15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris’te Cumhurbaşkanına suikast girişiminde bulunan darbeci askerlerin yargılamasına Muğla’da başlandı. Davanın bir numaralı sanığı Fetullah Gülen olurken, bir numaralı müşteki de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülecek davada 44’ü tutuklu, 47 sanık bulunuyor. Duruşma Muğla Ticaret ve Sanayi Odası salonunda yapılıyor…

Bodrum Gündem Haber

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın toplantı salonunda başlayan davanın sanıkları arasında olası darbe sonrası MİT Müsteşarlığı içi adı geçen Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, Cumhurbaşkanına suikast ve helikopterlere yakıt ikmali emrini verdiği ileri sürülen Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı yeri suikast timine bildiren Cumhurbaşkanı Başyaveri Ali Yazıcı da bulunuyor.
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri ve davanın bir numaralı şüpheli Fetullah Gülen, Türk Ceza Kanununun 220/5 maddesinde yer alan “Örgüt yöneticileri, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün suçlardan dolayı ayrıca fail olarak cezalandırılır” hükmü gereğince iddianamede bir numaralı şüpheli sıfatıyla yer alıyor. Şüpheliler hakkındaki kamu davasına konu edilen suçlar; Cumhurbaşkanına suikast, Anayasayı ihlal, yasama organına karşı suç, Hükümete karşı suç, silahlı terör örgütü yöneticisi olma, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs etme, kasten öldürmeye teşebbüs, zincirleme şekilde cebir ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama, zincirleme şekilde silahla tehdit, Cumhurbaşkanına hakaret, zincirleme şekilde kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret, kamu malına zarar verme, mala zarar verme, nitelikli olarak konut dokunulmazlığının ihlali ve nitelikli yağma. Bu suçlar her bir şüphelinin kasıt ve eylemleri dikkate alınarak ayrı ayrı değerlendirilirken, 44’ü şüpheli, 73’ü mağdur/müşteki ve 86’sı tanık olmak üzere toplam 203 kişinin ifadesine başvuruldu. 2 bin 390 inceleme işlemi yapıldı…
FETÖ-PAŞASI-YARGILANIYORSORUŞTURMA DÖRT AYDA TAMAMLANDI…
Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY soruşturma dosyası 15 Temmuz tarihinden itibaren başlanarak 4 ayda hazırlandı. 211 sayfalık iddianame Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesine 15 Kasım 2016 tarihinde sunularak kabul edildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik 15 Temmuz Darbe girişiminde adı geçen o günün rütbeli askerleri arasında 2 Tuğgeneral, bir Tuğamiral, 6 Albay, 4 Yarbay, 2 Binbaşı, 11 Yüzbaşı, 6 Üsteğmen, 2 Teğmen ve 13 Astsubay rütbesinde asker bulunuyordu. 47 sanıklı davanın bir numaralı sanığı Fetullah Gülen, Yüzbaşı Burkay Karatepe ve Yarbay Özcan Karacan halen firarda.

“YETKİSİZLİK TALEBİ REDDEDİLDİ…”
Darbe girişimi öncesi Yüzbaşı rütbesi ile görev yapan İsmail Yiğit’in avukatı “Olayın oluş tarihi itibariyle Sayın Cumhurbaşkanının Marmaris’te olmaması nedeniyle mahkemeden yetkisizlik talep ediyoruz. Duruşmaların yetkili olduğu mahkeme Ankara Ağır Ceza mahkemesidir. Yargılamanın Ankara Ağır Ceza Mahkemesinde yapılmasını talep ediyoruz” dedi. Müşteki avukatı ise söz alarak “Olayın oluş yeri Muğla’dır. Yetkisizlik talebini reddediyoruz. Yetkisizlik talebi mahkemenin uzatılmasına yönelik bir taleptir” diyerek talebin reddedilmesini istedi.
Mahkeme heyeti kendi arasında yaptığı mütalada yetkisizlik talebini oy birliği reddetti. Duruşmanın Muğla’da yapılmasına karar verdi. İddia makamı adına Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz “CMK’nın 12/2 maddesi uyarınca yetkisizlik talebini reddediyoruz…” dedi.

GAME OWER“AVUKATLAR SAVUNMAK İSTEMEDİ…”

Mahkeme Başkanı duruşmayla ilgili bilgi verdi. CMK uyarınca sanıklara atanan avukatlardan bazılarının çekildiğini söyledi. Avukatlar istifa ederek savunmak istemedi. Bu nedenle Baro’dan yeni avukat istenecek. Mahkeme Başkanı duruşmanın dört gün olarak planlandığını cuma ve pazartesi günleri duruşmaya ara verip, önümüzdeki hafta salı günü yeniden yargılamaya devam edeceğini söyledi.

15 Mart’a kadar ilk duruşmaların süreceği bilgisini veren Mahkeme Başkanı diğer yargılamaların ise 24- 28 Nisan ve 5- 9 Haziran arasında yapılacağı bilgisini verdi…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.