enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Çığlıkları Duyun Yarın Çok Geç Olabilir

MUÇEP Bodrum Meclisi 5 Haziran günü Küdür Yarımadası Halk Plajı’nda yaptığı toplantının sonuç bildirgesini kamuoyuna sundu. MUCEP “Bodrum’daki ekolojik çığlıkları artık duyun ve geçit vermeyin. Yarın çok geç olmadan…”

Bodrum Gündem Haber

Muğla Çevre Platformu-MUÇEP 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Küdür Yarımadası Halk Plajı’nda toplandı. Toplantının ardından sonuç bildirgesini kamuoyu ile paylaştı. Çok önemli mesajlar içeren sonuç bildirgesinde; Gümüşlük Kazı Evi, Cennet Koy, Aspat Koyu,  Ali Hoca Burnu, Çevre Yolu Alanı Projesi, Küdür Dodo Beach, Beyaz Kum adı altındaki mermer tozu, kuvars gibi plajlara serilen mekanların tesbiti, Turgutreis Sahil Güvenlik Limanına dikkat çekildi.

Kısa ve uzun vadeli talepleri tespit ederek kamuoyu ile paylaşan Muğla Çevre Platformu-MUÇEP’in ortaklaşa hazırladığı “Dünya Çevre Günü”ne dair basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı; “Bu sembolik gün, evimize daha yakından bakmaya başlamak için bir vesile olsun. Etrafımızda görmeye alıştığımız için hep var olacaklar diye düşündüğümüz her canlı ve cansız varlıktan biri bile yok olduğunda biyoçeşitliliğin bir halkası yitmiş oluyor. Bu, bizim de içinde yaşadığımız dünyanın çöküşü demek. Bugün artık yok olan türlerden sonra, yok olmakta olan ekosistemlerden bahsediyoruz. Ama iyileşebiliriz, kendimizi, toplumu ve dünyayı iyileştirebiliriz. Milyonlarca yıldır var olan dünya ve doğası, insanın işgalciliğine rağmen bizimle yaşamanın yöntemlerini buldu. Şimdi hep beraber sıra bizde diyelim…

Yerel Yönetimler ile dayanışma ve işbirliği içinde olacağız…

MUÇEP Bodrum Meclisi sonuç bildirgesinde oldukça dikkat çeken noktalar bulunuyor. Sonuç bildirgesinde dikkat çeken noktalar şu şekilde;

“Biz de,  Bodrum’un çöküşü demek olan noktalarla tüm yasal ve toplumsal haklarımızı kullanarak mücadele edeceğiz. Hiç de kısa ve kolay olamayacağını bildiğimiz bu yolculukta;  yerel yönetim, ilgili kurum ve kuruluşlarla gerek sorgulama, bilgi edinme ve gerekse dayanışma ve işbirliği içinde olacağız. Bodrum’un çöküşüne neden olacak ve takip edeceğimiz sorunlu noktalarımız: Gümüşlük Kazı Evi, Cennet Koy, Aspat Koyu,  Ali Hoca Burnu, Çevre Yolu Alanı Projesi, Küdür Dodo Beach, Beyaz Kum adı altındaki mermer tozu, kuvars gibi plajlara serilen mekanların tesbiti, Turgutreis Sahil Güvenlik Limanı…”

Bodrum’daki ekolojik çığlıkları artık duyun ve geçit vermeyin…

Kısa ve Uzun Vadeli Talepler ise şu şekilde;

“Kısa vadeli talebimiz: Tıpkı Pandemi sürecinde  turistik mekan ve otellere getirilen “sertifika” içeriği  ve uyulması gereken koşullar gibi, plajlara da kum nedir , kıyı nedir ve nasıl değiştirilemez, nasıl kullanılamazı içeren hukuki ve bilimsel içerikli (ruhsat gibi) bir genelge yollanmasını istiyoruz. Çevre Şehircilik Müdürlüğü, İl Hıfzı Sıhha Müdürlüğü, İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü, Tabipler Odası, Kaymakamlık ve Muğla Büyükşehir ve Bodrum Belediyesi’ni bu anlamda göreve davet ediyoruz. 

Güncel ve uzun vadeli çağrımız: Bütün siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, valilik, kaymakamlık, çevre şehircilik müdürlüğü, Bodrum Belediyesi’nin ilgili tüm birimleri, Bodrum Belediyesi Meclis Üyelerinin tümü, Muğla İlinin seçilmiş tüm vekilleri, muhtarlarımız ve elbette çocuklarına, torunlarına, tüm canlılara  yaşanabilecek bir gelecek bırakmak isteyen Bodrumlular’a sesleniyoruz. Bodrum’daki ekolojik çığlıkları artık duyun. Ve geçit vermeyin. Yarın çok geç olmadan…”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.