enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kumbahçe Sofraları Kitapseverlerle Buluştu

Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş.’ye bağlı faaliyetlerine devam eden Bodrum Deniz Müzesinin 2019 yılından bu yana faaliyet gösteren yayınevinin 4. yayını Kumbahçe Sofraları “Zehra Denizaslanı’yla Girit Üstü Bodrum’un Yemek Kültürü” kitabının tanıtım ve imza günü gerçekleşti.

Bodrum Gündem Haber

Bodrum’un ve yörenin denizcilik tarihini, kültürünü araştırma ve aktarma misyonundan hareketle; aynı zamanda yerel deniz kültürü odaklı yayın eksikliğini gidermek amacıyla 2019 yılında kurulan Bodrum  Deniz  Müzesi Yayınlarının yeni kitabı Kumbahçe Sofraları “Zehra Denizaslanı’yla Girit Üstü Bodrum’un Yemek Kültürü” kitabın imza etkinliği ilgi gördü.

23 Mayıs Salı günü saat 18.00’de Mausolos Sergi Salonu’nda gerçekleşen tanıtım/imza etkinliğine Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummuhan Yurt, Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Zeynep Göztepe,  Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, Bodrum Girit ve Yunanistan Göçmenleri Derneği Başkanı Zehra Denizaslanı, mübadiller, mübadele ile Bodrum’a gelen ailelerin 2. ve 3. kuşak temsilcileri ve kitapseverler ilgi gösterdi.

Tanıtım/imza etkinliğinde Kumbahçe Sofraları kitabında da yer verilen ve çok sevilen Bodrum’a göç etmek zorunda kalan Giritlilerin korudukları mutfak kültürlerinin içerisinde yer alan birebir reçetesiyle yapılan Girit usulü kara sübyeli pilavın tadımı da yer aldı.

Etkinliğin açılış konuşmasında yer alan ve kitabın yayın yönetmenliğini yapan Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, kültürel hafızanın, kültürel çeşitliliğin ve mübadelenin önemine dikkat çekti ve projede yer alan destek veren herkese teşekkürlerini iletti. Yayın planlarının dolu olduğunu, müze yayınları arasından çıkacak 3 kitaba daha hazırlandıklarını, İngilizce yayınlar için de çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve bu konuda bir konkoloji el kitabını ve yayınevinin ilk çocuk kitaplarını da yayın dünyasına kazandıracaklarının müjdesini verdi. Açılış hazırlıklarına devam edilen Bodrum Süngercilik Müzesiyle ilintili olarak ilerleyen kapsamlı bir süngercilik kitabı hazırlıklarına da başladıklarını ifade ederek konuşmasını tamamladı.

Kitabın yazarı Reyhan Bayındır Gönenç konuşmasında kitabın alışılmadık türden bir yemek kitabı olduğunu aktarırken siyasal, ekonomik ve sosyal dönüşümlerin mutfak kültürüne etkilerini gözler önüne sermeye çalıştıklarını ve kitabın Girit kökenli Bodrumlular hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkarttığından bahsetti.

1924 mübadelesinde Girit’e bağlı Spinalonga adasından Bodrum’a göç eden bir ailenin 70 yaşını aşmış kızı, 3. kuşak bir mübadil olan Zehra Denizaslanı’nın ve Reyhan Bayındır Gönenç’in alışılmış tarzın ötesine geçen sohbetleriyle ve sıcak anlatımlarıyla farklı boyut kazanan kitap için Zehra Denizaslanı; projesini hayata geçirmesine destek veren Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu’na, kitabın basılmasına katkı sağlayan Mustafa Cem’e, kitabın editörlüğünü yapan İzzeddin Çalışlar’a, tasarım ve mizanpajları yapan Gökçen Ergüven’e ve yazar Reyhan Bayındır Gönenç’e teşekkürlerini sundu.

Süngercilik Okurunu dönemin denizcilerinden anılar, gelenek ve görenekler, unutulmuş tarifler ve Kumbahçe’den sofralara katılacak yeni lezzetlerle buluşturan Kumbahçe Sofraları’nı temin etmek isteyen kitapsever ve araştırmacılar Bodrum Deniz Müzesinden yayını temin edebiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.