enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

“Parçadan Bütüne” Okurları ile Buluştu…

 Bodrumlu genç yazar Sibel Sevgen piyasaya yeni çıkan  “Parçadan Bütüne” isimli romanı için İmge Kitap evinde imza günü düzenledi.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Genç yazarın ilk kitabı olan “Parçadan Bütüne” isimli romanında farklı meslek dallarındaki 7 kadının evrenin varoluşundan bugüne insanın kendi içsel yolculuğuna kadar pek çok konuyu irdeledikleri sohbetler yer alıyor.

Oldukça akıcı bir dile sahip olan romanı için İmge Kitap evinde dostları ve okurları ile bir araya gelen Sibel Sevgen kitabı ile ilgili olarak şunları söyledi “Dünyadaki her şey gözle görülmeyen ince sicimlerle birbirine bağlı ve girift durumdaydı. İnsanın bunu anlayabilmesi için geçmiş yaşamına bakması yeterli olacaktı. Çünkü geçmişine bakan insan yaşadıklarının onu nasıl değiştirdiğini, neler kattığını, nasıl yıkıp yıkıp yeniden inşa ettiğini ve nasıl başka yaşamlara da etki ettiğini görecekti. Ama asıl önemli olan bütünü görmeye çalışmaktı. Resmin, filmin bütününü… Aslında bu süreç bir yolculuktu, amacını keşfeden için ise özüne ulaşıp kendini inşa etmekti. Böylece bu yol bir mesleğe, bir sanata dönüşürdü. Yolculukla oluşma sanatı, yolculukta var olma sanatı haline gelirdi.

Bunun için insanın kendi iç dünyasının daha derinliklerine inmesi gerekiyordu. Her derinlik ve her katmandaki ısı, basınç, şiddet ile içindeki karbon atomları insani erdemlerle kovalent bağlar ile bağlanarak kırılmaz, parçalanmaz bir elmas halini alacaktı. Ama bu uzun ve meşakkatli bir yoldu. Bu içsel yolculuğundan yüzeye çıkabilmesi için volkanik patlama gerekliydi. İşte bu patlamanın ilk hareketlenmeleri Evren’in katıldığı kitap toplantılarından birinde başladı. Dostlarıyla buluştukları kitap toplantısı süresince parça parça konuştukları konular onları dünyanın bozulmuşluğunu, bütününü görmeye götürmüştü. Keza dünya sahnesinde görmüşlerdi, bir kişinin ya da bir gurubun nasıl dünya tarihini değiştirdiğini. Okumuşlardı, ufak bir patlamanın yansımalarının sonucunda nasıl muazzam bir evren oluşturduğunu ve mikro evrenin dinamiğinin nasıl makro evreni oluşturduğunu. Önemli olan doğru, süper pozisyonun, gözlem, eylem, inanç, direşkenlik ve iyi niyetin enerjisi ile maddeye dönüşebilmesiydi. Dünyanın en ufak parçalarından birileri olan bu kadınlar, bütünü nasıl değiştirebileceklerini görmüş, inanmış ve eyleme geçmişlerdi. Ama dünya henüz bunun farkında değildi. “ dedi.

Dorlion Yayınevi’nden çıkan romanını iki yılda tamamladığını belirten genç yazarın ikinci kitabı da yolda.  Yazara bol okuyuculu günler diliyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.