Bodrum Gündem

Tapuyu veren devlet, tanımayan Orman Müdürlüğü, kime güveneceğiz?

Tapuyu veren devlet, tanımayan Orman Müdürlüğü, kime güveneceğiz?

CHP Muğla milletvekili Süleyman Girgin tapulu arazilerin orman alanı sayılmasını ve vatandaşın mağduriyetini

TBMM gündemine taşıdı.

Bodrum Gündem Haber

YK-Enerji-14062024
YK-Enerji-14062024
previous arrow
next arrow

CHP Muğla Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Süleyman Girgin TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Menteşe, Köyceğiz, Ula ve diğer yerlerde Orman Bölge Müdürlüğü tarafından vatandaşın mülkiyet hakkını kısıtlayan uygulamayı dile getirdi.

Ön İzinler Geçersiz Sayıldı

Konu hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na yazılı soru önergesi de veren Girgin “tapulama ve kadastro sonucu 1950 yılında tapu senetleri dağıtılan ve sonrasında yapılaşmasını tamamlayan vatandaşların ön izinlerinin Orman Bölge Müdürlüğü’nce şimdi geçersiz sayılarak vatandaşın evine, arazisine el konulması tapuya güven ilkesini zedelemiştir” dedi.

Tapuyu Veren Devlet, Tanımayan Orman Müdürlüğü. Kime Güveneceğiz?

Girgin Genel Kurul’da yaptığı konuşmada  şunları söyledi:

“Muğla il genelinde tapulaşma çalışmaları 1950 yıllarında büyük oranda yapılmış, şu an itibarıyla ilk tesis kadastro çalışmaları yüzde 99 oranında tamamlanmıştır. Yapılan tapulama ve kadastro çalışmaları sonucu devlet tarafından vatandaşlara tapu senetleri dağıtılmış, kimi parsellerde yapılaşma bile tamamlanmıştır. Ancak Orman Bölge Müdürlüğünden alınan ön izinler geçersiz sayılmış, geçmişte oluşan arsa vasıflı imar parselleri ve tapular orman tahdit sınırıyla orman alanı içinde bırakılmış ve bu parsellerde vatandaşların mülkiyet hakkı kısıtlanmıştır.

Atadan, Dededen Kalan Tapulu Arazilerimize El Konuluyor

Vatandaşlarımız “Yıllardır tarım yaptığımız tarlalarımıza Orman el koyuyor, devletin verdiği tapuların hükmü yok, kime güveneceğiz?” diye soruyor. “Tapuyu veren devlet ama Orman Müdürlüğü devletin verdiği tapuyu tanımayıp atadan dededen kalan tapulu arazilerimize el koyuyor.” diye feryat ediyor.

Kısıtlama Anayasa Mahkemesi Kararına Aykırı

Girgin, Anayasa Mahkemesinin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin de mülkiyet hakkını koruyan kararları olduğunu belirterek Orman Bölge Müdürlüğü’nün vatandaşların mülkiyet haklarını kısıtlamasını ve hatta imarlı tapuların iptal edilmesi ile karşı karşıya kalınmasının Anayasanın 35’nci maddesine aykırı olduğunu belirtti.

Girgin yazılı önergede şu soruları sordu:

Mülkiyet Hakkının İhlalini Çözmek İçin Hangi Adımlar Atılıyor?

1- Devletin devamlılığı esas alınarak;  Gülağzı, Bayır, Kafaca mahallesinde Muğla Valiliği ve Belediyeler tarafından yapılan imar planları içerisinde imar uygulaması tamamlanan imar parselleri ile diğer taşınmazların vatandaşlarımıza ait tapularının sınırları Muğla Orman Bölge Müdürlüğünce yapılan çalışmalarda dikkate alınmakta mıdır?

2- Bakanlığınızın, Orman kadastrosu ile Tapu Sicilinde kayıtlı taşınmazların uyuşmazlıklarının çözümüne yönelik bir çalışması bulunmakta mıdır?

3- AİHM Kararları ışığında orman sınırları içerisinde kaldığı gerekçesi ile bedelsiz tapu iptal davaları açılmasının mülkiyet hakkını ihlal ettiği sorununu çözüme yönelik bir çalışması bulunmakta mıdır.?

4- Muğla’nın ilçelerinde vatandaşların mülkiyetlerinde yaşanan bu sorunu tespit çalışmanız var mıdır, Muğla’da kaç taşınmaz ve vatandaş bundan etkilenmiştir?

5- Vatandaşların kısıtlanan mülkiyet haklarını çözüme kavuşturacak hangi adımlar atılacaktır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.