Bodrum Gündem

Kıbrıs Gazilerine Madalya ve Berat Verildi…

Bodrum’da Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan 78 Gaziye “Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni” gerçekleştirildi.

Bodrum Gündem Haber

Bardakçı Koyu’ndaki Azka Otel’de gerçekleştirilen törene Gaziler ve yakınlarının yansı sıra Muğla Valisi Esengül Civelek, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İlçe Garnizon Komutanı Albay İzzet Adagideli, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Ömer Faruk Karaşahin, İlçe Emniyet Müdürü Ali Özher, Bodrum Sahil Güvenlik Komutanı Binbaşı Süleyman Ercan, siyasi parti ve çeşitli STK temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili kısa film izlendi. Ardından kürsüye gelen Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, şunları söyledi: “Bilindiği üzere; tarihi şan ve şerefle dolu büyük Türk Milletinin en güzel hasletlerinden birisi vatanı ve milleti uğruna canını seve seve gözü kırpmadan feda etmesidir. Bizim geleneğimize ve inancımıza göre bir insanın manevi anlamda ulaşabileceği en üst mertebe şehitlik ve gaziliktir. Vatanımızın milletimizin ve devletimizin varlığının teminatı bu ruhtur. Bugün özgür ve başımız dik olarak bu cennet vatanda yaşıyor isek şüphesiz bunu aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Bu vesile ile başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle minnetle şükranla anıyoruz. 20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Kıbrıs Barış Harekatı da; ayni ruhla, soydaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak ve adanın Yunanistan’a ilhakını önlemek amacıyla bugün burada bulunan gazilerimizin de içinde bulunduğu 37 binin üzerinde kahraman askerimizin katıldığı, üstün cesaret ile kahramanlık örneklerinin sergilendiği yüzlerce şehit verdiğimiz büyük bir zaferdir. O günden bugüne zulümden kurtulan Kıbrıs Türk’ü kendi devletinde, kendi bayrağı altında hür ve bağımsız yaşamaktadır.”

Muğla Valisi Esengül Civelek ise yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: “Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Gazilerimizin Milli Mücadele Madalyaları ve Beratı tevcih töreninde gururla mutlulukla bir aradayız. Kıbrıs Barış Harekatı’nın zaferle taçlandırılması tarihe bir kahramanlık örneği olarak geçmesi gazilerimiz ve şehitlerimiz sayesindedir. Adada barışın hakim olması Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugünlere gelmesi ve cesaretle, fedakarlıkla ve kahramanlıkla Yavru Vatan’ın savunmasında Aziz Şehitlerimizin, Kahraman Gazilerimizin yer alması, bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumnuriyeti’nin bağımsızlığının sebebidir.”

Konuşmaların ardından 78 Kıbrıs Gazisine madalya ve beratları takdim edildi. Madalya ve berat alanlar arasında ünlü komedyen Ata Demirer’in Bodrum’un Dereköy Mahallesi’nde yaşayan 66 yaşındaki Kıbrıs Gazisi Babası Remzi Orhan Demirer de vardı.

Törenin ardından yemek yenildi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.