enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

HAMDİ TOPÇUOĞLU

Hamdi TOPÇUOĞLU 1950’de Muğla Yatağan Şahinler Köyü’nde doğdu. Eğitimini Şahinler Köyü İlkokulu, Gönen Öğretmen İlköğretmen Okulu, Erzurum Eğitim Enstitüsü ve Anadolu Üniversitesinde gerçekleştirdi. Ortaokul ve liselerde Türkçe edebiyat öğretmeni, Afyon Eğitim Enstitüsü, Buca Eğitim Enstitüsü/ Fakültesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1985-91 yılları arasında Belçika’da göçmen eğitimleri konusunda eğitim koordinatörü olarak görev yaptı. Belçika’da Flaman Bölgesinde Yetişkinler Eğitimi ( 1990) ve İlköğretim 6 - 7.ve 8. sınıflarda Toplum Bilgisi Dersi Aracılığıyla Türkçe kitaplarını hazırladı. Yazın yaşamına dergilerde şiir ve öyküler yayımlayarak başlayan Hamdi Topçuoğlu, 1981’de Acemi Yaz şiiriyle Hürriyet Gösteri Edebiyat dergisinin açtığı yarışmada 3.lük aldı. İlk şiirlerini 1987’de Gökyüzü Kalbim adıyla kitaplaştırdı. Belçika’da çalıştığı dönemlerde oğluna yazdığı mektupların seçkisi; Seni Sevgiye Emanet Ediyorum (1999) Bilgi Yayınevi; Tema Destekli Anadili Eğitimi – Kuram ve İşleyiş kitabıyla Tema Destekli Türkçe (İlköğretim 6. sınıflar) adlı kitabı adlı kitapları 2004’ te Nobel Yayın Dağıtım tarafından yayımlandı. İzmir Amerikan Lisesinden öğrencileriyle gerçekleştirdikleri mektuplaşmaları Genç Mektuplar (Babil Yayıncılık -2004) adıyla kitaplaştırdı. Kariyon Şiirleri (Nobel Yayınevi, 2008), Karya’dan İyonya’ya – Güneşli Yağmurlar Ülkesi (Arkeoloji ve Sanat Yayınları, 2012, Gezi -Deneme), Bodrumlu Çiftçi Diplomat – Ömer Aras (Era Yatçılık, 2012, Biyografi), Şehre Kaçış (Bilgi Yayınevi, 2013, Gençlik Romanı), Kirpinin Dansı (Arkeoege Yayınları, 2014, Deneme - Eleştiri). Billursular (Nobel Yayınevi, 2016, Şiir), Ahtapot Mori ( Yitik Ülke – Çocuklar için öyküler), Atatürk’ün Dil Çalışmaları ( Toplumsal Yayınevi- Araştırma- inceleme) son dönemde okurlarla buluşan kitaplarıdır. Topçuoğlu, “ Tuinwijk’i Anlatır Hikâyat” ırmak şiiriyle Maden Mühendisleri Odasının 2014 yılı Madenci Edebiyatı Ödülünü, Kirpinin Dansı eseriyle de 2016 yılı Vedat Günyol Deneme Özel Ödülünü, Atatürk’ün Dil Çalışmaları adlı eseriyle Söylem Filoloji Dergisinin 2018 Yılı Dil Ödülünü aldı. Müzikle de yakından ilgilenen Hamdi Topçuoğlu’nun şarkı formunda yirmiden fazla bestesi vardır.

Bir Konserin Ardından / Hamdi Topçuoğlu yazıları…

Dün neredeyse bütün gün yağmur yağdı. Akşam da Herodot Kültür Merkezinde Bodrum Oda Orkestrasının Türk Yunan Dostluk Konseri vardı.

Başka yerlerde olsaydı bu yağmurda kaç kişi gelir ki diye düşünürdüm. Oysa dün akşam için böyle bir şey aklımın ucundan bile geçmedi. Çünkü burası Bodrum.

Yanılmadım. Salon tıklım tıklımdı. Yer olmadığı için sahnenin sağına soluna da sandalyeler atılarak düzenleme yapılmıştı.

Bodrum Oda Orkestrası Bodrum’un yetiştirdiği çok değerli müzisyen Numan Pekdemir’in kişisel çabalarıyla on yıldır bizlere muhteşem konserler sunar. Numan Bey de her seferinde bunun kurumsal olarak elinden tutulması gerektiğini dile getirir. Dün akşamki konserde birçok aday ve aday adayını görünce artık umutlanabiliriz diye düşündüm.

Numan Pekdemir, açılış konuşmasında müziğin siyaset üstü niteliğiyle uluslar arasında barış ve dostlukların kurulması ve geliştirilmesindeki önemini güzel örneklerle dile getirdi.

Bu konserin şefi ülkemizde daha önce Antalya, Eskişehir ve İzmir gibi kültür kentlerinde de dostluk konserleri yöneten Nikos Haliassas’tı. O da Türkçe yaptığı kısa konuşmasında müziğin evrensel diline değindi.

İki bölümden oluşan konserin birinci bölümünde solist ülkemizin en iyi keman sanatçılarından Cihat Aşkın’ı dinledik. Aşkın, Ulvi Cemal Erkin’in Keman Konçertosu’nu başarıyla seslendirdi. İkinci bölümde de Bodrumlu müzikseverlerin adeta ezberledikleri Teodorakis’in Zorba Bale Süiti’ni dinledik. Bu bölümde de konuk solistler mezo soprano Inez Zikou ve buzukisiyle Konstantinos Gedikis’ti.

İnanıyorum ki bu yağmurlu kış ortasında salonu dolduran herkes evine büyük bir mutlulukla döndü.

Eğer estetik dünyası gelişmiş biriyseniz Bodrum’da yaşamak bir ayrıcalık. Mevsim ne olursa olsun, hava nasıl olursa olsun kişisel gelişiminizi doyuracak bir etkinlik bulabiliyorsunuz.

Ne var ki başka yerlerde devasa salonlar boş boş yatarken Bodrum’da salon bulmak; var olanlarda yer bulmak çoğu kez olanaksız.

Seçimlere çeyrek kala adaylardan Bodrum’a yakışır uluslararası etkinliklere yanıt verebilecek bir kültür merkezi sözünü duymak Bodrumluların hakkı olsa gerektir.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.